Alien Isolation - Recenzia

Posledná hra z tematiky Alien prostredia bola viac než sklamaním a tak väčšina hernej komunity od Alien Isolation spočiatku veľa nečakala. Prvé videá a zábery z hry, ako aj fakt, že sa nebude jednať o klasickú FPSku, vzbudili v hráčoch iskru nádeje, že by sme sa konečne mohli dočkať hry, akú si Alien zaslúži. Stalo sa tak?

Séria a značka Votrelca má naozaj dlhú tradíciu a radí sa medzi špičku ako v hororoch, tak aj v scifi žánroch. Bohužiaľ ale nemala zatiaľ veľké šťastie na hernom poli, čomu neprispelo ani fiasko zvané Aliens: Colonial Marines. Mohla by zmena štýlu hry na survival hororovky spraviť z Aliena hru akú si zaslúži? Práve o to sa pokúsili autori z Creative Assembly a Segy.

Začíname 15 rokov po udalostiach filmu Alien, teda prvého Votrelca natočeného v roku 1979, kde pokračujete v príbehu Ellen Ripley, prostredníctvom jej dcéry, Amandy Ripley. Dozvedáte sa, že sa našla čierna skrinka lode Nostromo, ktorá sa stratila za záhadných okolností a s ňou aj vaša matka. Vydávate sa tak na stanicu ďaleko v hlbokom vesmíre, kde na vás má čakať záznam z lode. Po príchode ale nikto neodpovedá a je len na vás zistiť, čo sa stalo.

Tu začína vaša cesta prežitia. Z mladej Amandy sa ale za 15 rokov stala šikovná technička, čo vám dáva pri pohybe po zdevastovanej stanici značnú výhodu. Ako som už spomenul, Alien Isolation nie je žiaden akčák, či FPSka. Skrývania sa, využívanie vášho okolia a rýchle myslenie, budú vaším kľúčom a nástrojom k prežitiu. Nástrojov budete mať samozrejme viacero, no stále málo a nábojov ešte menej. Správne rozhodnutia v pravú chvíľu tak budú kritické.

Alien ale nie je jediná hrozba, ktorá na vás na stanici číha. Obyvatelia stanice sa stali paranoidnými a vo väčšine prípadov najprv strieľajú a až potom sa pýtajú otázky. Ak ich ale necháte na pokoji, nechajú vás tak. Ak by vám nestačilo vyhýbať sa ľudom a vražednému Alienovi, syntetický andiodi stanice sa začnú chovať divne a bez provokácie alebo dôvodu sa vás budú snažiť uškrtiť zo slovami „nechajte ma vám pomôcť." Jasné, prečo nie. Nechajte ho a rovno môžete loadovať posledný checkpoint. Keď už sme pri checkpointoch, štúdiu patrí chvála v návrate ku klasickým manuálnym checkpointom, kde si hru musíte ukladať navštívením terminálu na stenách (podobne ako Dead Space). Rovnako zabudnite aj na nejakú automatickú regeneráciu vášho života. Lekárničky budú vašim najlepším priateľom.

Lekárničky ale nie sú jediná výhoda vo vašom arzenále. Amanda je talentovaný inžinier a stanica ponúka mnoho materiálov na využitie. Postupne sa tak budete môcť naučiť vyrábať rôznorodé pomôcky od spomínaných lekárničiek, cez molotovov koktejl, až po flashbang, či dymový granát. Tie vám často pomôžu prechodmi ťazkými lokáciami, ktoré sú dobre strážené. Okrem arzenálu prežitia máte k dispozícii aj nejakú tu palebnú silu. Nie je jej veľa a tak ju musíte používať rozumne, rovnako ako všetky ostatné predmety. Začínate revolverom, no postupne sa dostanete k brokovnici a dokonca plameňometu, ktorý Alien naozaj nemá rád a bude hlavnou a vlastne jedinou obranou proti nemu. Síce ho nezabijete ani neporaníte, no získate si ním potrebný čas na útek. Pravdu povediac, hra je po získaní plameňometu OMNOHO ľahšia. Palivo doň treba ale rozumne šetriť.

Aj pri rozumnom manažovaní vašich prostriedkov, sa ale pripravte na časté loadovanie a opakovanie pasáží. Nepriatelia vás zbadajú naozaj rýchlo a útek je často až nemožný. O to viac na vyšších obtiažnostiach. Rovnako sa určite pripravte na pomerne dlhý herný čas, hlavne keď si dáte záležať na nefalšovanom survival a hororovom zážitku. Hra nie je naozaj krátka, ale po určitej dobe začne neuveriteľne liezť na nervy fakt, že je vlastne oveľa dlhšia ako by musela byť a to len kvôli tomu, že sa všade musíte plížiť – doslova ako idiot- aj v priestoroch, kde to nemá zmysel. Je úplne jedno ako šibalsky sa Alienovy vyhnete a ako ďaleko ste sa od neho nebadane dostali – hoc aj na druhú stranu stanice – je vždy a všade s vami. Často tak prechádzate holé dlhé chodby úplne tupo, pomaličky a skoro pri tom zaspávate. Nehovoriac o „úžasnej" vesmírnej misii, ktorá síce bola príjemným spestrením a pekne spracovaná. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale držať páčku vpredu 5 minút cesty otvoreným vesmírom na jednu stranu a to isté na druhú kvôli stlačeniu pár gombíkov, bola katastrofa. Stanica samotná a jej atmosféra pôsobili síce naozaj skvelo a atmosfericky, škoda len, že tam nebolo trošku viac diania. Miestami ste sa naozaj len nudili prechádzaním k nasledujúcej časti príbehu – ktorú ste samozrejme nemohli prebehnúť lebo by z niekadiaľ zrazu nabehol Alien...

Až na spomenuté, nechutne umelo spracované nadmierne skrývanie sa, je gameplay stránka prežívania a skrývania sa, spracovaná naozaj dobre. Hra sa hrá veľmi prirodzene. Využívanie tieňov, prekážok, či ventilačných šácht sa dá skvelo kombinovať a dosiahnuť cieľ tak viete hneď niekoľkými spôsobmi. Autori sa mohli možno trošku viac zamyslieť nad ovládacou schémou, ktorá je niekedy mierne frustrujúca, a používanie „radial menu" vám nepozastaví čas, čo má často za následok zbytočnú smrť. Nepriatelia sú totiž rýchly, nehovoriac o Alienovi...

Alien Isolation sa bohužiaľ nevyhol ani zopár menším technickým problémom. Asi najbadateľnejšie boli naozaj občasné masívne frame dropy, hlavne pri zložitejších efektoch ohňa a cinematic scénach. To by sa ale stále dalo prežiť, kedže ich, chválabohu, nebolo veľa. Hra síce neponúka po grafickej stránke žiadnu revolúciu ani wow efekt, no na svoje pomery a hlavne potreby vyzerá pekne a všetko ostatné dotvára prostredie, atmosféra a výborná zvuková stránka hry.

Veľá vecí sa na Alien Isolation dalo spraviť omnoho lepšie, no stále je to originálny Alien zážitok, ktorý poteší každého fanúšika série, obzvlášť tých filmových. Atmosféra v hre sa dá krájať a hoci hra disponuje nudnými pasážami a umelým, zbytočným predlžovaním, stále poskytuje kvalitný survival koncept spojený s hororovým nádychom Votrelca. Skôr jednorázovka na pár večerov, Alien Isolation, fanúšikom žánrov, ktoré reprezentuje, určite doporučujeme. Sega a Creative Assembly vniesli do Aliens značky opäť kvalitu a po väčšinu času sa určite nudiť nebudete. Na záver už len dodám tip: pozor na ventiláciu :-)

Informácie o hre

Game CoverGameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Alien Isolation
Platforma: PlayStation 4
Žáner: FPS
Výrobca: The Creative Assembly
Distribútor v GB: SEGA Europe
Distribútor v SR: CENEGA
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: CENEGA
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

70%
 
"Návrat Votrelca v plnej kráse!"
Klady
  • skvelá atmosféra
  • Alien
  • obtiažnosť
  • herné mechanizmy
Zápory
  • menšie technické problémy
  • framedropy
  • koniec
  • ovládanie
  • neustále plíženie sa
korekcia: Nikoleta Janková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk