Entwined - Recenzia

 

Herný tábor sa delí na dve skupiny hráčov. Jedna z nich ulietava na divných tituloch, ktoré možno ani hrami nie sú, a tá druhá tieto výplody herného priemyslu kritizuje a pokračuje v hraní v CoD. Je jasné, že Entwined je po dlhej dobe ďalšou hrou, ktorej nechýba kontroverzia.

 

Entwined sme prvýkrát videli v júni, počas konferencie E3. Nakoľko máme atypické tituly radi, táto hra bola jedna z mála, na ktorú sme nezabudli hneď po skončení tlačovky. V jej prospech hrala aj skutočnosť, že v deň konferencie aj reálne vyšla a mohli sme si ju okamžite zakúpiť a podporiť tak novovzniknuté štúdio. Ak ste pozerali priamy prenos z tlačovky, potom vám Entwined možno pripomenú okolité screenshoty. Titul má veľmi špecifický umelecký štýl, ktorý je neprehliadnuteľný. Dvojica príšer okupuje obrazovku a o hernú plochu sa delí s dosť psychadelickým pozadím, ktoré sa dynamicky mení vďaka rôznym efektom. Počas hrania sme sa nedokázali zbaviť myšlienky, že ak by boli drogy legálne, chceli by sme ich vyskúšať práve v kombinácii s touto hrou.

Na prvý pohľad sa to možno nezdá – a z obrázkov to určite nevyčítate – ale Entwined je príbeh dvoch príšer, ktoré k sebe hľadajú cestu. Popravde nám jedna kreatúra pripomínala vtáka a tá druhá rybu, pričom na konci života sa vždy spojili a vytvorili lietajúcu vtákorybu. A ak budete šikovní, na konci hry vám vytvoria draka. Entwined je totiž rozdelený do deviatich úrovní, pričom každá z nich prezentuje jeden život a postupne pridáva o jedno koliesko viac na náročnosti.

O hrateľnosti sme veľa nehovorili, pretože Entwined nie je práve príkladom titulu, pre ktorý je táto vlastnosť silnou stránkou. Zároveň ide o jednu z mála hier, ktorá si vystačí s dvojicou analógových páčok. Zabudnite na tlačidlá. Rybu aj vtáka budete ovládať iba pravým a ľavým analógom. Celé hranie spočíva v tom, že páčky musíte mať natočené tým správnym smerom – aby kreatúry preleteli cez aktívnu časť ďalej. Entwined si predstavte ako atypickú hudobnú hru s drobným rozdielom. V prípade Guitar Hero na vás padali noty, ktoré ste museli stláčať, pričom v Entwined na vás „padajú" krúžky a vy sa musíte trafiť do správnej časti.

Na prvý pohľad to vyzerá ako banalita, avšak v posledných troch úrovniach prituhne. Hra sa vás snaží rôznym spôsobom zmiasť, kruhy sú rozdelené do rôznych farebných častí a často sú viacúrovňové. To znamená, že už sa nestačí iba trafiť, ale musíte preletieť celým „tunelom". Zároveň je potrebné vytvárať „kombo" a držať ho pri živote. Iba takým spôsobom sa vták a ryba spoja, vytvoria vtákorybu a opäť sa reinkarnujú... Až do konca hry.

Tento koncept je svojím spôsobom dobrý a oceníte ho, ak chcete pri hraní relaxovať. Faktom je, že už dlho sme si „hranie" neužili tak, ako v prípade Entwined. Bol to výborný a veľmi relaxačný herný zážitok. Avšak otázne je, nakoľko môžeme hýbanie dvoma páčkami definovať ako hranie. Aj preto sa odvolávame na úvod recenzie. Je skupina hráčov, ktorá bude z Entwined nadšená a potom druhá skupina, ktorá túto hru prirovná k Journey alebo Flower a ohrnie nos. Je fakt, že sa opäť stretávame s výtvorom, ktorý sa snaží definovať hry ako umenie a ide o dosť avantgardnú tvorbu.

V Entwined neumriete. Teda, možno sa to dá, ale my sme prešli celú hru bez jediného reštartu, a to sa musíme priznať, že nie vždy sme excelovali. Entwined však funguje podľa iných zákonov a namiesto toho, aby vás hra poslala k poslednému checkpointu, vám za behu vynuluje, resp. zníži progres a núti vás prejsť určitú časť bez chyby. Tento dizajn je fajn a pridáva pocit relaxačného hrania – nič vás neprerušuje. Je však možné, že v poslednej úrovní vás bude neustále nulovanie asi iritovať.

Čo dodať na záver? Stále nepoznáme odpoveď na otázku „Čo to je?". Entwined je veľmi príjemný herný zážitok, ale nie je to klasická hra. Podaktorí dokonca povedia, že Entwined nie je hra vôbec. Že je to len interaktívna animácia s príjemným zvukovým podmazom – ten je mimochodom vynikajúci, odporúčame hrať na slúchadlách. A podobne ako v Entwined sa na konci života dostanete na jeho začiatok, aj my túto recenziu ukončíme tak, ako sme začali. Nie je to hra pre každého. Ak však máte radi Journey a/alebo Flower, potom jej dajte šancu. Hoci je výsledné hodnotenie iba mierne nadpriemerné, pri hraní sme mali naozaj zmiešané pocity, vrátane eufórie z nádherne umeleckej hry, kedy sme boli ochotní rozdávať 100%. Objektívne sa však Entwined hodnotí veľmi ťažko a ak by sme brali do úvahy iba samotnú hrateľnosť, mohli by sme ísť s výsledným číslom ešte nižšie. A to aj napriek tomu, že sme si túto hernú skúsenosť z 80 – 90% výborne užili.

Informácie o hre

Game CoverGameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Entwined
Platforma: PlayStation 4
Žáner: hudobná hra
Výrobca: Pixel Opus
Distribútor v GB: SCEE
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

60%
"To sa nedá zhrnúť do jednej vety. Prečítajte si recenziu."
Klady
  • relaxačný pocit pri hraní
  • chytľavosť
  • výborný soundtrack
  • audiovizuálne spracovanie a atmosféra
Zápory
  • pre niekoho veľmi slabá hrateľnosť
  • ku koncu mierne frustrujúce

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk