Onrush - Recenzia

Onrush - Recenzia

 

Pamätáte si na hry typu Flatout, Burnout Paradise a im podobné? Tieto arkádové „preteky“ boli vždy zárukou skvelej zábavy, no v posledných rokoch ich veľa nevídame a ich popularita u vývojárov poklesla. Teraz tu ale máme Onrush!

Viete si predstaviť hru, v ktorej sa spájajú elementy Burnout, MotorStorm a Overwatch? Myslím, že to nie je až také jednoduché a donedávna som si to nedokázal predstaviť ani ja, no ihneď po zapnutí pochopíte, že ste takúto hru vždy chceli hrať. Nájsť v Onrush nejakú logiku by bolo márne a ešte šialenejšie by bolo zaradiť ho do nejakej kategórie alebo popisu, toto tvrdenie však už sami pochopíte vďaka nasledujúcim riadkom.

V prvom rade rovno zabudnite, že sa budete v Onrush zúčastňovať tradičných pretekov, kde začnete na štartovacej čiare a postupne sa prebojujete priečkami až na prvé miesto, ktoré nakoniec zavŕšite v cieľovej rovinke a čiare. Onrush zápasy/preteky nemajú štartovaciu čiaru, medzi vami a vašimi súpermi neexistujú žiadne priečky a rovnako tak ani neprejdete v plnej rýchlosti žiadnou cieľovou rovinkou. Namiesto toho vy v váš tím máte za úlohu splniť jednu zo štyroch špecifických úloh, ktoré sa menia v závislosti od herného módu. Tie od vás budú vyžadovať vždy jednu základnú úlohu, od ktorej bude závisieť, či váš tím vyhrá, jedno však majú spoločné – jazdiť čo najrýchlejšie, najšialenejšie, agresívne, no zároveň sa nenechať rozbiť, či už traťou alebo súpermi. Samotné herné módy sú vymyslené naozaj zábavne a budú od vás vyžadovať buď čo najviac jazdy použitím turba (tým nahráte body pre váš tím) alebo čo najdlhšie jazdiť a udržovať pre váš tím pohybujúcu sa zónu, prípadne budete musieť jazdiť cez časové brány či rozbíjať autá súperov dovtedy, kým sa im neminú životy.

K tomu všetkému vám ale nebude dopomáhať len vaša vlastná zručnosť, ale aj výber z niekoľkých vozidiel, z ktorých každé disponuje špecifickými vlastnosťami a schopnosťami. Na výber sú dve svižné, no ľahké motorky, dva agilné športiaky, dve stredne ťažké a balansované buginy a nakoniec dva ťažké obrnené džípy, ktoré by ste mohli nazvať tankmi. Ak si myslíte, že výber iba z ôsmich vozidiel, z ktorých každé jazdí približne rovnakou rýchlosťou, bude vaše možnosti limitovať, ste trochu na omyle, keďže vozidlá sa líšia tým, čo každé z nich ponúka. Výber vozidiel prináša do hry úplne novú vrstvu taktiky, pretože práve výber vášho vozidla môže znamenať buď výhru alebo prehru. Ak si vaši spoluhráči zoberú šesť motoriek proti tímu vybavenému ťažkými APC vozidlami, udržovať zónu v Lockdown móde bude pre váš tím v podstate nemožné. Zmeňte ale svoju motorku za jedno z ťažších vozidiel a zrazu môžete pre zvyšok tímu poskytovať podporu, akú ich ľahké motorky potrebujú. Ako hovorí známe príslovie – na každú prácu existuje správny nástroj a v Onrush to platí stonásobne.

Ak ste už zvládli všetko vyššie spomenuté, je načase začať naozaj jazdiť. V Onrush síce musíte jazdiť rýchlo a agresívne, no nemá veľký zmysel predbiehať vašich súperov a snažiť sa predrať sa dopredu. Práve naopak, najlepšia pozícia pre vás je v strede, kde viete využiť schopnosti svojich spoluhráčov a zároveň čo najviac sabotovať súperov. K tomu všetkému prospieva aj Onrush catch up systém, ktorý, ak zapadnete príliš ďaleko alebo sa vpredu príliš vzdialite, presunie vaše vozidlo naspäť do stredu akcie, teda tam, kam patrí.

Celý systém doháňania tak vlastne zabíja dve muchy jednou ranou. Z jednej strany zabezpečuje, aby ste príliš nezaostali a nemohli tak často prispievať vášmu tímu, čo by znamenalo výhodu pre súperov, no na druhej strane vás neustále drží v centre akcie a to vás drží v nálade od začiatku až do konca zápasu. Od prvej sekundy až po záverečnú sirénu budete v napätí a opojení adrenalínom, navyše sprevádzaní skvelou hudbou, no nenechajte sa zlákať touto skvelou atmosférou. Aj najmenšia nepozornosť vás môže stáť všetko a zrazu sa ocitnete tvárou v tvár stromu alebo inej prekážke, ktorá vás z hry odstaví na určitý čas, ktorý poskytne vašim súperom výhodu. V momente, keď sa to ale stane, máte možnosť prehodnotiť svoju taktiku a počas „smrti“ si môžete zvoliť iné vozidlo, ktoré môže takticky viac pomôcť vášmu tímu. Hneď ako odbehne časový limit, ste hodený do stredobodu akcie v plnej rýchlosti a šialená naháňačka môže pokračovať.

Všetko ale nie je len o rýchlosti. Každé z vozidiel má špeciálnu pasívnu a aktívnu vlastnosť a dokonca aj ultimátnu „rush“ schopnosť, ktorú môžete použiť iba vtedy, keď naplníte jej meter skokmi, jazdením s boostom, agresívnym štýlom jazdy alebo rozbíjaním protivníkov. Spustením Rush módu získavate masívny boost rýchlosti, no okrem toho často aj iné efekty, ako napríklad oslepovanie súperov, zanechávanie ohnivej cesty za vaším autom či dokonca dodávanie boostu pre celý váš tím. Možností je niekoľko a každý Rush mód je sprevádzaný neskutočne vypeckovanou hubou, ktorá vám do žíl vypudí ešte viac adrenalínu a naladí ten správny Onrush pocit z hrania.

Keď už som trochu vyššie spomenul šialenú hudbu počas Rush efektu, nedá mi nespomenúť neuveriteľne vypeckovaný soundtrack, ktorý vás sprevádza celou hrou a hlavne počas pretekov samotných, ktorý k celkovému šialenému zážitku z hry dodáva tú správnu atmosféru „Rush“ efektu. O nič menej nezaostáva ani vizuálna stránka celej hry, ktorá je presne taká, akú by ste v takomto štýle hry čakali. Okrem toho beží maximálne plynulo a ani hra samotná sa vás nesnaží zdržiavať v menu, a tak trávite väčšinu času šialenou jazdou tak, ako to má byť.

Keď sa prederiete na vrcholové priečky v singleplayerovej kampani, nastane čas nastúpiť k reálnym spoluhráčom. Zatiaľ hra ponúka len Quickmatch mód, ktorý vás rýchlo spáruje so zvyškom tímu tvoreného reálnymi hráčmi, takže okúsite úplne nový štýl hry a správanie súperov, ktorí sa budú chovať podstatne odlišne v porovnaní s botmi, na ktorých ste boli doteraz zvyknutí. Plánované je aj pridanie Ranked módu, no zatiaľ nebol uvedený čas ani princíp, ako by mal tento súťaživý štýl hrania fungovať.

Naše hodnotenie

V skratke vám rovno môžem povedať, že Onrush je veľmi solídna hra, ktorá spĺňa snáď všetko, čo by ste od nej mohli očakávať. Šialená zábava, rýchle a agresívne jazdenie, relatívne jednoduché ovládanie s nádychom tímovej taktiky a to všetko zaobalené v skvelej vizuálnej stránke doplnenej nadupaným soundtrackom. Snáď jediná vec, ktorá bude mrzieť každého, kto túto skvelú hru okúsi, je to, že nepodporuje split screen co-op, v ktorom by ste si s kamošmi mohli zahrať na jednej telke. Onrush je na split screen ako stvorený a, pravdupovediac, nerozumiem, prečo ho neobsahuje, keďže si ho žiadala aj samotná komunita ešte pred vydaním hry. Keď už ale nemáme split screen, neostáva nám nič iné ako si počkať na vydanie Ranked módu, ktorý by mal do hry vdýchnuť ešte viac života, no to nič nemení na tom, že Onrush je už aj teraz skvelá zábava!

Klady

  • šialená zábava
  • hudba
  • vizuál

Zápory

  • split screen

Informácie o hre

Onrush

Onrush 2018

Onrush vás vystrelí do srdca akcie v svete plnom živých mnohovrstvových prostredí, ktoré potešia a povzbudia hráčov do extrémnych kúskov. Porazte ostatných a ukážte svetu, že máte na to sa stať šampiónom.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Arkádová závodná hra
  • Výrobca: Codemasters
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk