Driveclub - Recenzia

 

Keď pred rokom Sony a Evolution Studios oznamovali, že DRIVECLUB nestihne launch konzoly PS4 a vyjde začiatkom tohto roka, všetci sme dúfali, že svoj pohár horkosti si hra už vypila. Bohužiaľ, ďalšie posunutie dátumu vydania spôsobilo, že sa pretekársky titul dostáva na obrazovky našich televízorov s ročným oneskorením. A problémy tým nekončia.

DRIVECLUB je prezentovaný ako titul, ktorý plne využíva socializáciu medzi hráčmi. Vývojári aj spoločnosť Sony prezentujú hru ako „inovatívnu, sociálnu a prepojenú." Človek by čakal inovácie a výsledok hodný konzoly novej generácie. Lenže DRIVECLUB zlyhal hneď po vydaní. Týždeň od uvedenia titulu na trh nefungovali servery korektne, čo sa, samozrejme, podpísalo na výslednom zážitku z hrania. Zaujímavé je najmä to, že podľa vývojárov nie je problémom hardvér, ale softvér.

Nie je teda zrejmé, kedy budú problémy odstránené. Je možné, že v dobe, keď čítate túto recenziu, je už všetko v poriadku. My ju však píšeme po desiatich hodinách hrania a po neúspešnej snahe otestovať online hranie. Po týždni od vydania. Sme zvyknutí aj na menšie výpadky pri spustení novej hry. Avšak aby bola online zložka prakticky neexistujúca aj po týždni, to je problém. A doplatia naň najmä hráči, ktorí utekajú hneď do obchodu. Tá skupinka jedincov, ktorí postávajú v úzadí a čakajú na zľavu, bude v podstate víťazom. Hru si kúpia neskôr, za menej peňazí a v stave, ktorý kvalitatívne zodpovedá očakávaniam.

Nedá sa povedať, že by DRIVECLUB v offline režime nezabavil. Práve naopak. Prvé minúty hrania sú veľmi zábavné. Automobily sú pomalšie a umelá inteligencia je zhovievavejšia. Vyhrávate jeden pretek za druhým a postupne sa vám začína virtuálne jazdenie páčiť. Prostredie totiž vyzerá pekne, deň sa dynamicky strieda s nocou a aj samotné pretekanie je relaxujúce. Pomerne rýchlo plníte rôzne druhy pretekov a sprístupňujú sa vám výkonnejšie autá. Začínajú sa objavovať prvé problémy, pretože športové autá tak jednoducho neskrotíte a DRIVECLUB je prísna hra. Veľkú chybu v preteku trestá a riešením je veľakrát iba tlačidlo Reštart.

Aby toho nebolo málo, do hry je implementovaný zaujímavý systém hodnotenia hráča. Ten analyzuje váš štýl jazdenia a odmeňuje vás za čistú jazdu, driftovanie alebo obiehanie. Na druhej strane strháva body, keď vyleziete z cesty alebo keď narážate do ostatných áut. Tieto body fungujú ako virtuálna mena a pomáhajú pri postupe na vyššiu úroveň. Systém však hráča aj penalizuje, a to ak si nedovolene skracuje trať alebo vráža do súperov. Na prvý pohľad ide o dobrý nápad, ktorý vás núti, aby ste nejazdili ako prasa. Na druhej strane, umelá inteligencia protivníkov je nezaujímavá. Robia málo chýb a jazdia po ideálnej stope. Niekedy jednoducho potrebujete byť trochu agresívnejší, aby ste sa posunuli na potrebnú pozíciu. DRIVECLUB vás však chladnokrvne spomalí na pár sekúnd a často vo výsledku skončíte na horšej pozícii.

Nemá zmysel polemizovať nad systémom bodovania a penalizácií. Myšlienka sa nám páči, avšak niektoré veci by potrebovali dotiahnuť do konca. Najmä to, keď vás hra postihne aj v prípade, že niekto nabúral do vás, resp. vám skrížil cestu, lebo vopred definovaná jazdná stopa. Vtedy máte chuť hodiť po televíznej obrazovke ovládač. DRIVECLUB totiž pomerne rýchlo stráca úvodné tempo. Náročnosť pretekov vystrelí po úvodnom rozbehu na veľmi slušnú úroveň, čo môže byť vo výsledku na škodu. Opakované jazdenie toho istého preteku je v dnešnej dobe nostalgiou a určité oživenie by mala ponúknuť aspoň online zložka. Tá však v dobe písania recenzie nefungovala, resp. nie korektne. V praxi to znamenalo, že sme po troch dňoch hrania odložili DRIVECLUB do zásuvky s tým, že sa do hry vrátime, až bude všetko fungovať tak, ako má.

Je to škoda, pretože na tejto exkluzivite nájdete veci, ktoré si zamilujete. Či už je to vynikajúca grafika – preteky vyzerajú naozaj nádherne, výborný dizajn okruhov, resp. tratí alebo dynamická zmena počasia. Preteky v noci sme nenávideli, pretože sme mali veľmi obmedzenú viditeľnosť, avšak keď uprostred pretekov začalo svitať... – vynikajúci pocit a dôvod, prečo si DRIVECLUB zahrať aspoň v PS Plus verzii. Tá je zadarmo, ale oneskorí sa kvôli spomenutým problémom so servermi.

Počasie, denný cyklus, detaily auta, ale aj hrateľnosť, ktorá balansuje medzi arkádou a simulátorom, chválime. Na druhej strane zamrzí absencia akéhokoľvek vylepšovania vozidiel, takmer nulový model poškodenia (prejavuje sa iba pokrčenými plechmi) a chýbajúca hĺbka pretekania. Celá kampaň pozostáva iba z niekoľkých pretekov, resp. sérií. Aj keď na tomto systéme nie je nič zlé, čakali sme niečo prepracovanejšie.

Dôležitú úlohu v systéme zohrávajú aj kluby, ktoré tvorí jeden a maximálne šesť hráčov. Kluby by mali podporovať sociálnu zložku hrania a umožňujú prístup k exkluzívnym autám. Ako však funguje ospevovaná sociálna zložka, resp. hranie v režime viacerých hráčov, vám, žiaľ, zatiaľ nepovieme. Budeme sa opakovať, ale táto vlastnosť hry v dobe písania recenzie nefunguje korektne. A že sme písanie textu kvôli tomu odkladali niekoľko dní.

Pevne však veríme, že sa k DRIVECLUBu ešte vrátime. Možno v rámci nejakej menšej recenzie o novom DLC obsahu, ktorý je naplánovaný až do júna 2015. Dovtedy už snáď bude všetko fungovať tak, ako má, a my spoznáme skutočný naplnený alebo nenaplnený sľub pretekov ďalšej generácie. Lebo aktuálne jediná „next-gen" vlastnosť je iba grafika.

Informácie o hre

Game CoverGameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Driveclub
Platforma: PlayStation 4
Žáner: Racingová hra
Výrobca: Evolution Studios
Distribútor v GB: SCEE
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

70%
 
"Snáď to online režim zlepší"
Klady
  • grafika a detailné spracovanie áut
  • zo začiatku prístupná a zábavná hrateľnosť
  • zvuky áut a soundtrack
  • PS Plus edícia (keď bude dostupná)
  • potenciál
Zápory
  • chýbajúca hĺbka
  • systém penalizácií má svoje muchy
  • nevýrazný režim kariéry
  • preteky s AI začnú byť od určitého bodu mierne otravné
  • v dobe písania recenzie stále nefungujúca online zložka
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk