Tomb Raider: Definitive Edition - Recenzia

 

Niektorí z vás sa určite pýtajú, prečo znovu recenzujeme už takmer rok starý titul. Je to preto, že Lara Croft zavítala aj na next gen konzoly, v našom prípade na Playstation 4. Crystal Dynamics sa rozhodli, že spravia plnohodnotný port, ktorý ukáže ich vysoko hodnotený počin s tou pravou tvárou. Nečakajte však nič nové, ide, v podstate, stále o tú istú hru s dákymi DLC-čkami a krajšou grafikou.

Preto preskočme rovno k podstate a tou je grafika a rôzne next gen vychytávky. Celkové spracovanie je naozaj úžasné. Ak ste hrali Tomb Raider na PC, viete, o čom hovoríme. Pripočítať by sme mali rôzne drobnosti, a to veľmi špecifické grafické efekty odrazu potu či realistickejšie blato a krv, ale, popravde, veľa odlišností medzi PC a next gen verziou nenájdete. Je zrejmé, že tam sú prítomné, avšak veľa si ich všímať nebudete. Naproti tomu, rozdiel s PS3 verziou je naozaj viditeľný. Full HD mení celkový dojem a aj pri úplnom priblížení k obrazovke nezaregistrujete jedinú kocku.

Zlepšený model samotnej Lary je asi najväčšou zmenou, keďže jej bola upravená tvár so zameraním sa na ešte väčšie detaily, pričom štúdio použilo inú modelku. Tu trošku kritiky k motion capture, ktorý bol lepšie zvládnutý s originálnou tvárou, v Definitive Edition je vidno určité desynchronizácie a zvláštne pohyby.

Opomenúť nemôžeme ani fyzikálne efekty, ktoré dodávajú pocit reálnosti nielen Lare, ale aj ostrovu. Fyzika vlasov, ako jeden zo strašiakov FPS u PC hráčov na next gen konzolách, funguje bez problémov. Aj keď by sme to čakali skôr pri japonských hrách, treba uznať, že naozaj vylepšujú vzhľad našej hrdinky. Do toho pripočítajte kopu ďalších efektov, ako pohyb šípov v puzdre podľa toho, ako sa hýbete, vietor ohýbajúci vegetáciu a množstvo ďalších drobností, ktoré dotvárajú dojem reality.

Kampaň sama o sebe nezahŕňa nič nové, avšak titul prichádza so všetkými dostupnými DLC balíčkami a extras, takže výrazne vyššia cena oproti rok starému originálu sa aspoň takto objasní. Čo ale nikoho nepoteší, je opäť multiplayer. Okrem samotného konceptu, vyčítaného už v origináli, je v Definitive Edition absolútne nezmenený. Nielenže obsahuje textúry zo starej generácie, ale sám o sebe nie je vo Full HD. Až tak definitívna, ako sa v názve tvrdí, teda nie je.

Titul sa môže pochváliť aj integráciou hlasových povelov a v prípade PS4 využitím reproduktora na ovládači. Hoci je toto vylepšenie príjemným spestrením hrateľnosti, v drvivej väčšine ho využívať nebudete a v prípade reproduktora je možné, že ho radšej vypnete.

A tým sa dostávame k záveru, ktorý sa v rôznych situáciách rozchádza. Definitive Edition neponúka tak zásadné zmeny, aby primäl majiteľa starej verzie k ďalšej kúpe. Multiplayer, ktorý ostal nezmenený by bol asi jediným dôvodom, avšak lenivosť tvorcov v tomto smere vyslala jasný signál. Preto odporúčame len hráčom, ktorí si túto naozaj vynikajúcu single-player-ovú akciu nechali ujsť, a ako bonus za čakanie, hra ich odmení naozajstnou next gen grafikou. Teda, ak nevlastníte dobré PC...

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Tomb Raider: Definitive Edition
Platforma: PS4
Žáner: Akčná adventúra
Výrobca: Crystal Dynamics
Distribútor v GB: Square Enix
Distribútor v SR: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

85%
 
"Krajšia Lara na next gen-e"
  Klady
  • grafika
  • hrateľnosť
  • extras a DLCs
  • príbeh
  Zápory
  • multiplayer
  • žiadne novinky v hrateľnosti/príbehu
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk