Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition - Recenzia

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition - Recenzia

Sériu Divinity netreba dozaista žiadnemu RPG hráčovi a nadšencovi predstavovať. Nezožala síce takú popularitu, akú by si zaslúžila, no to nič nemení na tom, že ide o jedno z najlepších RPG posledných rokov a žiadny fanúšik by si ho nemal nechať ujsť.

Ak čítate túto recenziu, ste fanúšikom RPG a Divinity Original Sin 2 ste ešte nehrali, ďalej ani nepokračujte v čítaní. Choďte do najbližšieho obchodu alebo e-shopu a kupujte, hrajte a užívajte si more prvotriednej RPG zábavy. Pre tých z vás, ktorí pôvodnú hru už hrali, prinášam dobré správy, pretože máte vďaka tejto hre znovu dôvod vrátiť sa k sérii Divinity.

Akoby spoločnosti Larian Studios nestačilo podmaniť si srdcia RPG hráčov po celom svete množstvom obsahu a hrateľnosti v pôvodnej hre, vložili tentoraz do svojho veľdiela ešte viac hodín práce, ktoré nám prináša v Definitive edícii hry. V tomto prípade nejde iba o prebal pôvodného produktu za cenu celej hry, ako sme nato v dnešnej dobe už zvyknutí, máme totiž dočinenia s naozaj masívnou prerábkou veľkých častí hry, globálny rebalans a dokonca aj úplne nové veci ako návrat do Rivellonu.

Medzi najväčšie obmeny, ktoré si všimne každý hráč pôvodnej hry, patria zmeny štvrtého a finálneho aktu – City of Arx, v ktorých boli endgame, hrateľnosť a obsah najviac prerobené. Niektoré scény a pasáže boli úplne prepísané a nahrané celkom nanovo, v štúdiu prerobili dokonca aj Tag systém tak, aby ste počas hrania mohli robiť viac rozhodnutí závisiacich od charakteru. Niektoré menej zaujímavé boje boli úplne prerobené, zatiaľ čo tie hlavné boli dokonca ešte viac oživené a pozmenené, aby hráčom priniesli nové výzvy a viac zábavy.

Nie všetko sa však točí len okolo konca hry. Aby sa novým hráčom lepšie vstupovalo do hry a začínali s pomerne komplexnými mechanikami hry, je teraz do základnej lode, na ktorej začínajú hru, pridaný nový level, ktorý ich oboznámi so skúmaním sveta, interakciou s postavami a poskytne pár prospešných rád a lekcií. Zmenený bol i často kritizovaný Quest Journal, ktorý bol kompletne prepísaný a teraz poskytuje podstatne viac užitočných a prehľadných informácií.

Aby toho nebolo málo, hráči sa dočkajú aj úplne nového obsahu, ktorý pôvodná hra nemala. Zoznámite sa s kniežaťom, ktorého celé meno znie Lora the Squirrel Knight. Ten sa vás pokúsi naverbovať na svoju stranu, pre komunikáciu s ním však budete potrebovať perk Pet Pal (keďže ide o veveričku). Knieža od vás žiada pomoc pri záchrane sveta, pretože prichádza obávaný Great Acorn. Veľkou škodou ale je, že sa priamo nezapája do bojov.

V edícii Definitive nechýba ani mód Aréna, ktorý obsahuje dve variácie – prvou je Classic Deathmatch, tu bojujú hráči proti sebe, až kým neostane iba jeden a ďalšou je Kill the King, kde musí každý tím ochraňovať svojho VIP člena pred smrťou. Nová verzia Arény využíva aj takzvanú mechaniku mutátorov, ktoré menia pravidlá jednotlivých zápasov a pridávajú do nich neštandardné modifikátory a podmienky.

Po technickej stránke podporuje nová verzia natívne 4K rozlíšenie a, samozrejme, aj HDR.

Čo sa týka samotnej vizuálnej stránky hry, nečakajte veľké rozdiely. Už pôvodná verzia vyzerala super a prečo teda meniť niečo, čo funguje? Pre účely optimalizácie na konzoly bude ale edícia Definitive ústretovejšia pre hardvéry, tešiť sa preto môžu aj majitelia slabších počítačových zostáv. Zatiaľ čo grafika ostáva nezmenená, štipky lásky sa dočkal aj skvelý soundtrack, ktorý teraz obsahuje v niektorých kľúčových lokalitách špecifickú hudbu pre každú jednu z postáv.

Naše hodnotenie

Ak ste ešte tu, čítate verdikt a stále som vás nepresvedčil, že Definitive Edition stojí za to, aby ste si ju zaobstarali, skutočne netuším, aký ďalší dôvod na kúpu ešte potrebujete. Kopec nového a prerobeného obsahu už aj tak skvelej hry, všetko v novom obale a s vynovenou technickou stránkou, to sa dnes už len tak ľahko nevidí. Ak ste teda fanúšikom taktického RPG žánru, niet ďalej na čo čakať.

Klady

  • nový obsah
  • rebalansovanie
  • zmeny v Endgame
  • mód Aréna

Zápory

  • ovládanie

Informácie o hre

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition 2018

Príbeh sa odohráva tisíc rokov po udalostiach pôvodného deja Divinity: Original Sin. Ste bytosť zvaná Godwoken a máte prístup k mágii. Vo vašej ceste však stojí rád zvaný Divine Order, ktorý verí, že práve mágia zoslala na Rivellon hrozbu.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: RPG
  • Výrobca: Larian Studios
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk