NHL 19 - Recenzia

NHL 19 - Recenzia

 

Ani sme sa nenazdali a ubehol jeden celý rok. Čo by to bola za jeseň, keby spoločnosť EA Sports neprišla s novými ročníkmi jej športových hier. Okrem FIFA 19 prišla na svet aj obľúbená hokejová simulácia, ktorá u mnohých fanúšikov vyvolala pobúrenie pre absentujúce novinky či znovu chýbajúci Frostbite engine. Dokáže NHL 19 zaujať aj bez týchto žiaducich vlastností?

Poriadne si zaviažte korčule, toto bude jazda! Teda, možno...

Približne pred rokom sa mi do rúk dostala NHL 18. Hoci som nebol príliš ohúrený, musel som konštatovať, že bola jednou z najlepších hokejových simulácii, aké kedy vyšli. NHL 18 bola naozaj nádherná a ako fanúšik tohto športu som uznal, že aj keď som nemal v rukách hokej, ktorý beží na engine Frostbite, zabavil som sa.

Spomínaný engine by hre istotne pridal na celkovom zážitku. No povedal som si: „veď počkaj rok a bude to tu, Ignite engine už dosiahol svoj vrchol a v EA to isto vedia“. A mal som aj pravdu. Žiaľ, iba v tom, že Iginite dosiahol svoj vrchol, Frostbite sa nekoná ani tento rok. Toto oznámenie bolo pre mňa pomerne frustrujúce, no niekde v kútiku duše som dúfal v nejaký zázrak aspoň na starom engine, veď EA má pomerne šikovných vývojárov.

Prvý teaser, ktorý na hru vyšiel, ukázal veľký rybník, na ktorom sa niekto korčuľoval s hokejkou v ruke. V tom momente mi preblyslo hlavou, či vývojári do titulu nezakomponujú aj nejaký príbehový režim, ako má napríklad séria FIFA. V niektorých ďalších oznámeniach som tomu aj dokonca veril. „Z rybníku na profesionálne klzisko,“ vravel hlas v upútavke na režim World of CHEL. Z nej som sa však mylne ďalej domnieval, že sa nakoniec môjho vytúženého príbehového režimu dočkám. A tak som neváhal a novinku spustil ako prvú.

Bez príbehu a s nudnými úlohami

V očakávaní som si vytvoril svoju postavu, ktorá je podobná ako z minulých rokov. Piplal som sa s ňou naozaj veľmi dlho. Mimochodom, ak si vytvoríte postavu tu, budete ju mať iba v tomto režime a v ostatných si musíte vlastnú vytvárať opätovne, čo je pomerne frustrujúce. Po tomto procese sa však žiadneho príbehu nedočkáte. Dostanete skutočne nudné úlohy ako dať gól Robertovi Luongovi a podobne – a to je asi tak všetko ohľadom zábavy v tomto režime. Aby som však vývojárom nekrivdil, rybník a menšie arény vyzerajú veľmi dobre. V tomto režime si tiež ihneď všimnete vylepšený model korčuľovania. Ten je, naozaj perfektne spracovaný, klobúk dole.

Režim 1v1v1 je relatívne zábavný, ako fanúšik ľadového hokeja nad ním však iba mávnem rukou. Raz si ho zahrám a to je všetko. Jedinou motiváciou bolo odomykanie rôznych oblečení hráča a to nehovorím o možnosti online hrania. Tá by mohla byť aj zaujímavou, no vyhľadávanie protihráčov zaberie dosť dlhý čas. Ale ako rýchly a kompetitívny režim v NHL 19 to ale nie je až tak zlé. Viem si predstaviť aj nejaký turnaj v 1v1v1 alebo 3v3 režime.

Kariérny režim je ten istý ako minulý rok

V posledných ročníkoch bol mojím najobľúbenejším režimom „Be a Pro“ a aj tento rok to tak ostane. Ak ste hrali minulé diely, vedzte, že je tu opäť. Najvýraznejšou novinkou je možnosť vylepšovania si hráča s pomocou stromu vlastností. Počas hrania budete dostávať body, ktoré následne doplníte do už spomenutého stromu. Sami sa teda rozhodnete, či chcete, aby mal váš hráč tvrdšiu strelu, rýchlejšie nohy či vycibrenejšiu techniku. Okrem toho však nič nové neprináša.

V NHL 18 sa mi hodnotenie trénera počas zápasu celkom páčilo. V podstate všetko sedelo na akcie, ktoré som spravil a mohli sme vidieť pokrok oproti NHL 17. Počas hrania najnovšieho dielu som však narazil na niektoré podivnosti, nad ktorými som krútil hlavou. Ak sa napríklad počas bránenia začnete nezmyselne hádzať na zem, tréner vás pochváli za obetavý zákrok. Čo na tom, že protihráč ešte ani nepremýšľal o strele. Ak zas vystrelíte na brankára celkom dobrú strelu, dostanete vynadané za nepresnosť a naopak, za najšmatlavejšiu strelu na svete sa dočkáte pochvaly. Naozaj čudné.

Celkom ma zarazili aj rozhodcovia, ktorí sú na môj vkus prísni. Takmer každý pokus o vypichnutie puku teraz končí tým, že idete sedieť na trestnú lavicu. Súboj „telo na telo“ ale ostal nezmenený a tak si aj naďalej môžete užiť aj túto drsnú stránku hry.

Hokejová liga majstrov vytlačila medzinárodný turnaj

Minulý rok sme si prvýkrát mohli vychutnať hokejovú Ligu majstrov. Je to príjemné oživenie, ktoré sme si mohli zahrať za mužstvo Banskej Bystrice. Liga sa však nedala upravovať a povedzme si úprimne, toto podujatie nie je pre našinca až tak zaujímavé. Myslím si, že mnohé európske hokejové krajiny majú ako sviatok Majstrovstvá sveta. Neviem, či v EA majú nejakého európskeho konzultanta alebo to robia jednoducho „od srdiečka“.

Práve režim medzinárodného turnaja už niekoľko rokov neviem v hre nájsť. Áno, môžem si zahrať za slovenskú reprezentáciu v exhibičnom zápase, na čo mi to však je, keď nemôžem prežiť celý turnaj od začiatku? Možnosť vytvoriť si vlastný turnaj som nenašiel a tak mi ostali iba oči pre plač a „rýchle zápasy“. Na výber je množstvo líg na hranie, napríklad aj tá česká. Slovenskú extraligu tu ale nehľadajme, čo je veľká škoda.

Stojí NHL 19 po vizuálnej stránke za to?

Na túto otázku musím odpovedať, že jednoznačne áno. Graficky je hra opäť o niečo krajšia ako jej predchodca, hoci som tomu neveril, že to bude niekedy ešte na tomto engine možné. Hráči vyzerajú skvelo, prostredie taktiež. Nový model korčuľovania je navyše skutočne fenomenálny. To si však vybralo svoju daň. Mnohokrát som si všimol, že sa hráči počas scén medzi hrou neprirodzene hýbu, zasekávajú sa o seba alebo sa čudne točia na mieste. Niečo takéto som napríklad v osemnástke vôbec nezažil. Dokonca sa mi raz stalo, že som poslal môjho hráča na lavičku, on prikorčuľoval k striedačke a zasekol sa o dvere. A tak som musel čakať do prerušenia hry, kým toho chudáčika zmäteného upracú.

Menu môže zo začiatku pôsobiť trochu zmätočne, ak si naň však zvyknete, zamilujete si ho. Vizuál a efekty menu sú navyše podľa môjho skromného názoru zatiaľ najprepracovanejšie vôbec. Audio stránka hry ostáva oproti minulým ročníkom nezmenená, nájdeme tu, samozrejme, nové skladby, ale to je tak všetko. Vyzdvihnúť však musíme nahrávacie časy, ktoré sa rapídne znížili a tak na nahrávanie hry nečakáte dlho.

Naše hodnotenie

NHL 19 už dlhé roky prešľapuje na mieste a nie a nie sa z neho pohnúť. Pár rokov by som to EA vedel odpustiť, ale keď už štvrtý rok dostanete takmer totožný titul, začnete premýšľať, kde nastala chyba. Hoci sa vývojárom nedá uprieť ich snaha o vývoj hry, NHL 19 už nutne potrebuje Frostbite engine, normálne inovácie a príbehový mód. To by si mali v EA čím skôr uvedomiť. A či kúpiť alebo nie? Ak máte NHL 18, popremýšľajte nad tým, či stojí World of CEHL za tie nemalé peniaze.

Klady

 • pekná grafika
 • model korčuľovania je dychberúci
 • UI menu je celkom podarené
 • nahrávanie hry je o niečo rýchlejšie

Zápory

 • chýba Frostbite
 • grafické chyby
 • chýba medzinárodný turnaj
 • chýba príbehový režim
 • online režimy majú nízku populáciu
 • málo inovácií

Informácie o hre

NHL 19

NHL 19 2018

NHL 19 je simulácia ľadového hokeja, ktorá prináša to najlepšie zo sveta tohto zimného športu.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: športová simulácia
 • Výrobca: EA Vancouver
 • Distribútor v GB: EA Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABC Data

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk