Space Hulk: Deathwing - Recenzia

Space Hulk: Deathwing - Recenzia

 

Hra Space Hulk: Deathwing už pred dvomi rokmi vyšla na platformu PC, kde nezožala až taký úspech, aký sa od nej očakával. To však tvorcov neodradilo a po dvoch rokoch nám prinášajú novú edíciu tejto hry aj pre konzolu PlayStation 4. Ide stále o tú istú hru alebo sa dočkala vylepšenia? Čítajte ďalej!

Tak čo to tu máme?

Priznám sa, videohry z tohto univerza ma nikdy príliš nenadchýnali a väčšmi som obdivoval doskové hry, ktoré vyžadujú strategické myslenie a navyše pri ich hraní strávite príjemný čas s priateľmi. Pripúšťam, aj vo Warhammer svete nájdeme kopec dobrých príkladov toho, ako poctivo vytvoriť videohru. Môžem spomenúť napríklad pozoruhodnú hru Blood Bowl, starší titul Warhammer 40,000: Chaos Gate či strategický počin Total War: Warhammer. Tieto hry priniesli presne to, čo som od nich očakával. Podarilo sa to však aj Space Hulkovi?

Príbeh nie je príliš záživný...

Na začiatku hry nás čaká tutoriál. A ten je enormne jednotvárny. Vedie nás za ručičku až príliš a vysvetľuje nám veci, na ktoré by sme vďaka intuícii prišli relatívne aj sami. Navyše, tutoriál trvá až príliš dlho a, koniec-koncov, nič poriadne sa z neho nenaučíme. Mal som dokonca pocit, že hrám nedokončený build hry spustený priamo v Unreal Engine. Ihneď po tutoriáli nás čaká kampaň. V nej nehľadajte žiadny hlbší príbeh. Dostanete sa do úlohy vesmírneho „mariňáka“, ktorý spoločne so svojou partiou bude prehľadávať Space Hulkov. Ak sa pýtate, čo to ten Space Hulk je, rád vám odpoviem – ide o akési vraky lodí, v ktorých môžeme nachádzať mnoho drahocenných artefaktov. A to je asi tak všetko.

Vraky sú jedno veľké bludisko a vy budete počas svojho putovania dostávať úlohy, ako napríklad nájsť rôzne artefakty či udržať si pozíciu a podobne. V praxi to vyzerá tak, že budete chodiť hore-dole po lodi. Áno, chápete to správne, v podstate chodíte z jednej strany na druhú, niekedy zas hore, inokedy dole. V prehľadávaní vám bude pomáhať mapa, ktorá sa stane vaším nerozlučným priateľom. Uličky vo vrakoch obsahujú slepé konce či prekážky, ktoré sa nedajú preskočiť. Celé prechádzanie loďou je teda frustrujúce a nezáživné.

Vo vašom putovaní vám pomáha skupina vojakov. Tí, okrem toho, že sú pomerne dobrí strelci, vedia aj liečiť vážne zranenia. Taktiež im môžete rozdávať rozkazy, napríklad kde sa majú postaviť a hra tak naberá aj mierne strategický rozmer. Svoju postavu si časom vylepšujete, takže okrem streľby budete môcť využívať aj rôzne schopnosti, ako blesky či odhodenie tlakom a podobne.

Popri strelnej zbrani využívate aj sekundárnu zbraň, ktorou môže byť napríklad meč. Útoky zblízka sú pomerne smrtiace a každý nepriateľ, ktorý sa ku vám dostane, podľahne. Problém nastáva vtedy, keď na vás zaútočí väčšia horda nepriateľov. Vtedy všade strieka krv, hýbu sa telá a vy máte pocit, že neviete, kde sa práve nachádzate. Práve ničenie týchto más nepriateľov ma bavilo v hre najviac. Vy ako vojak stojíte a čakáte na ten správny moment, v ktorom stlačíte spúšť, vystrieľate celý zásobník a následne začnete sekať nepriateľov mečom. Verte či nie, toto sa autorom hry podarilo.

Grafické spracovanie nie je žiadne terno

Áno, môžeme namietať, že hra má už svoj vek, no aj tak to neospravedlňuje to, ako hra celkovo vyzerá. Navyše, keď len nedávno vyšla na konzolu PlayStation 4. Textúry a hmota sa prelínajú a vskutku som mal pocit, že hrám hru v predbežnom prístupe. Pri pohľade na animácie postáv som si dokonca spomenul na animácie z Duke Nukem 3D. Naozaj. Úsmevné je aj to, že ak nepriateľ padne na zem, jeho mŕtve telo sa ďalej trasie ako pri „tanci svätého Víta“. V hre sa sem-tam vyskytnú lagy, ktoré trvajú aj pol sekundy, takže začnete premýšľať, či sa váš PlayStation 4 neprehrial.

Spracovanie užívateľského rozhrania je skutočne príšerné. Písmo je malé, všetko je pouzatvárané do nezmyselných boxov a je tam toho naozaj až priveľa. Po zvukovej stránke však nemám hre čo vytknúť a je vidieť, že si na nej dali tvorcovia záležať. Hoci to už v dnešnej dobe nie je žiadny problém.

Naše hodnotenie

Ak máte radi univerzum Warhammer, určite vás táto hra pobaví aspoň trochu. Strieľanie do más nepriateľov a prehľadávanie vesmírnych vrakov vie byť v tomto prípade zábavné. Naopak, ak ste „Warhammerový panic", dvakrát by ste si mali premyslieť, či si túto hru zakúpite, pretože neponúka nič, kvôli čomu by ste to mali spraviť. Navyše, trpí rôznymi problémami, ktoré sa nedajú celkom prehliadnuť.

Klady

 • je to hra z Warhammer sveta
 • boje proti masám nepriateľov
 • zaujímavé zbrane

Zápory

 • grafické spracovanie
 • nudný a hlúpy tutoriál
 • lagy v hre
 • únavné a nudné bludiská
 • dlhé časy načítavania
 • príbeh príliš nenadchne
 • užívateľské rozhranie je preplácané hlava-nehlava

Informácie o hre

Space Hulk: Deathwing

Space Hulk: Deathwing 2018

V hre Space Hulk Deathwing sa postavíte do úlohy mariňáka Dark Angels a budete bojovať proti hordám nepriateľov v obdivuhodnom Warhammer univerze.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Akčná FPS
 • Výrobca: Cyanide Studio
 • Distribútor v GB: Focus Home Interactive
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: COMGAD

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk