Diablo III: Ultimate Evil Edition - Recenzia

 

Tretie Diablo prišlo na konzoly pred rokom. V základnej výbave, bez datadisku a s niekoľkými zaujímavými funkciami, ktoré sa neskôr objavili aj v PC verzii datadisku Reaper of Souls. Teraz sa populárne akčné RPG opäť vracia. Pribalený datadisk RoS sprevádza podtitul Ultimate Evil Edition, vynikajúci herný zážitok a zopár noviniek.

 Zatiaľ čo konzolové Diablo 3 pôvodne vyšlo iba pre PS3 a Xbox 360, reedícia si to zamierila na konzoly starej aj novej generácie. Ak máte doma PS4, nemá zmysel kupovať PS3 verziu – next-gen ponúka oproti svojim predchodcom jednu výraznú vlastnosť – podporu do budúcnosti. Blizzard bude PS4/XOne verziu aktualizovať rovnako ako ich počítačového brata. Toto je zároveň aj najväčší rozdiel oproti pôvodnej konzolovej verzii. Diablo III sa totiž za posledný rok veľa lásky na konzolách nedočkalo a staré konzoly budú „ako od macochy" aj naďalej. Blizzard svoje rozhodnutie obhajuje odlišnosťami v architektúre a tým, že PS4/XOne port viac pripomína PC verziu. A preto sa dočká podpory.

Rozdiel v starej a novej generácii je viditeľný už pri prvom spustení, keď od vás hra žiada prepojenie PSN/MS konta s Battle.Net účtom. Mimochodom, ak ste hrali posledný rok na Xbox a teraz prechádzate na PlayStation alebo naopak, potom nezúfajte. Ultimate Evil Edition podporuje cross-platformový import uloženej pozície z konzolového Diabla 3. Je to príjemný bonus, že nemusíte opäť začínať od nuly, ale môžete si importovať svoju starú postavu, s ktorou ste žili posledný rok. Prepojenie s PC svetom však nečakajte.

Ultimate Evil Edition môžeme bez váhania označiť za ultimátnu verziu Diabla. Nemá zmysel baviť sa, či je lepšia PC alebo PS4 verzia. Obe hry sú si rovnocenné a záleží iba na vás, či nedáte dopustiť na kombináciu klávesnica a myš alebo ste otvorení novým nápadom a nebojíte sa aj gamepadu. Faktom je, že Diablo sa hrá na hernom ovládači naozaj pohodlne a v určitom smere aj lepšie ako na PC. Ľavým analógom ovládate postavu, pomocou pravej analógovej páčky robíte kotúle, čo môže vášmu hrdinovi niekedy zachrániť aj život, a schopnosti aktivujete tlačidlami. Do toho si pripočítajte offline kooperatívny multiplayer, čo je funkcia, ktorú na PC nenájdete. A vedzte, že je zábavnejšie hrať s kamarátmi Diablo v co-ope pred jedným televízorom ako s cudzincami po internete. PS4 verzia však ponúka aj spojenie oboch svetom – hráte u kamaráta doma a ďalší člen bandy sa pripojí cez internet. My sme takýmto spôsobom testovali Ultimate Evil Edition s Hirom a aby toho nebolo málo, ja som hral na PS Vite pomocou funkcie Remote Play.Tá, mimochodom, funguje výborne, akurát by sme privítali možnosť zmeniť rozloženie niektorých ovládacích prvkov.

Diablo III: Ultimate Evil Edition je z hľadiska obsahu totožná hra s PC verziou. Dostupný je už aj prvý patch, ktorý konzoly posúva na úroveň PC verzie 2.0.6. Zopár dodatočných funkcií však na konzolách nájdete. V prvom rade je to posielanie darčekov, ktoré náhodne padajú z nepriateľov a sú určené niektorému z vašich PSN/MS kamarátov. Hranie v co-ope podporuje aj režim Apprentice Mode, ktorý dočasne a podľa potreby prispôsobí štatistiky hrdinov s nízkym levelom hráčom na vyššej úrovni. Do konzolovej verzie bol implementovaný aj systém s názvom „Nemesis Kills", ktorý transportuje príšery z priateľovej inštancie do vášho sveta. Apprentice Mode aj darčeky sme počas hrania reálne otestovali, avšak s Nemesis zabitiami sme sa doteraz nestretli. Samozrejme, nechýba zopár exkluzívnych predmetov a príšer – napr. nakazení z The Last of Us sa objavia v unikátnom Rifte.

Diablo III: Ultimate Evil Edition je TÁ verzia Diabla, ktorú by si mali zahrať všetci hráči – bez ohľadu na ich skúsenosti alebo vzťah k PC a konzolovému hraniu. UEE odstraňuje všetky problémy pôvodnej trojky, pridáva pohodlie, ktoré PC verzia neponúka, a všetko to zaobaľuje do kompletnej škatuľky. PS4 a Xbox One verzia odstraňuje aj hlavný problém pôvodnej konzolovej trojky – absenciu ďalšej podpory a vylepšuje aj audiovizuálnu stránku. Konzolové Diablo vyzerá v rozlíšení 1080p pri 60fps rovnako dobre ako na našich monitoroch. A hrateľnosť? Tá je rovnako zábavná, niekedy aj viac, vďaka offline kooperatívnemu hraniu.

Informácie o hre

Game CoverGameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Diablo III: Ultimate Evil Edition
Platforma: PlayStation 4
Žáner: Akčné RPG
Výrobca: Blizzard Entertainment
Distribútor v GB:
Distribútor v SR: KONTIKI
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: KONTIKI
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
"Názov neklame. Je to naozaj ultimátna verzia Diabla."
Klady
  • Diablo III + datadisk RoS v jednom balení
  • podpora vo forme ďalších patchov (PS4/XO)
  • pohodlné ovládanie na gamepade
  • nemenej zábavná hrateľnosť ako na PC
  • kooperatívne hranie pred jednou TV
  • Remote Play (PS4)
Zápory
  • manažment inventára je pohodlnejší na PC
  • väčšia hráčska základňa na PC
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk