Tales Of Berseria - Recenzia

Tales Of Berseria - Recenzia

 

Aktuálny diel v Tales sérii s názvom Tales Of Berseria prichádza na západný trh a snaží sa osloviť širší okruh hráčov. V tomto japonskom RPG však nebudete žiadni hrdinovia, ale bezcitné netvory bažiace po pomste.

Žánrovo je JRPG medzi väčšinou tunajších hráčov odsúvané na druhú koľaj. Nebyť úspešného pokračovania série Final Fantasy, asi by ste na JRPG na dlhšiu dobu zabudli. Úspech Final Fantasy XV dýchol tomuto žánru nový život, aj keď je pravda, že sa táto séria ocitla v akčnejšom kabáte. Tales Of Berseria je čistokrvné JRPG a spočiatku vám dá trocha zabrať. Po minuloročnom vydaní v Japonsku tak mieri aj k nám a po boku Final Fantasy ukazuje čaro japonských RPG.

Tales Of Berseria rozpráva príbeh dievčaťa menom Velvet. Po pochmúrnej minulosti, v ktorej prišla vinou Artoriusa o milovanú osobu a následne po trojročnom nechcenom pobyte v temnej kobke uteká z väzenia. Jej jediným cieľom je pomsta. Pomsta, v ktorej sa nepozerá na svoje činy a na ich dopad na budúcnosť.

Bezohľadná pomsta

Mohlo by sa zdať, že príbeh pomsty môže automaticky znamenať klišé, avšak v tomto prípade je to príbeh, ktorý dokáže správne porcovať svoje kúsky a vie zaujať na dlhé hodiny. Okrem Velvet sa totiž príbeh točí aj okolo ďalších piatich postáv. Dávkovanie je výborne vyvážené a vie hrať skvele na emočnú strunu.

Príbehové pozadie sa odrýva postupne animovanými časťami v prestrihových scénach a, ako to už pri JPRG býva, aj dialógovými okienkami. Osobne ma prekvapil slušne zvládnutý anglický dabing, keďže pri podobných hrách je práve táto časť dosť zle zvládnutá, no pri Tales Of Berseria je dabing na slušnej úrovni.

Klamlivá otvorenosť

Hra sa síce tvári ako open world, no po čase zistíte, že to tak úplne nie je. Rozloha je obrovská, no celé je to na úkor iných kvalít. Vývojári mohli radšej svoju silu a prostriedky použiť v iných aspektoch hry. Dosť často sa stáva, že narazíte na neviditeľné prekážky a ďalej sa proste neodstanete.

Dobre fungujúci súbojový systém

Neoddeliteľnou súčasťou Tales série je aj tzv. „Linear Motion Battle System“. Ten si zachováva svoj koncept a za tie roky funguje výborne. Pokiaľ je pre vás Tales séria neznámou, tak vedzte, že tento systém neznamená nič iné, ako súboj v presne vymedzenej zóne.

Pokiaľ nájdete nepriateľa a zasiahnete ho, prípadne nastane opačný scenár, automaticky sa presuniete do bojovej zóny. V ňom už prebieha samotný boj, v ktorom vaši hrdinovia okrem bežných fyzických a magických útokov využívajú aj Artes skilly. Tie môžu nepriateľa značne znevýhodniť. Behom boja však klesá Soul Gauge energia, ktorá je potrebná pri špeciálnych útokoch. Musíte tak taktizovať a správne rozdeliť sily. Ak si systém osvojíte, časom zistíte, že je nenáročný a mohlo by to byť o kúsok ostrejšie, no nebude.

Pokiaľ Tales Of Berseria zhodnotím po technickej stránke, ide o priemer. Okrem už spomínaného dobre zvládnutého dabingu nie je nič, čo by som zásadne vyzdvihol, prípadne zhodil. Graficky je hra tiež čistý priemer, čo však spôsobuje svoj osobitý art štýl. Hudba a zvuky sa slušne dopĺňajú a nijak podstatne neovplyvňujú výsledný dojem. Spočiatku som mal trocha problém sa zžiť s ovládaním, no časom si zvyknete. Svojím rozhraním sa akoby vraciate o dekádu do minulosti, no hre to zásadne neubližuje.

Tales Of Berseria asi len ťažko osloví zablúdeného hráča, no pre skalných fanúšikov Tales série je to presne to, čo očakávajú. Od svojho predchodcu sa proste nijak zásadne nelíši a drží sa vo svojich vychodených šľapajach.

Naše hodnotenie

Ak ste fanúšikmi série, Tales Of Berseria je povinnosť. Pokiaľ chcete po Final Fantasy XV vyskúšať nejaké iné JRPG, tak Tales Of Berseria je dobrá voľba. Hra si drží svoju hrateľnosť a osobitý štýl s dôrazom na príbeh a súbojový systém. Pokiaľ ste fanúšikovia, pripočítajte si k hodnoteniu jednu hviezdičku navyše.

Klady

 • príbeh
 • súbojový systém
 • dlhotrvajúca hrateľnosť

Zápory

 • technicky nijak zásadne neoslní
 • chcelo by to vyššiu náročnosť
 • len minimálne rozdiely od predchádzajúcich častí

Informácie o hre

Tales Of Berseria

Tales Of Berseria 2017

Hráči sa v hre Tales of Berseria vydávajú na cestu poznania v úlohe Velvet, mladej ženy, ktorej láskavé vystupovanie nahradil a premohol kypiaci hnev, a nenávisť po traumatických zážitkoch, ktoré sa udiali tri roky pred dejom hry Tales of Berseria. Velvet sa pridáva k skupine pirátov pri ich plavbe naprieč morom a pri návštevách mnohých ostrovov, ktoré tvoria posvätné kráľovstvo Midgand.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: JRPG
 • Výrobca: BANDAI NAMCO Studios Inc.
 • Distribútor v SR: CENEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk