WRC 6 - Recenzia

WRC 6 - Recenzia

Opäť po roku sa vracia WRC 6 a ponúka hráčom už rokmi overený rally zážitok. Balans medzi miernou arkádovosťou a realitou rally pretekov ostáva, no dočkali sme sa aj pár zmien. Či k horšiemu, alebo lepšiemu sa dočítate ďalej.

Od roku 2015, kedy štúdio Kylotonn vyfúklo oficiálnu WRC licenciu Milestonu, štúdio viac-menej úspešne propaguje tento skvelý šport hráčom po celom svete. Značka WRC sa tento rok obohatí o číslo 6. Rally scéna je herným biznisom málokedy preplnená, a aj preto je tento rok asi jedným z najlepších za posledné generácie. Skvelý simulátor Dirt Rally od Codemasters, ktorému chýba len kúsok k dokonalosti, nie veľmi podarené vydanie Sebastien Loeb Rally Evo a WRC 6 ponúkajú skvelú pretekársku nádielku rally hráčom každej chute.

Už WRC 5, vydané minulý rok, nenaplnilo očakávania väčšiny rally komunity. Hra to síce nebola vôbec zlá, no požiadavky na rally hry sú nemilosrdné a nikto nemá záujem len o ďalší arkádový pretekársky titul. WRC 6 sa síce snaží v tomto smere zlepšiť, je možné zaznamenať pár vylepšení smerom k simulácii reality. No v konečnom dôsledku si po odohraní zopár šampionátov uvedomíte, že hráte stále rovnakú hru, ktorá sa síce snaží byť WRC simulátorom, no veľmi sa jej to nedarí. Divný pohľad na zaznamenávanie škôd na aute pri nárazoch je ospravedlniteľný snáď iba tým, že kompenzuje nie veľmi dobre navrhnutého spolujazdca, ktorého rady sú častejšie na škodu ako na úžitok. A tak zrážka po zlej rade spolujazdca často dopadne lepšie ako by reálne mala, čo prináša aspoň akú-takú úľavu. Či je tento prvok zamýšľaný ako isté zjednodušenie, je otázne. Jednoznačne však štúdio vo WRC nezvolilo správnu cestu na lákanie nie úplne zarytých rally hráčov, ktorí chcú zažiť skutočný simulátor. A na ten sa WRC séria ako oficiálne licencovaný produkt hrá.

Okrem hlavného menu sa vo WRC 6 veľa nezmenilo. Hlavnou výhodou stále ostáva výhoda oficiálnej licencie, a teda hra poskytuje ozajstné WRC rally trate. No to je len malá útecha za opakovanosť posledného dielu (ak chcete ozajstné rally a nevadí vám zajazdiť si na neoficiálnych tratiach, Dirt Rally je omnoho lepšou voľbou). V kampani opäť začínate ako jazdec v junior lige, čo začína byť z roka na rok čoraz otravnejšie. Rally je o rýchlych autách a akcii, nie o predieraní sa skrz škatule na kolesách, aby sme sa konečne dostali k svojim vytúženým autám vo WRC šampionáte. Rovnako nechýba mechanizmus opravovania auta iba raz za deň, ako to funguje aj v reálnom šampionáte. Musíte si skrátka dobre premyslieť stav auta, trate a vaše schopnosti na niekoľko tratí dopredu. Nech už je to ako chce, v konečnom dôsledku sa ovládanie síce hrá sa simulátor, no veľmi rýchlo pochopíte, že veci, ktoré by auto malo zvládať len s ťažkosťou, vám často prejdú bez veľkej námahy, a taktiež budete často krútiť hlavou, ako ste sa mohli rozbiť na blbostiach, ktoré nedávajú žiaden zmysel.

Čo sa týka technickej stránky, WRC 6 neprináša žiadne zázraky: priemerný, no stabilný 30fps framerate, hra nepadá a grafické spracovanie je na priemernej úrovni s čudnou farebnou škálou.

Naše hodnotenie

WRC 6 je vo výsledku takmer kópiou minulého dielu. Minimum inovácie, rovnaké chyby a prílišná arkádovosť na hru, ktorá je oficiálne licencovaný produkt WRC, sú len niektoré z dôvodov, ktoré by mali presvedčiť každého hráča o inej alternatíve. Pridajte k tomu nie príliš lákavé grafické spracovanie, ktoré by v dnešnej dobe mohlo byť na úplne inej úrovni, spolujazdca ktorý viac mätie ako pomáha a skoro nulovú zmenu oproti WRC 5. V podstate neexistuje dôvod, prečo si túto hru kúpiť a nehrať radšej stále WRC 5 alebo prejsť ku konkurencii.

Klady

  • oficiálne trate
  • opravovanie auta

Zápory

  • spolujazdec
  • arkádovosť
  • grafika

Informácie o hre

WRC 6

WRC 6 2016

Rally hier je v hernom priemysle pomenej, a aj preto sú na ne kladené oveľa väčšie nároky. Aj keď WRC séria neponúka úplný simulačný zážitok, celkom dobre balansuje arkádovosť a realitu rally pretekov do príjemného zážitku.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Rally
  • Výrobca: Kylotonn
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk