Gran Turismo Sport - Recenzia

Gran Turismo Sport - Recenzia

 

Pretekárskych hier je v posledných rokoch čím ďalej, tým menej a často sa pri nich nedá spoľahnúť na kvalitný zážitok. Gran Turismo je výnimkou v mori hier, ktorá potvrdzuje pravidlo. A ako symbol kvalitného pretekania opäť prináša nový diel.

Gran Turismo už od prvého dielu v roku 1997 potvrdzuje, že pretekárske simulácie zakaždým ponúkajú mnohé k dispozícii. Nielenže ich Polyphony Digital robí perfektne, no hru každým rokom zdokonaľuje. Značka GT sa v hráčskom svete tak stala zárukou kvalitnej pretekárskej simulácie, ktorej nemôže konkurovať ktokoľvek.

Táto séria ako prvá prichádza aj na PS4, no to je len jedna z noviniek, ktorá ju sprevádza. GT po prvýkrát ponúka aj plnú podporu HDR, 4K a VR technológií. Pre tak skvelo vyzerajúcu hru je to poriadny krok vpred.

Vo väčšine závodných hier, no najmä v GT, musíte najprv prejsť šoférskym výcvikom, teda istou formou tutoriálu. Nemali by ste ho vynechať ani napriek svojim skúsenostiam, keďže v ňom získate niekoľko prvých áut a peniaze, ktoré vás na začiatku nakopnú. Na rozdiel od iných hier, je tento školiaci tutoriál zábavný a hlavne poučný. Začína naozaj jednoducho, doslova stlačením plynu, no postupne sa dostávate k zložitým zákrutám až po herné peklo “hairpins” a šmyky. Práve pri nich po prvýkrát pochopíte hĺbku, ktorú v sebe model jazdenia v GTS skrýva a zistíte, čo vás čaká na reálnych okruhoch.

Čo sa týka hrateľnosti, GTS nasleduje dobré meno svojich predchodcov. Novinkou je osobitný mód, v ktorom môžete dookola trénovať na jednotlivých častiach okruhov, pokým nie ste spokojný s ich zvládaním. Ale ak máte záujem o kariérny mód čaká vás mierne sklamanie. Najbližšie má k nemu Missions Challenge Mode, no nečakajte žiadnu premyslenú kampaň akou bola napríklad tá vo Forze, alebo v Project Cars. Viac-menej ide o sériu 64 pretekov. Niektoré z úvodných nie sú preteky, ale iba úlohy, v ktorých musíte dosiahnuť určitú rýchlosť alebo navigovať auto po určenej trase. Trate sú, samozrejme, čím ďalej, tým náročnejšie, no stále ide len o jeden pretek za druhým. Môžete v nich nanajvýš zbierať medaile. Oproti konkurencii tak pri prezentácii pravej športovej hry ťahá za kratší koniec.

Napokon, k dispozícii aj Arcade mód, v ktorom pravdepodobne najviac času strávia sólo hráči. Môžete si v ňom nastaviť preteky podľa vlastných kritérií a želaní alebo si dokonca zahrať co-op s vašim známym na jednom televízore. Za veľký mínus považujeme chýbajúcu možnosť vytvoriť si vlastný mini šampionát, čo má dokonca aj hra Mario Kart.

Hra neponúka veľa možností pre sólových hráčov, a preto vývojári zabezpečili aspoň solídny multiplayer. Po niekoľkých hodinách hry veľmi rýchlo pochopíte, že práve ten bol zmyslom hry od začiatku a preto aj singleplayer vyzerá tak skromne. Koniec koncov, online mód “Sport” nesie rovnaký názov ako hra. Po zapnutí multiplayeru si budete musieť pozrieť niekoľko videí, ktoré vás uvedú do sveta motošportu a jeho etikety. Tú berie hra naozaj vážne a za porušovanie budete adekvátne potrestaný či ohodnotený.

Aj keď hra už vyšla, jej najzaujímavejšia online časť v nej nebude až do novembra. Ide o sa tzv. “Poháre”, z ktorých zatiaľ nie je aktívny ani jeden. Principiálne pôjde o seriózne online šampionáty, v ktorých budú hráči proti sebe súťažiť a pravdepodobne aj z hry vypadávať, či postupovať v nej ďalej. Tento zaujímavý nápad nie je zatiaľ uskutočnený. Faktom zostáva, že online pretekanie funguje naozaj perfektne. Netcode problémy sú minimálne a takmer nebadateľné a dokonca nedoplatíte ani na havarovaných jazdcov. Hra ich na určitý čas inteligentne mení na “duchov”.

Určite by ste mali venovať pozornosť módu Brand Central Mode, v ktorom si zároveň kupujete autá. Predstavia vám tu svoju históriu mnohé značky áut nielen pomocou obrázkov, ale aj prostredníctvom zaujímavých informácií. Popri hraní zistíte veľa o svojich obľúbených značkách a výrobcoch áut. Tie sú dokonca na osobitnej časovej osi pospájané s dôležitými svetovými udalosťami, aby ste mohli priradiť konkrétne auto k obdobiu, v ktorom bolo vyrobené

Naše hodnotenie

Keďže ide o prvé Gran Turismo na novej generácii (už aj tak starej) PS4ky, čakali by sme od Sony viac. Aj napriek tomu, že hráči budú hundrať na masívny nedostatok sólo obsahu, dostali do rúk nepochybne jednu z najlepšie vyzerajúcich pretekárskych hier dostupných na PS4. Nie každý fanúšik jazdenia bude s vizuálom hry a s jazdením nespokojný, čo však nedokazuje, že takéto skvelé prevedenie si nevyžaduje viac obsahu. Práve naopak. No ak nekladiete až taký dôraz na singleplayer a kariérne módy, vlastníte práve takú hru, na akú ste čakali. Pomer ceny a obsahu však možno nie je úplne vyrovnaný.

Klady

  • multiplayer
  • garáž / múzeum
  • jazdné vlastnosti
  • vizuál

Zápory

  • málo sólo obsahu
  • takmer neustála potreba online pripojenia

Informácie o hre

Gran Turismo Sport

Gran Turismo Sport 2017

Po prvý raz prichádza na konzoly PlayStation 4 séria Gran Turismo. V spojení s medzinárodnou automobilovou federáciou vyrobili v štúdiu Polyphony Digital jemne vyladenú a ľahko dostupnú automobilovú hru pre každého.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Raceingovka
  • Výrobca: Polyphony Digital
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk