Lara Croft GO - Recenzia

Lara Croft GO - Recenzia

 

Prevedenia Lary Croft sme tu už mali všelijaké, no ťahovú logickú hru ešte nie. Ak máte radi Tomb Raider sériu a obľubujete aj logické a strategické hry, toto bude pre vás správna kombinácia!

V dnešnej dobe sa štúdiá snažia z každej známejšej značky vyťažiť čo najviac peňazí za čo najmenej úsilia. A často na to doplácame my, hráči. Viac než kedykoľvek predtým sa to prejavuje na poli mobilných hier, ktoré nesú názvy obľúbených sérií, no málokedy dosahujú prijateľnú kvalitu.

Vlastníci značky Tomb Raider si taktiež pravdepodobne povedali, že vyťažia niečo z mobilného trhu. No spraviť mobilnú hru na motívy Lary Croft si vyžaduje dobrý nápad a ešte lepšie prevedenie.

Pri Lara Croft GO išli vývojári v intenciách predošlého konceptu Hitman GO, ktorý sa im vydaril. No v Lare Croft ho ešte zdokonalili. Ak vás teda omrzeli všetky akčné a rýchle hry, teraz máte možnosť potrápiť svoj mozog a vyskúšať si taktické myslenie.

Lara Croft GO vyšla už pred nejakým časom na mobilné zariadenia a nie je mi úplne jasné, čo viedlo vývojárov aj k PS4 verzii. Hra je totiž zábavnou a jednoduchou hrou, ktorá slúži na „zahnanie“ dlhej chvíle, a keď si už sadnem doma ku konzole, pravdepodobne si chcem zahrať niečo náročnejšie. To v princípe nie je mínus a nijak to neuberá na kvalitách hry, no nebude to pravdepodobne hra, ktorú si túžite zahrať na konzole.

Poďme k samotnej hre. Hneď na začiatku si obľúbite naozaj veľmi kvalitne a pekne spracovaný grafický štýl hry. Ide o mierne animovaný art štýl, ktorý je prepletený krásnymi animáciami, plynulosťou a dynamickosťou, aká sa u podobných hier len tak bežne nevidí. Ak by som to mal porovnať napríklad s Hitman GO, hra je o niekoľko stupňov na inej – vyššej úrovni.

Krásne spracované prostredie by ale bolo málo bez výborného level dizajnu a herných mechanizmov, ktoré ho podporujú. Hrateľnosť by sa dala najlepšie opísať ako mix ťahovej hry a stratégie. Pohybujete sa vo vopred vyčlenených cestách, tvorených mriežkovým systémom. Každým vaším ťahom naň reaguje aj prostredie, no nie je to podmienkou. Uvediem ilustračný príklad. Za jeden ťah postavou Lary v akomkoľvek smere urobí ťah aj každý nepriateľ alebo prekážka. Tým je zabezpečená dynamika výzvy, keďže prostredie sa spolu s vami neustále mení a hýbe. Nepriateľov musíte poraziť tak, že prídete na ich políčko. Tu prichádza na rad strategická zložka a logické zmýšľanie, keď musíte naplánovať niekoľko krokov dopredu a počítať s ich následkami.

Jednotlivé úlohy a hádanky sú okrem toho všetkého výborne vymyslené a aj keď sú niekedy náročnejšie, nikdy nie sú frustrujúce. Náročnosť hry sa postupom času, samozrejme, dvíha a niekedy si pravdepodobne budete pripadať ako uprostred šachovej partie.

Hra ponúka dokonca dve rozšírenia, no aj základná verzia v sebe nesie pomerne veľa možností znovuhrateľnosti. Pre Laru môžete počas kampane odomykať rôznorodé kostýmy a rozšírenie dokonca ponúka 11 nových levelov s úplne novými štýlmi hádaniek.

Naše hodnotenie

Hre v podstate nie je čo vyčítať. Detailne prepracované levely, nadizajnované krásne spracovaným art štýlom perfektne dopĺňajú výbornú hrateľnosť. Rozmanité a vyzývavé hádanky sú viac zábavou ako frustráciou, a to je asi najväčší úspech, aký si vývojári môžu priať pri akejkoľvek logickej hre. Hra by bola síce vhodnejšia na mobilné zariadenia a okrem PS4 si ju viete zahrať aj na Vite, no ak máte podobný štýl hier radi, túto hru určite nesmiete prehliadnuť.

Klady

  • grafické prevedenie
  • art štýl
  • hádanky

Zápory

  • nie je čo vyčítať

Informácie o hre

Lara Croft GO

Lara Croft GO 2017

Veľmi prijemná ťahová logická hra na motívy Lary Croft vás prevedie svojou kampaňou napínavých levelov obsahujúcich vyzývavé, no uspokojujúce hádanky a hlavolamy, ktoré vás dovedú až za tajomstvom ukrývajúcom sa v mystickej džungli.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Logická ťahová adventúra
  • Výrobca: KO-OP, Square Enix
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: KO-OP, Square Enix

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk