Dirt Rally - Recenzia

Dirt Rally - Recenzia

Sériu Dirt netreba hráčom pretekárskych hier bližšie predstavovať, no pripomenúť by sa patrila. Od vydania poslednej časti to je už nejaká tá chvíľa, a tak hráči do Dirt Rally vkladali naozaj veľké nádeje. Splnili sa hráčom PS4 Rally ich očakávania?


Séria Dirt začala svoju púť skoro pred desiatimi rokmi. Hoci prvá hra zožala pomerne veľký úspech, skutočnou bombou série bola až Dirt 2, ktorá je rozhodne jednou z najlepších pretekárskych hier, aké som kedy hral. Na toto veľdielo, bohužiaľ, štúdio nenadviazalo a pre Codemasters nastalo obdobie zlých rozhodnutí, ktoré si odniesli práve pokračovania Dirt 3 alebo Showdown.

Od poslednej časti už uplynul nejaký ten rok a štúdio Codemasters sa akoby bálo prísť s ďalšou hrou. Nakoniec sa ale vzchopili a rozhodli sa pre tú najlepšiu možnú voľbu. Nadviazali na Dirt 2.
Čakal som, že Dirt Rally sa bude naozaj niesť v duchu Dirt 2, preto som bol prekvapený, keď sa z Dirt Rally namiesto zábavného polo simulátora, vykľul ozajstný simulátor Rally, a to nie len tak hocijaký. Ak ste si Dirt 2 zamilovali, tak ešte vôbec nie je isté, že budete milovať aj Dirt Rally, pretože Dirt Rally je skutočný Rally simulátor. Dovolím si dokonca tvrdiť, že takýto simulátor tu ešte nebol. Zabudnite na WRC 5 či Sebastian Loeb Rally. Dirt Rally bezkonkurenčne patrí pomyselný trón spomedzi simulátorov Rally a pokojne by sa dalo povedať, že aj všetkých pretekárskych hier.

Jedna vec je ale istá, ak hľadáte nenútenú zábavu z jazdenia, možno aj na trochu šialenejších povrchoch, Dirt Rally pravdepodobne nebude pre vás. Ak máte Rally naozaj radi a chcete si zahrať poriadnu rally hru, je stále dosť pravdepodobné, že ani tak Dirt Rally nebude to pravé pre vás. Ak ale hľadáte skutočný rally zážitok, ste odhodlaný prekonať všetky brutálne prekážky, ktoré v sebe táto hra skrýva, plánujete sa zlepšovať a hre venovať čas, vítam vás v Dirt Rally komunite.

Dirt Rally sa dá skutočne prirovnať k Dark Souls verzii pretekárskych hier. Je brutálny, neodpúšťa ani najmenšie chyby a budete musieť hrať dookola tie isté mapy dovtedy, kým sami nepochopíte, čo robíte zle a nezlepšíte sa. Kariéra pozostáva zo šampionátu, s ktorým postupne cestujete po celom svete. Začínate v príjemnom Grécku, čo je najnižšia obťažnosť šampionátu. Náročnosť hry sa nedá vybrať, dvíha sa automaticky po dokončení šampionátu, teda len vtedy, ak sa na jeho konci umiestnite natoľko, že budete povýšení do vyššej ligy. Musím vás vyviesť z omylu, tak si myslíte, že idete pretekať v rally etapách, ktoré prejdete po pár reštartoch s prvým miestom. Haha, tak to prajem veľa šťastia! Začínate na jednom z troch áut z roku 1960 a hneď, ako sa dostanete do Fínska, vaša miera nadávok rapídne stúpne asi tak o tristo percent. Budete sa len modliť, aby ste odtiaľ už zmizli a je vám jedno na akom mieste skončíte. Nemyslite si, že to je všetko. Vitajte vo Švédsku, poprípade Anglicku a ďalších krajinách, v ktorých sa bude situácia z Fínska opakovať a vy si zrazu uvedomíte, že ste sa v šampionáte prepadli o osem miest, a to môžete byť len radi. Dirt Rally šampionát je naozaj tvrdý a prvé miesta sú v neskorších fázach len zbožným prianím. Mapy sú tak šialene dobré, až sa vám chce plakať, no to je brutalita rally pretekania. Dizajnu máp dávam 5/5.

V rally sú , samozrejme, najdôležitejšie autá a ich jazdné vlastnosti. Ak sa vám chcelo plakať z máp, tak pri autách a ich ovládaní budete mať chuť vyhodiť z okna všetko, čo máte po ruke. Každé auto je naozaj astronomicky iné, predný/zadný náhon, šialené rozdiely v správaní, a to ani nespomínam obrovské množstvo nastavení, ktoré si viete pri autách zmeniť. Kategórií áut je na výber niekoľko, no už samotných áut, bohužiaľ, toľko nie je a šampionáty sú obmedzované vždy iba na jednu kategóriu, v ktorej zvyknú byť tak tri autá. Peknou a zaujímavou mechanikou je odomykanie vylepšení pre autá, ku ktorým sa dostane na základe jazdenia s nimi. K dispozícii máte aj vlastný tím mechanikov, do ktorého postupom času viete pridávať nových členov. Každý z členov má iné špecializácie, a tak si môžete zostaviť taký tím, aký vám bude najviac vyhovovať. Pre každého, kto sa podujme na zdolanie Dirt Rally, tak bude dôležité nájsť si auto, ktoré vám bude vyhovovať a nastaviť si ho tak, aby ste s ním vedeli zdolať všetky typy terénov (sneh, hlina, asfalt, betón, ľad, štrk, a to všetko v kombinácii s dažďom). Počasie sa mení často a vy musíte byť pripravení na všetko. Dirt Rally totižto disponuje aj naozaj hlbokou mechanikou či deštrukciami vozidiel, a tak si budete musieť dávať pozor nielen na ceste, ale aj nato, aby ste vaše auto nevystavili niečomu, z čoho by sa už nemuselo spamätať. Napríklad také rozbité svetlá dokážu počas nočného preteku spraviť nepríjemné problémy, nehovoriac o desiatkach ďalších nepríjemnostiach, ktoré sa vášmu autu môžu počas pretekov prihodiť. Defekt, odletené celé koleso, narušenie motora, prevodovky, nefungujúce rýchlosti, maximálna rýchlosť a veľa iných. V hre sa dajú nastaviť aj možnosti asistencií. Tie sú dôležité hlavne pri hraní na ovládači. V tomto smere hra prináša ešte viac frustrácie, keďže sa hrá na ovládači naozaj ťažko a potrvá nejaký čas, kým si hru aj ovládač aspoň ako tak nastavíte. Na automatickú prevodovku rovno zabudnite, nemáte šancu.

Dirt Rally má, bohužiaľ, až príliš nekompromisné AI, ktoré nejazdí len dobré časy. Vec, ktorá vás bude asi najviac žrať je, že ich jazdia na najslabších autách, a napriek tomu sa stále tí istí dvaja protivníci držia na prvých miestach.
Dirt Rally nie je len o Rally. Ponúka aj ďalšie dva hrateľné módy: Rallycross (ktorý vás privedie do šialenstva pravdepodobne ešte rýchlejšie ako rally) a Hillclimb (v ktorom si zahráte na kopcových špeciáloch). Nechýba tu ani multiplayer. Hra dokonca obsahuje aj denné, týždňové a mesačné úlohy, vďaka ktorým si viete zarobiť aj niečo navyše. Možností v multiplayeri je zatiaľ pomerne málo, ale dúfam, že sa časom rozšíria.
Hre nie je po technickej stránke čo vytknúť. Grafika je naozaj na peknej úrovni, drží si stabilný frame rate a nespozoroval som absolútne žiadne chyby či padanie hry.

Naše hodnotenie

Dirt Rally je naozaj nekompromisná hra, ktorá sa nedopúšťa chýb a je aj najreálnejším rally zážitkom, aký tu dosiaľ bol. Neuveriteľné mechaniky áut, tratí a celkové prevedenia šampionátov z neho robia pravdepodobne najkvalitnejší simulátor pretekárskych hier súčasnosti, no zároveň i ozajstnú výzvu. Hre musíte venovať naozaj váš čas i úsilie. Zabudnite na automatickú prevodovku a assisty. Garantujem vám, že keď bezchybne vyberiete prvýkrát hairpin, budete šťastím bez seba. Ako radí aj samotná hra, keď vám spolujazdec povie „nerezať zákrutu“, tak ju naozaj NEREŽTE!

Klady

 • #1simulátor
 • mechaniky
 • fyzika
 • deštrukcia

Zápory

 • výber áut
 • AI
 • málo možností MP

Informácie o hre

Dirt Rally 4

Dirt Rally 2016

Dirt Rally je pokračovaním obľúbenej pretekárskej série, ktorá nabrala na obrátkach, a rozhodlo sa ísť cestou nekompromisného simulátora. Najznámejšie rally etapy, skvelá fyzika a rally mechaniky z neho robia jeden z najlepších simulátorov dnešnej doby.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Rally simulátor
 • Výrobca: Codemasters
 • Distribútor v GB: Codemasters
 • Distribútor v SR: CENEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Andrea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk