Nioh - Recenzia

Nioh - Recenzia

 

Žáner hardcore RPG sekačiek bol až doteraz výhradne parketou Souls sérií, no na scénu prichádza niekto nový. Je to vyslovene Playstation exkluzivita, ako tomu bolo pri prvom Demons Souls. Prekoná Nioh obľúbenú sériu?

Hardcore či hack and slash žáner nie je pre štúdio Team Ninja nič nové, keďže sú tzv. jeho majstrami. Aspoň ak sa bavíme o hardcore hrateľnosti. Existuje len málo hier, ktoré by sa mohli vyrovnať ich najznámejšej sérii Ninja Gaiden. Ninja Gaiden je ale singleplayerová hack and slash akcia, takže pustiť sa do Niohu musela byť pre štúdio veľká výzva. Implementovať všetko, čo vedia o hardcore akcii, skombinovať to s chytľavými RPG prvkami a celé to zabaliť to kvalitného multiplayeru, si vyžaduje nemalú odvahu a odhodlanosť. Risk to bol veľký, keďže jediný konkurent na trhu, Souls séria, nasadil latku dosť vysoko. Nebudem ale zbytočne chodiť okolo horúcej kaše a rovno poviem, že vydaním Niohu sa Souls séria stala mladším súrodencom a ťahá za kratší koniec.

Hrateľnosť a mechaniky

Niektorých hráčov možno zaskočí zmena klasickej hrateľnosti, ktorú hráči poznajú zo Souls hier. Útoky na rozdiel od triggerov (R2/L2/R1/L1) sa prevádzajú klasickým hack and slash štýlom. Teda ľahký, rýchly útok štvorčekom a ťažký, pomalší útok trojuholníkom. Samozrejme, nebude to také jednoduché, ako stláčanie dvoch tlačidiel a ich časovanie, ako tomu bolo napríklad pri Souls hrách. Hoci je pravda, že každá zo zbraní mala svoje vlastné “move sety”. Zbrane v Nioh sú rozdelené do nasledovných kategórií: katana, dve katany, kopia, kladivo, sekera a nôž na reťazi. Zbrane samotné majú rovnaké útoky, no ich hĺbka spočíva schopnostiach. Tých je pre jednotlivé zbrane dostupných niekoľko desiatok a odomykajú všemožné útoky, skilly (pasívne aj aktívne) a mnoho iných vylepšení, ktoré pri ich používaní zmenia správanie sa zbrane. Počas hry viete mať na sebe dve zbrane, primárnu i sekundárnu, teda viete naraz využívať a kombinovať špeciálne vlastnosti dvoch úplne rozličných štýlov.

Ak by vám nestačilo ani to, Nioh predstavuje svoj vlastný systém takzvaných “Stances”, teda postojov, v ktorých zbraň používate. Postoje sú tri: vysoký – zameraný na útok (pomalý a silný), nízky – zameraný na obranu a uhýbanie (rýchly ale slabý) a stredný – ktorý je ich balansom. Každý z týchto postojov delí vaše schopnosti na ďalšie tri kategórie, ktoré vnášajú do bojov úplne nový level stratégie a využívania vašich bojových schopností. Celý boj so zbraňami dopĺňa aj skvelý systém Ki – staminy. Ten v sebe zahŕňa mechaniku zvanú Ki pulse, kde po sérii vykonaných útokov môžete všetku použitú staminu dostať späť, ak správne načasujete váš Ki pulse.

V praxi budete teda využívať dve zbrane + tri postoje pre každú zo zbraní + vlastné skilly pre každú zbraň. Možností na taktizovanie pri bojoch máte viac než dosť, ale to stále nie je všetko! Okrem dvoch hlavných zbraní máte dostupné aj dve zbrane na diaľku. Tu sa môžete rozhodnúť medzi lukom, puškou a ručným kanónom, pričom naraz viete využívať iba dve z nich. Tie vám často ponúkajú výhodu vzdialenosti a pomôžu z cesty odstrániť nejedného otravného nepriateľa. Munícia je, samozrejme, obmedzená, ale za presné strely budete odmenení bonusovým damageom. Každá zo strelných zbraní ma taktiež na výber dva typy munícií, základnú a špeciálnu.

V tomto momente máte už k dispozícii celkom slušný arzenál na boj zblízka aj na diaľku, a to s mnohými kombináciami a možnosťami. No pravý samuraj musí predsa vedieť aj niečo viac, ako sa len oháňať so zbraňami, nie? Nioh okrem prepracovaného systému zbraní a ich možností ponúka aj ďalšie, špeciálne možnosti boja. Tie sa delia do ďalších dvoch kategórií, a to Ninjutsu, ktoré zahŕňa hlavne ninjovské umenie (hádzacie nožov, jedy, pasce..) a Omnyo mágiu, ktorá zahŕňa kúzlenie (posilnenie seba/zbraní, poškodzovanie nepriateľov a ich debuffovanie). Obe tieto kategórie majú tak isto samostatný skill tree a svoju postavu si tak vyšperkujete do dokonalosti dodatočnými kúzlami, pascami a inými vylepšeniami podľa vlastného gusta.

Ak si to všetko spojíte dohromady, budete mať čo robiť, aby ste si vôbec vybrali, akou cestou chcete za svoju postavu hrať. Nehovoriac o tom, že možností nie je len veľa, ale sú aj skvelo prepracované, fungujú bezchybne a ten, kto skutočne zvládne všetko efektívne skombinovať, z toho bude aj masívne prosperovať.

Výbava a RPG

O dostupných zbraniach a výbave vo všeobecnosti som sa už zmienil vyššie, no práve ich RPG prevedie odlišuje Nioh od ostatných hier. Na rozdiel od Souls série, kde je každá zbraň jedinečná, v Niohu budete nachádzať výbavu skoro od všetkých nepriateľov, pričom každá časť brnenia, zbrane a bižutérie bude mať svoju raritu, od bežných až po exotické. Čím ťažší nepriateľ, tým väčšia šanca na lepšie predmety.

Nioh ponúka aj systém vyrábania, ktorý pozostáva z rozbíjania vecí na materiály, dropovania vzácnych materiálov od bossov, menenia vlastností zbraní za peniaze, upravovania výzoru zbrane, či dokonca dorovnávania levelu zbrane na základe inej. To všetko, samozrejme, platí pre brnenia aj zbrane. Práve tu nájdete niektoré z najlepších kúskov, ako dokonca aj možnosť vyrábať časti setov, ktoré dokopy poskytujú špeciálne vlastnosti, a to na základe toho, čím viac kusov setu na sebe máte. To je ale len časť RPG prvkov, ktoré hra prináša. Okrem pomerne pekne prepracovaných občasných cutscén, niekoľko postáv ponúka aj malý dialógový systém s možnosťami odpovedí a NPC postavy.

Svet

Svet Niohu je na rozdiel od konkurencie úplne iný a špecifický. Hoci sa hra začína v Londýne, kde vás uvedie do pozadia hlavnej postavy Viliama, rýchlo sa presúvate do Japonska. Tam sa pomaly učíte jej tajomstvám a umeniu. Samotné zasadenie západného hrdinu do Japonskej kultúry a samurajov je skvelý nápad. K tomu si ešte pridajte kvalitné spracovanie, vynikajúcu atmosféru samurajského sveta sužovaného občianskou vojnou a záplavu démonov. Krajina je v naozaj temnom období, na pokraji kolapsu, a to všetko je znateľne cítiť. Grafické spracovanie hry tomu len pridáva. Podstatnejšie je, že celá táto skvelo spracovaná atmosféra, grafika a hrateľnosť beží v plynulých 60FPS, a to bez akýchkoľvek problémov.

Online

Popri všetkých vašich bojoch, prekonávaní bossov a získavaní lepšej výbavy, vás celú cestu bude sprevádzať aj online prvok Niohu. Počas hrania budete na zemi nachádzať krvavé hroby padlých hráčov. Neukážu vám, ako daný hráč zomrel, no po ich dotknutí z nich vyjde démonická podoba ich majitelia a zaútočí na vás. Ide o skvostne prevedené AI verzie reálnych hráčov, ktoré po porazení vyhadzujú výbavu ich pôvodných majiteľov. Pokojne sa tak môže stať, že niekde vo svete nájdete aj môj hrob. Môžete sa potom pokúsiť získať odo mňa exotickú výbavu. Dávajte si ale pozor, umelá inteligencia týchto „Revenantov“ je na vysokej úrovni a často zomriete práve ich rukou.

V určitej časti hry, sa vám odomkne druhá polovica online systému, a tou sú klany. V tomto období bolo Japonsko rozdelené do klanov, a inak tomu nie je ani v hre. Vo všeobecnosti sa boje klanov odohrávajú medzi červeným a bielym tímom, pričom každý z nich má niekoľko klanov. Vy si môžete vybrať, ktorý chcete reprezentovať. Tento klanový turnaj trvá vždy týždeň a vašou úlohou je nazbierať pre váš tím čo najviac bodov. Každý klan okrem toho pre hráča ponúka rôzne bonusy, ktoré sa postupne vylepšujú úspešnosťou hráčov. Čím viac bodovklan nazbiera, tým lepšie bonusy budú jeho členovia mať. Ako ale získavať body? Jednoducho, zabíjaním „Revenantov“! Teda zabíjaním už mŕtvych hráčov, ktorých vyvoláte dotknutím sa ich hrobov. Systém je jednoduchý, čím vyšší level „Revenanta“, tým viac bodov (Glory) získate.

Čo z toho, keď váš tím vyhrá? Nielenže budete prispievať svojmu klanu a zvyšovať mu bonusy, ale za Glory (body) viete kupovať exkluzívne veci ako kozmetické, tak aj zbrane či brnenia. To síce môžete aj pri prehre, no pri výhre je výber a množstvo kvalitnejšie. Dostanete rôznorodé bonusy, a ak by sa vám pošťastilo, môžete byť v top priečkach všetkých hráčov s ešte väčšími odmenami. Motiváciu teda máte veľkú. Systém je zábavný a „Reventantov“ môžete bežne zabíjať počas plnenia misií.

Nebudete na to sami. Do hry si môžete pozvať navyše jedného hráča, či už náhodného alebo kamaráta z friendlistu. Spolu môžete prechádzať celé misie, pričom bude mať rovnaké možnosti ako vy. Pokojne môže byť v 200.leveli s exotickou výbavou a vám pomáhať pri 10.leveli. Určite to má svoje výhody aj nevýhody.

Nioh bude ponúkať aj PvP mód, teda možnosť hráčov bojovať proti sebe, no ten zatiaľ nebol do hry pridaný. Malo by sa tak stať chvíľku po vydaní, vo forme patchu. Plánovaných je niekoľko DLC balíkov. Podľa potvrdených informácií majú byť tri, a pokiaľ bude každý aspoň taký dobrý ako základná hra, nie je o čom rozmýšľať.

Naše hodnotenie

ÁNO! Nioh predstavuje všetko, v čo hráči a fanúšikovia tohto žánru dúfali, dokonca ešte viac. Skvelá technická stránka, výborný frame rate, žiadne buggy, skvelé hrateľné, inovatívne mechaniky, grafické, atmosférické prevedenie, online hranie a veľa iného! Jediná vec, ktorá by sa dala vytknúť, aj keď neopodstatnene, je japonský štýl hry, ktorý síce dodáva hodnoverný pocit prostredia, ale nie každému sa môže páčiť. Hra, o ktorej sa ani netušilo či bude dobrá, zrazu prekonala Souls sériu, a tá bude mať čo robiť, ak chce Nioh dobehnúť. Už teraz sa nevieme dočkať na DLC-čka a pokračovanie, ktoré sa snáď udeje.

Klady

  • inovatívne nápady
  • bojové mechaniky
  • framerate
  • prostredie a atmosféra

Zápory

  • chceme viac!

Informácie o hre

Nioh

Nioh 2017

Akčné hardcore RPG nadväzuje a zároveň vylepšuje Souls sériu vo všetkých smeroch. Tento raz sa dej odohráva v Japonsku so samurajmi a démonmi. Nioh posúva možnosti a limity súbojového systému na úplne inú úroveň.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Hardcore akčné RPG
  • Výrobca: Team Ninja
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: AndRea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk