KINGDOM HEARTS HD 1.5 + 2.5 ReMIX - Recenzia

KINGDOM HEARTS HD 1.5 + 2.5 ReMIX - Recenzia

 

Vidieť re-bundle, bundlu HD remastrerov v ich directors cut verziách z piatich rôznych platforiem na jednom disku je v hernom svete tak trochu unikát. Samotná kombinácia daných slov nabáda k myšlienke, že sa tu bude hrať hlavne na city fanúšikov a, samozrejme, pôjde o útok na ich peňaženky. Na druhej strane však môže ísť aj o neopakovateľnú príležitosť pre nováčikov ponoriť sa jedným vrzom do sveta Kingdom Hearts. Jedinou otázkou teda zostáva, či návšteva tohto kúzelného spojenia Disneyho a Final Fantasy má čo ponúknuť aj dnes.

KINGDOM HEARTS HD 1.5 + 2.5 ReMIX je, tak ako už názov napovedá, PS4 re-bundle HD remastrov Kingdom Hearts HD 1.5 ReMIX a Kingdom Hearts HD 2.5 ReMIX, ktoré sa objavili pred pár rokmi na PS3. Ak vás tieto tituly z nejakého dôvodu obišli, vedzte, že ich skombinovaním vzniká masívna kompilácia šiestich titulov, ktorá ponúka takmer dve tretiny obrovského prepojeného príbehu tiahnuceho sa celou sériou Kingdom Hearts. Samotná časová os série obsahuje niekoľko prequelov, ako aj sequelov, z čoho vyplýva, že riešiť priveľmi príbeh jednotlivých dielov v tejto recenzii nemôžeme, keďže takmer každý diel stavia na udalostiach z predošlých dielov a nechceme vám ho vyspoilovať. Čo na druhej strane riešiť môžeme, je, či tieto v minulosti vysoko hodnotené hry majú čo ponúknuť aj dnešných hráčom.

Kingdom Hearts 1 Final Mix

Prvý, aj keď v časovej osi príbehu vlastne druhý (pozri Birth by sleep nižšie) diel série, ktorý odštartoval jednu z najúspešnejších herných značiek v novodobej histórii Square Enixu, sa objavil na Playstation 2 ešte v roku 2002. Tento titul hneď od začiatku na seba strhol pozornosť hráčov, keďže v sebe kombinoval svety a postavy z animovaných rozprávok Walta Disneyho, ako aj tie najznámejšie postavy z hernej série Final Fantasy spolu s originálnym príbehom, ktorý pojednáva o boji svetla s temnotou. Vzhľadom na to, že išlo o prvý diel, hra sa primárne sústreďuje na predstavenie trojice hlavných postáv, ktorými sú deti Sora, Riku a Kairy, ktoré žijú na malebnom tropickom ostrove a snívajú o tom, ako budú spoznávať nové svety. Ich ostrov je však jedného dňa napadnutý podivuhodnými stvoreniami zvanými Heartless a ústredná trojica je rozdelená. Sora sa znenazdajky ocitá v mestečku Traverse Town a pri hľadaní svojich priateľov zisťuje, že je vyvoleným vládcom Keyblade – čo je jediná zbraň, ktorá dokáže poraziť sily temna. Pri svojom hľadaní taktiež stretáva káčera Donalda a Goofyho, ktorí pátrajú po svojom kráľovi, ktorým nie je nikto iný ako Mickey Mouse. Po menších patáliách sa Sora rozhodne spojiť svoje hľadanie s hľadaním Donalda a Goofyho a spolu sa vydávajú na epické dobrodružstvo naprieč rôznymi svetmi z Disney filmov.

Prvý diel taktiež stanovil základy gameplayu, ktoré sa v obmenách objavujú prakticky vo všetkých dieloch série. Základ tvorí na prvý pohľad pomerne jednoduchá hack&slash akcia kombinovaná s možnosťou kúzlenia. Tvorcovia do tohto mixu pridali taktiež RPG prvky v podobe jednoduchého manažovania inventára, odomykania nových schopností, craftingu, summoningu špeciálnych postáv a tiež manažovanie chovania svojich spolubojovníkov. Výsledkom tohto všetkého bola akčná RPG, ktorá lákala deti aj dospelých a ktorá na svoju dobu zožala až nečakane obrovský úspech. Directors cut verzia tohto titulu, ktorú obsahuje táto kolekcia, navyše pridáva oproti pôvodnej hre nových nepriateľov, rôzne nové predmety a pár ďalších malých tweakov.

Pri pohľade dnešného hráča sa dá tomuto titulu vyčítať hneď niekoľko neduhov. Menovite sa nedá nespomenúť vysoko kolísajúca miera náročnosti, level dizajn, v ktorom nie je vždy úplne jasné, čo sa od hráča očakáva, a v neposlednom rade taktiež Gummy ship strieľacích minihier, ktoré svojím spracovaním do hry vôbec nepasujú.

Kingdom Hearts Re: Chain of Memories

Po masívnom úspechu prvého dielu prišlo v roku 2004 pokračovanie, ktoré zaskočilo nejedného fanúšika. Štúdio Square Enix sa ho totiž rozhodlo nečakane vydať na Game Boy Advance ako 2D kartové dobrodružstvo odohrávajúce sa hneď po udalostiach prvého dielu. Na základe nárekov fanúšikov sa však titul dočkal v roku 2008 kompletného 3D remaku pre PS2. Pôvodnú platformu je však na tomto titule poznať dodnes, keďže prechod z akčnej hack&slash RPG k akčnej kartovej RPG pôsobí oproti prvému dielu ako veľký krok späť. Ak k tomu pridáte fakt, že väčšina príbehu a lokácií je, takpovediac, osekaným prerozprávaním prvého dielu, dostanete najslabší hrateľný titul v tejto kolekcii. Čo je pomerne smutné, keďže príbeh tejto hry predstavuje niekoľko nových dôležitých postáv a na koniec pridáva veľký dejový zvrat, na ktorý priamo nadväzuje príbeh ďalšieho dielu. V konečnom dôsledku tak hru budete hrať skôr kvôli príbehu, ako pre jej zábavnosť.

Kingdom Hearts 358/2 Days

V tomto prípade nejde o hru pre Nintendo DS, ktorá bola vydaná v roku 2009, t. j. takmer tri roky po vydaní Kingdom Hearts 2. V rámci HD kolekcie je to tretí titul, keďže sa príbehovo odohráva paralelne s udalosťami v Chain of Memories a priamo ho spája s dejom KH2. Vzhľadom na pôvod hry sa Square Enix rozhodol z tohto titulu spraviť nehrateľný, 3-hodinový film, ktorý sa skladá z HD remastrovaných cutscén z pôvodnej hry. Celkový výsledok je pomerne rozpačitý, keďže obsah cutscén predstavujú z veľkej časti rozhovory postáv, ktoré sa snažia zaplátať dejové diery a ktoré vytvorili prekombinovaný príbeh v KH2. Odhliadnuc od tohto je však nutné priznať, že po zhliadnutí začne dávať dej KH2 podstatne väčší zmysel, takže pokiaľ nechcete byť pri hraní pokračovania úplne zmätení, odporúčame vám tento film nepreskočiť.

Kingdom Hearts 2 Final Mix

Druhé, naozaj plnohodnotné pokračovanie série prišlo v roku 2006, opäť na Playstation 2. KH2 si berie prakticky všetko dobré z prvého dielu a ako správny sequel to niekoľkokrát znásobuje. Výsledkom je vysoko vyladená akčná RPG, ktorú je vyslovene radosť hrať, a to aj napriek takmer 13-hodinám cutscén (dávajúcich, pokiaľ ste úspešne dohrali/dopozerali tituly spomenuté vyššie, tentoraz aj zmysel), ktoré hra obsahuje. Gameplay aj napriek tomu, že sa doňho pridali nové možnosti v podobe limit breakov a možnosti meniť formy, pôsobí podstatne plynulejšie, vďaka čomu je sledovať dianie na obrazovke vyslovene radosť. Jednotlivé svety, ktoré počas hrania navštívite, pôsobia podstatne kompaktnejšie, vďaka čomu, paradoxne, vyzerajú živšie. Je taktiež takmer vždy jasné, čo sa od hráča očakáva, aby príbeh mohol napredovať ďalej. Vrátili sa aj Gummi ship minihry, ktoré pôsobia síce oveľa akčnejšie, ale podobne ako v prvej hre do inak nádherného animovaného sveta svojou jednoduchosťou nepasujú. Hra je navyše v kolekcii podobne ako prvý diel vo svojej directors cut verzii s hromadou nového obsahu.

Kingdom Hearts Re: coded

Pôvodne epizodická mobilná hra, ktorá sa v roku 2011 dočkala remaku na Nintendo DS. Podobne ako KH 358/2 Days je tento titul v kolekcii zastúpený nehrateľným, 3-hodinovým filmom, ktorý pozostáva z remastrovaných HD cutscén. Výsledok je v tomto prípade ešte viac rozpačitejší ako v 358/2 Days, keďže príbeh je v zásade len ďalším prerozprávaním udalostí z prvého dielu a Chain of Memories z mierne iného pohľadu, ktorý odhaľuje len pár nových informácií.

Kingdom Hearts Birth By Sleep

Tento prequel k prvému dielu série sa objavil v roku 2010 na PSP. Jeho príbeh sa odohráva niekoľko rokov pred udalosťami prvej hry a ako taký predstavuje troch úplne nových hrdinov – Aqua, Terra a Ventus, ako aj udalosti, ktoré rozhýbali boj svetla s temnotou. Titul stavia na úspešnej formulke KH2 a ako taký sa ju snaží rozšíriť hneď niekoľkým novinkami. Prvou a hlavnou novinkou je, že príbeh hráč prežíva postupne očami troch rôznych hlavných postáv, ktorých príbehy sa prelínajú a dopĺňajú, pričom každá postava má svoj špecifický štýl hrania. Druhou novinkou je prekopanie súbojového systému, ktorý prináša na jednej strane oveľa väčšiu slobodu v kúzlení vďaka odstráneniu many a kontrolu, čo sa deje na obrazovke vďaka Command Decku, do ktorého si viete pridať rôzne špeciálne údery, prípade vami vytvorené kombá. Ku Command Decku sa taktiež viaže tzv. D-link, vďaka ktorému sa hráčovi na chvíľu sprístupnia údery a kombá postáv, ktoré stretol. Treťou hlavnou novinkou je nahradenie Gummi ship minihier minihrou Command Board, ktorá je variáciou na stolné hry ako monopoly. Výsledkom týchto zmien je ešte o stupeň plynulejší zážitok ako v KH2, ktorý je však sčasti obmedzený limitmi svojej pôvodnej platformy. Menovite problémy spôsobuje hlavne kamera, ako aj neustále súboje v relatívne malých lokáciách, ktoré po epických bitkách z KH2 pôsobia miestami komicky. Odhliadnuc od týchto maličkostí ponúka BBS solídnu porciu zábavy a tiež ukážku smerovania KH série do budúcna.

Naše hodnotenie

Ako séria Kingdom Hearts sama rada opakuje, temnota ide ruka v ruke so svetlom. A toto isté sa dá povedať aj o tejto HD kolekcii, v ktorej sa kombinujú tri vynikajúce tituly s tromi menej podarenými. Odhliadnuc od týchto maličkostí však stále ide o kúzelné dobrodružstvo, ktoré má čo ponúknuť a vo svojom HD remasteri vyzerá veľmi dobre aj dnes. Ak tomu pridáte, že táto kolekcia predstavuje viac ako sto hodín kvalitnej zábavy za cenu jednej hry, tak sa ju skrátka nedá neodporučiť.

Klady

 • KH1 Final Mix v HD verzii
 • KH2 Final Mix v HD verzii
 • KH Birth by Sleep v HD verzii
 • viac ako 100 hodín zábavy
 • cena

Zápory

 • filmy zložené z cutscén sú nudné
 • KH Re: Chain of Memories

Informácie o hre

KINGDOM HEARTS HD 1.5 + 2.5 ReMIX

KINGDOM HEARTS HD 1.5 + 2.5 ReMIX 2017

Oslávte 15 rokov série Kingdom Hearts s touto HD kolekciou, ktorá prináša 6 nezabudnuteľných Kingdom Hearts dobrodružstiev a ponúka tak viac než 150 hodín zábavy. Kingdom Hearts je slávna séria RPG hier vyvinutých spoločnosťou Square Enix v spolupráci s Disney.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Kolekcia 3D akčných RPG
 • Výrobca: Square Enix
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk