PlayStation 4 – klady a zápory

 

V prvých dojmoch sme popísali spoznávanie toho, čo PlayStation 4 dokáže. Tento rituál budete opakovať prakticky vždy, keď konzolu zapnete. Časom si na všetky veci, ako sú nové rozhranie, rýchlejšie reakcie, lepšia grafika a nové možnosti zvyknete. Naše poznatky z dlhšieho testovania prinášame ako nadstavbu k prvým dojmom a prehľadne ich delíme do dvoch kategórií. Klady a zápory. Predpokladáme, že ste prvé dojmy čítali – v opačnom prípade sa vráťte k spomenutým prvým dojmom.

Klady

Je toho veľa, čo máme na novom PlayStation radi. Konzola nie je v žiadnom prípade dokonalá, považujeme ju však za výborné zariadenie.

DualShock 4

Nový ovládač je jedna z najmarkantnejších zmien. Veľa vecí, ktoré PS4 prináša, sú v podstate prirodzenou evolúciou (rýchlejší hardvér, lepšia grafika), avšak DualShock 4 nás výrazne prekvapil. Predchádzajúca generácia nebola vyslovene zlá, avšak radšej sme mali ovládač pre konzolu Xbox 360. A to aj napriek tomu, že bol značne masívnejší. DualShock 4 prináša, v podstate, iba kozmetické úpravy. Keď ho však chytíte do rúk, zistíte, že sa vám drží oveľa pohodlnejšie. Bočné úchopy sú o niečo dlhšie a tento malý detail sa prejavil v omnoho pohodlnejšom hraní. Chválime aj ďalšie funkcie – dotykovú plochu, ktorá pôsobí v rámci tela ovládača úplne prirodzene. Výborný je aj zabudovaný reproduktor, ktorý využíva väčšina hier. V Killzone vám z ovládača znejú nahrávky, ktoré nájdete vo svete, v Resogun na vás hovorí robotický hlas a v Knackovi počujete, ako sa zbierajú relikvie. Ide vyslovene o banalitu, avšak atmosfére hrania to pomáha. Užitočné je aj svetielko na zadnom boku ovládača. V niektorých hrách nie je využité, no napr. v Killzone ukazuje stav života herného hrdinu.

Používateľské rozhranie

Chválili sme ho už v prvých dojmoch. Na rýchle reakcie a prakticky okamžité prepínanie medzi hrou a používateľským rozhraním si veľmi rýchlo zvyknete. O to bolestnejší je potom návrat k PS3ke. Okrem rýchlejších reakcií, chválime aj automatické zmeny v zozname hier, kde sa titul, ktorý hráte v poslednej dobe najčastejšie, zobrazuje na prvej pozícii.

Zdieľanie a vysielanie

Tieto funkcie pôsobili počas prezentácií veľmi tuctovo. Často sme na ne nadávali, avšak v praxi sú reálne využiteľné. Je super, ak si môžete rýchlo vytvoriť vlastný screenshot alebo videonahrávku zábavného momentu a ten zdieľať s kamarátmi. Takisto je výborne zvládnutý systém živého vysielania hrania. Priamo do PS4 sú integrované služby Twitch a Ustream. Môžete si nastaviť kvalitu vysielania a aj to, či sa má okrem hrania streamovať aj váš komentár.

Rozmery a hlučnosť

Opäť vec, ktorú sme chválili už v prvých dojmoch. PS4 vyzerá ako PS3 Slim, v porovnaní s novým Xboxom je zreteľne menšia. Chválime aj hlučnosť – konzolu v niektorých momentoch budete počuť, inokedy je takmer nehlučná. Počas Knacka sme ju skoro vôbec nepočuli, ozývala sa z času na čas pri hraní nového Killzone. Ani v silnej záťaži nie je hlučnejšia ako PS3 Slim.

Remote Play

Pre niekoho zbytočnosť, pre nás jedna z najlepších nových funkcií. Vďaka Remote Play sa môžete pripojiť k PS4 aj cez internet a zahrať si vašu obľúbenú PS4 hru. V prvých dojmoch sme túto funkciu chválili najmä pri hraní po lokálnej sieti – vtedy Remote Play funguje bezchybne a funkciu využijete napr. keď je obsadený televízor. Dodatočne sa nám však podarilo sfunkčniť Remote Play aj cez internet a boli sme veľmi prekvapení – 20km od našej PS4ky sme si cez internet zahrali aj Killzone aj Knacka. Odozva nebola dokonalá, obe hry však boli hrateľné. Polovicu Knacka sme prešli počas testovania takýmto spôsobom.

Nakoľko Vita nemá tlačidlo R2 a L2, tak je namapované na dotykovej ploche Vity. Toto riešenie nie je ideálne, so stláčaním týchto tlačidiel môžete mať niekedy problémy. Pri hrách ako je Call of Duty alebo Killzone je však R2 a L2 namapované na R a L tlačidla Vity, čo výrazne uľahčuje hranie FPS titulov.

Grafika

Zrejmý klad na záver. PS4 sa chváli krásnou grafikou a štandardom hrania v rozlíšení 1080p. 

Zápory

PlayStation 4 nás veľmi príjemne prekvapil, konzola však nie je bezchybná.

Žiadne multimediálne funkcie

PS4 je síce pre hráčov, to však neospravedlňuje absenciu funkcií, ktoré ponúkala PS3. Sony z hľadiska multimediálnych funkcií podporuje svoje služby, ktoré u nás nie sú dostupné. Bežné mp3-ky si nepustíte, filmy si na konzole neprehráte. Konzola nepodporuje ani DLNA. Výnimkou je prehrávanie Blu-ray diskov, avšak bez podpory 3D formátu. Sony však prisľúbil aktualizáciu, ktorá pridá podporu mp3 formátu a rozšíri možnosti sledovania video súborov.

Nedorobený systém zdieľania

Je fajn, že si môžete robiť screenshoty a videá. Avšak obrázky môžete zdieľať iba na Facebooku a Twitteri, videá iba na Facebooku. Okrem malej ponuky služieb, nám chýba možnosť exportovať svoje nahrávky a fotky na USB disk. Tiež nám chýba možnosť skupinového zdieľania. V praxi to znamená, že keď recenzujeme hry a chceme použiť naše screenshoty, musíme každý jeden obrázok samostatne nahrať. Po uploade nás systém vráti do základného rozhrania, z ktorého musíme prejsť do rozhrania zdieľania a celý proces opakovať X-krát. Pýtame sa prečo?

Kamera len do počtu

PlayStation kameru zatiaľ nevyužijete. Výnimkou je predinštalovaná aplikácia Playroom, ktorá zabaví na 10 minút. Prihlasovanie pomocou rozpoznania tváre väčšinu času funguje, nie je však perfektné. Hlasové povely sú v podstate zbytočné a konzola ich ponúka, „aby sa nepovedalo“. Je fajn, že kameru môžete využiť pri živom vysielaní vášho hrania, no kamera v malom štvorčeku, kde by mala byť vaša tvár, ukazuje presný stred toho, čo vidí. Ak sa vaša hlava nachádza mimo stredu, máte smolu. A pritom pri prihlasovaní pomocou rozpoznania tváre nájde vašu tvár v ľubovoľnej časti záberu – prečo sa kamera v rámci malého štvorca pri vysielaní automaticky nezaostrí na tvár, je otázne.

Kratšia výdrž ovládača

DualShock 4 je takmer dokonalý, ale oproti predchodcovi ho trápi kratšia výdrž batérie. Kvôli LED svetlu funguje na jedno nabitie približne 10 – 13 hodín. Subjektívne sa nám zdalo, že DualShock 3 nám vydržal na jedno nabitie dlhšie.

Absencia PSN podpory

Na záver klasický zápor, ktorý opakujeme každý rok. Xbox Live je už na Slovensku, na podporu služby PlayStation Network stále čakáme. Podľa slov zástupcu spoločnosti Sony PlayStation sa však dočkáme v roku 2014. Dovtedy si zakladajte české kontá, proces migrácie z českého na slovenské PSN by mal byť bezproblémový.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk