Lego: The Hobbit - Recenzia

 

Lego: The Hobbit, rovnako ako predošlé Lego tituly, neprináša žiadne dych berúce zmeny do série, ale ostáva pri už zaužívaných konceptoch a mechanikách. Práve naopak ich niekedy až príliš zjednodušuje. Snaží sa to však vybalansovať v iných oblastiach a či sa to tvorcom novej Lego hry podarilo, sa dočítate v recenzii.

Od Lego hier fanúšikovia tejto série žiadne prevratné zmeny nečakajú. Lego herné mechanizmy a techniky ako-tak fungujú už dlhú dobu a hráči si na ne zvykli. Klasické rozbíjanie všetkého okolo seba a následné používanie rozbitých lego kociek nechýba ani v Hobbitovi, ale tentokrát je táto akcia okorenená skvelým pocitom z rozbíjania za trpaslíkov, ku ktorým to jednoducho pasuje (predsa len ničenie Yodovho domu za Luka Skywalkera nebolo tak úplne ono). Hráči nového lega sa tak, samozrejme, nevyhnú ani minihrám, kde musíte doplniť do skladačky chýbajúci dielik, alebo vyrábaniu pomocou nákresov.

Práve vyrábanie pomocou nákresov, prešlo v Hobbitovi malou zmenou, ktorú tvorcovia pozmenili, aby zapasovala do sveta, ktorý Hobbit reprezentuje. Keďže jednými z hlavných postáv v tejto hre a tiež vo filmoch sú trpaslíci, čo by to bolo za hru, aby neukázali svoje banícke schopnosti? Počas hrania hry tak budete musieť zbierať a ťažiť rôznorodé materiály a následne ich neskôr používať pri plnení úloh, či už tých v hlavnom príbehu, alebo bočných, ktorých je naozaj kvantum. Tie sa vám odomykajú postupne plnením hlavného príbehu, ktorý vám zaberie asi šesť hodín herného času.

Autori sa ale rozhodli nespraviť z hry podrobné rozprávanie príbehu, čo je tak trochu škoda. Hra už počíta s tým, že ste videli filmy, alebo čítali knihu, a že si niektoré medzery príbehu doplníte sami. Škoda je to ale o to väčšia, že sa v Hobbitovi podarilo vývojárom niečo, čo sa im nedarí tak dobre v každej lego hre. Týmto prvkom sú nádherné prostredia, ich spracovanie a atmosféra. Od prvých začiatkov v pôvodnom kráľovstve Ereboru cez Bilbov dom, Rivendell až po samú Osamelú Horu sa cítite tak, ako keby ste prechádzali naozajstnými replikami daných prostredí, aj keď sú vyrobené z lega. Dojem snáď kazí len fakt, že v niektorých prípadoch a scénach je zvolená zlá farebná škála textúr a miestami nemáte poňatia kde ste, alebo čo robíte, a tak len náhodne skáčete a dúfate, že sa niekam dostanete. 

V príbehu sú zachytené všetky najpodstatnejšie udalosti prvých dvoch filmov, obohatené klasickým Lego humorom a podaním, čo robí hru zábavnou aj pre hráčov, ktorí už svet Tolkiena poznajú spamäti. Hra, bohužiaľ, končí rovnakým vyvrcholením ako aktuálne dva vydané filmy a je viac než pravdepodobné, že si hráči na zakončenie počkajú do najbližšieho dielu ako filmu, tak aj hry.

Ako sme vyššie spomínali, v hre sa veľa nenatrápite. Všetko je vopred pripravené tak, aby ste sa nemuseli namáhať, rozmýšľať a akcie sú absolútne intuitívne. Či už musíte nahádzať Bomfurovi do úst jedlo a spraviť si z jeho brucha trampolínu, použiť Dori hák na pritiahnutie vecí, alebo Dwalinovo kladivo na rozbíjanie predmetov, niekedy si pripadáte, že hra vás ma za kompletne stupídneho a radí vám v každom kroku vašej cesty. Z každej jednej akcie tak nevyplýva absolútne žiaden prvok úspechu alebo zadosťučinenia zo zvládnutej úlohy. Súboje ani netreba spomínať, lebo sú len akčným spestrením príbehu, kde vám stačí dookola stláčať jedno a to isté tlačidlo.

Lego: The Hobbit, nie je práve TOP titulom Lego sérií, ale nedá sa ani povedať, že úplne sklamal. Síce príliš ľahký a primitívny, no rozpráva príbeh svojím vlastným humorným štýlom, a to je celou myšlienkou lego hier, ktoré už známe príbehy obohacujú svojským prevedením a doplnkami lego sveta, ktoré ich robia výnimočnými. Veľa vecí sa určite dalo spraviť lepšie a prepracovanejšie, ale nemá zmysel baviť sa o veciach, ktoré by mohli byť, a to platí duplom o Lego hrách.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Lego: The Hobbit
Platforma: PS4
Žáner: Akčná adventúra
Výrobca: Traveller's Tales
Distribútor v GB: Warner Bros. Interactive Entertainment
Distribútor v SR: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

65%
 
"Cesta tam a späť v Lego prevedení"
  Klady
  • pekné prostredia a grafické spracovanie
  • atmosféra prostredí
  Zápory
  • nič nové
  • príliš ľahké
  • miestami neprehľadné a mätúce
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk