Horizon Zero Dawn - Recenzia

Horizon Zero Dawn - Recenzia

 

Nie je to tak dávno, čo označenie hry openworld vzbudzovalo u hráčov automaticky vysoké očakávania. Vytvoriť hru s rozsiahlym otvoreným svetom, ktorý hráči môžu slobodne preskúmavať, bolo natoľko technicky náročné, že sa do tohto druhu hier púšťali len štúdiá, ktoré mali jasnú víziu a prostriedky na zrealizovanie. S príchodom nových technológií sa tvorba openworld hier do značnej miery zjednodušila, a tak ich s mottom „vytvoríme čo najväčšiu mapu, pridáme do nej veže, zasypeme ju čo najviac collectibles a medzi to rozsekáme nejaký ten príbeh“ chrlí herný trh jednu za druhou. Horizon Zero Dawn sa na papieri možno od tohto motta príliš nelíši, avšak už pri prvom pohľade vytvára toľko otázok, ako sme už dávno pri openworld hre nevideli.

Čo sa vlastne stalo?

Aj keď by sa na to prvý pohľad z obrázkov nemuselo zdať, dej Horizon Zero Dawn (HZD) sa odohráva na Zemi. Svet ako ho poznáme zničili stroje. Ľudia po obrovskom technickom úpadku prežívajú v malých kmeňoch uctievajúc rôzne náboženstvá, ktoré ponúkajú vlastné verzie minulosti. Nikto presne nevie, čo sa stalo a ani prečo sú všade divoké stroje, ktoré si žijú vlastním životom. Áno, znie to vágne, ale krása tohto sveta, ktorý predstavuje nádhernú víziu post-postapokalypsy, z veľkej časti spočíva práve v jeho postupnom spoznávaní očami hlavnej červenovlasej protagonistky Aloy. Vďaka tomu, že príbeh s ňou hráča zoznamuje už od jej útleho detstva, je pocit zo spoznávania ešte viac umocnený. A navyše nenásilným spôsobom predstavuje jej motiváciu zistiť viac o sebe, ako aj prežiť vo svete, v ktorom sa ocitla.

Príbeh má, až na dve troška zbytočné odbočky, relatívne vysoké tempo a formu katalyzátora plní dobre. A tak vás príbeh ženie za odpoveďami, ktoré v konečnom dôsledku dávajú, aj keď sa to z počiatočnej premisy zdá nemožné, naozaj zmysel.

Ako to celé funguje?

Už po pár minútach hrania HZD začne mať človek pocit, že mechanizmy, ktoré mu hra postupne predstavuje, už niekde videl, ale v zložitejšom prevedení. Za konkrétnu inšpiráciu by sa dal označiť s veľkou pravdepodobnosťou Witcher 3, o čom svedčia aj niektoré mená, ktoré nájdete medzi autormi HZD. V praxi to znamená, že hra je v zásade veľmi zjednodušenou RPG, čo možno zamrzí, ale na druhej strane to dodáva hre zaujímavú dynamiku.

Aloy má napríklad možnosť viesť dialógy s ostatnými postavami, a dokonca robiť určité malé rozhodnutia, avšak nikdy ich nie je také množstvo, aby vám prišli zdĺhavé, tak ako sa to pravidelne stáva v RPG hrách. Okrem hlavnej dejovej linky môžete plniť aj rôzne vedľajšie aktivity, napríklad plniť vedľajšie questy, ktoré pozostávajú väčšinou z odhaľovania záhad, malých službičiek, čistenia kempov od banditov a zón od strojov alebo preskúmavania výrobní strojov, vďaka ktorým sa môže naučiť, ako jednotlivé druhy divokých strojov ovládať. Okrem toho je tu možnosť stopovať takzvaných Tallneckov, na ktorých je po vzore iných openworld hier možné vyliezť a odhaliť si tak časť mapy s collectibles. Twistom je v tomto prípade fakt, že v hre ich je len 5, ako aj to, že Tallneckovia sú živé stroje, ktoré sa pohybujú. A prísť na spôsob, ako na nich vyliezť, predstavuje zakaždým iný druh puzzle. Zaujímavosťou je tiež, že množstvo collectibles, na rozdiel od iných openworld hier, sa drží na relatívne nízkom čísle a ich zbieranie tak vôbec nie je tak otravné.

Čo sa na druhej strane za mierne otravné dá označiť, je neustále nútenie zbierať rôzne suroviny na výrobu potionov a munície, ich spotreba je totiž v súbojoch relatívne vysoká. A tak sa dostávame k súbojom a výzbroji mladej hrdinky, ktoré spolu so svetom DHZ tvoria najväčšiu unikátnosť tohto titulu. Aloy pri svojom putovaní bojuje so strojmi aj s ľuďmi. Kým súboje s ľuďmi sú pomerne nudné, keďže sa pri nich najčastejšie len ostreľujete lukmi a nepriatelia nie sú príliš inteligentní, súboje so strojmi sú vysoko zábavné a strhujúce. Hlavným dôvodom je dizajn strojov, ktorý je vďaka ich rôznorodosti nielen zaujímavý na pohľad, ale má priamy vplyv na to, ako je možné daný stroj premôcť. Každý z dvadsiatich piatich strojov má svoje špecifiká, a to či už v podobe svojich útokov, správania sa či slabých miest, ktoré sú náchylné na rôzne druhy munície.

V praxi to vyzerá tak, že každý stroj je možné oskenovať, čím sa zvýraznia jeho slabé miesta, a dostanete informácie, voči akému druhu munície je náchylný. Ako sa ďalej rozhodnete postupovať, je v zásade na vás. Môžete sa pokúsiť stroj prekvapiť a zaútočiť frontálnym útokom, čo vo väčšine prípadov končí tým, že vás stroj jednoducho prevalcuje, keďže väčšina z nich je aj napriek svojej veľkosti prekvapivo mobilná. Taktiež sa môžete k nemu pokúsiť nepozorovane priblížiť, takpovediac ho priklincovať k zemi lanami, a následne sa pokúsiť stroj hacknúť, vďaka čomu bude bojovať na vašej strane. Ďalšou alternatívou je pokúsiť sa odhadnúť, ako sa stroj zachová a rozložiť jednu z mnohých pascí, ktorými ho dokážete paralyzovať a následne oddeliť od jeho tela väčšinou veľmi účinnú zbraň. Zbraň môžete následne použiť proti nemu. Fantázií sa v tomto prípade medze nekladú a pocit, keď sa vám podarí skoliť obrovský stroj, ktorý sa s revom a výbuchmi konečne zrúti na zem, je proste skvelý!

Ako to môže bežať na PS4?

Odpoveď na túto otázku, ktorá napadne asi každému, kto videl HZD v pohybe, popravde netušíme, ale tipujeme, že bude skrytá tak ako v prípade poslednej kapitoly Uncharted v tom, že Guerrilla Games je podobne ako Naugthy Dog dvorným štúdiom Sony. Unikátny dizajn strojov, ako aj detailnosť rôznorodých prostredí spolu s nádhernými svetelnými efektmi sú jednoducho dych berúce. Atmosféru sveta podčiarkuje skvelý soundtrack a tiež dabing jednotlivých postáv.

Všetko to, čo tu môžete vidieť, beží na štandardnej PS4 vo 1080p pri stabilných 30fps s podporou HDR. Hra navyše v deň vydania dostane patch pre PS4 Pro, ktorý umožní hranie v 4K.

Galéria

Naše hodnotenie

Horizon Zero Dawn je možné pri letmom pohľade označiť len za ďalšiu openworld hru, čo by však v tomto prípade bola určite chyba! Guerrilla Games sa utrhli z reťaze a aj napriek mechanizmom videným v iných hrách tento ponúkajú svižný zaujímavý príbeh v novom nádhernom svete, ktorý je vyslovene radosť preskúmavať a objavovať jeho tajomstvá.

Klady

 • nádherný otvorený svet
 • záhadnosť počas prvých hodín hrania
 • dizajn strojov ako aj ich umelá inteligencia
 • príbeh a jeho svižné tempo
 • technické spracovanie

Zápory

 • nutnosť neustále zbierať suroviny
 • súboje s ľudskými nepriateľmi

Informácie o hre

Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn 2017

V otvorenom postapokalyptickom svete plnom vegetácie sa krajinou prechádzajú obrie mechanické stvorenia, ktoré zobrali ľudstvu kontrolu nad svetom. Ľudia sa postupne vrátili ku kmeňovému spôsobu života a živia sa lovom a zberom. Prežívajú v krajine plnej impozantných lesov, veľkolepých pohorí a pôsobivých ruín zabudnutej civilizácie – divoké stroje medzitým získali na sile.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: akčná openworld RPG
 • Výrobca: Guerrilla Games
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk