Cel Damage HD - Recenzia

 

Hoci sa považujeme za herných pamätníkov, názov 13 rokov starej hry, Cel Damage, v nás nevyvoláva žiadne spomienky. Niet sa čomu čudovať. Tento titul získaval v dobe svojho uvedenia priemerné známky a mnoho vtedajších hráčov Cel Damage nikdy nehralo. To sa môže zmeniť s aktuálnou HD verziou.

 

Tá vychádza pre PlayStation 3, 4 a Vitu. Výhodou je, že ak si kúpite hru pre akúkoľvek konzolu, automaticky si ju môžete stiahnuť aj vo verzii pre ostatné platformy. Okrem toho sa uložené pozície automaticky synchronizujú, takže si nemusíte neustále odomykať trate a nové hrateľné postavy. Stačí bonus získať raz a je dostupný aj v ostatných verziách v rámci vášho PSN účtu. Z tohto hľadiska Cel Damage HD chválime.

Druhá pochvala smeruje ku grafike hry. Umelecký štýl pripomína komiks a k hernej náplni sa ideálne hodí. Grafika evokuje kreslené seriály a patrí medzi najlepšie vlastnosti. Cel Damage HD je zástupcom arkádových pretekov, kde okrem jazdenia budete používať viacero zbraní, aby ste získali výhodu voči ostatnými hráčom. Koncept hry sa oproti originálu nemení, avšak máme pocit, že HD remake prináša aj drobné úpravy z hľadiska vybalansovania hrateľnosti. Pôvodná verzia bola v recenziách kritizovaná kvôli tomu, že niektoré zbrane boli výrazne lepšie ako ostatné, a aj z tohto dôvodu sa preteky často menili na naháňačku za tým, kto získa silnú zbraň ako prvý. Pri hraní Cel Damage HD sme nemali pocit, že by nejaká zbraň výrazne prevyšovala ostatné. Rozdiely medzi nimi sa, samozrejme, nájdu, ale často ide o drobnosti, ktoré závisia aj od vášho štýlu hrania.

Cel Damage HD si vo verzii pre PS3 a PS4 zahrajú až štyria hráči. Pri hraní Vita verzie sme ponuku multiplayeru nenašli, takže na prenosnej konzole je k dispozícii iba režim pre jedného hráča. Ten neprináša nič extra, živých protivníkov nahrádza umelou inteligenciou. Proti AI môžete hrať aj na PS3/4, avšak čaro hry spočíva práve v lokálnom split-screen multiplayeri. Touto vlastnosťou chce Cel Damage HD zaujať – na trhu sa dnes totiž príliš veľa hier, ktoré delia obrazovku na viacero častí, nenachádza. Problémom je, že bez kampane a online multiplayeru to bude mať Cel Damage HD ťažšie. Takto apeluje iba na určitú skupinu hráčov a potenciálna skupina mohla byť oveľa väčšia. Aj kvôli tomu, že tento žáner je málo zastúpený na Vite aj PS3/4.

Ak však nemáte kamarátov, s ktorými by ste vo vašej obývačke súperili, užijete si Cel Damage HD iba čiastočne. Pretekaniu proti umelej inteligencii totiž chýba tá správna atmosféra a „hecovanie“. Problémom je aj dizajn herných úrovní, ktorý je univerzálny, aby vyhovoval trojici herných režimov. Smack Attack premení mapu na bojisko, kde sa vozidlá navzájom likvidujú. Na tej istej mape budete aj pretekať cez checkpointy a zbierať vlajky, ktoré je potrebné doniesť na určené miesto. V praxi to znamená, že klasické preteky sú menej zábavné než v konkurenčných tituloch, kde sú mapy navrhnuté iba pre pretekárske účely. Aj z toho dôvodu považujeme pretekanie v Cel Damage HD za priemernú zložku. Problémom je aj stereotyp, ktorý sa postupne dostaví bez ohľadu na zvolený režim – ak hráte sami. Parta kamarátov v dobrej nálade je však na to výborným liekom. Vyskúšanie 12 máp zabaví na 2 – 3 hodiny. Sú rozdelené do štyroch prostredí, ale dizajnovo sú si podobné. Všetky obsahujú nejaké pasce, ktoré oživujú pretekanie na danej mape a niekedy budú frustrovať vás alebo vašich protivníkov. Ďalšiu frustráciu (v kladnom aj negatívnom zmysle) môžu spôsobiť spomenuté zbrane, ktoré sa líšia typom – na blízko, na diaľku – a ďalšími parametrami.

Cel Damage HD nedisponuje výraznými nedostatkami. Hra má dobrý potenciál a skombinovanie viacerých herných módov je dobrým nápadom. Problémom je absencia uceleného režimu pre jedného hráča a chýbajúci online multiplayer. Ten by hru určite dokázal oživiť, pretože skôr či neskôr skĺzne do stereotypu. Riešením situácie je partia kamarátov a split-screen pre štyroch hráčov. Chválime aj vizuálnu prezentáciu, ktorá je unikátna a v kombinácii s hernou náplňou funguje skvelo. Cel Damage HD je dobrý remake priemernej hry, ktorý však výraznejšie neodstraňuje negatíva originálu. Prínosom je integrovanie funkcií cross-save a cross-buy – verzia pre Vitu na cestách zabaví, aj keď si na tejto platforme vo viacerých hráčoch nezahráte. Prím hrajú „veľké“ konzoly.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Cel Damage HD
Platforma: PS4, PS Vita, PS3
Žáner: Arkádové preteky
Výrobca: Finish Line Games
Distribútor: PS Store
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Finish Line Games

Naše hodnotenie

60%
 
"Ak hľadáte split-screen zábavu, našli ste ju"
  Klady
  • komiksová grafika
  • tri režimy
  • split-screen multiplayer
  • cross-save a cross-buy
  Zápory
  • chýbajúci online multiplayer a ucelená kampaň
  • stereotyp v režime jedného hráča
  • menej záživné pretekanie
korekcia: Mário Lorenc

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk