Shenmue I & II HD Remaster - Recenzia

Shenmue I & II HD Remaster - Recenzia

 

Japonské adventúry sa v poslednom čase stiahli pomerne do úzadia, no na povrch po dlhých rokoch vyplávala legendárna klasika – Shenmue. Ako ale vyzerá tento pokus o oživenie adventúrovej legendy?

Pôvodná verzia hry vydaná v roku 1999 je už dnes zapísaná do siene slávy Japonských RPG, no fanúšikovia tejto legendy už dlho chceli jej oživenie. Netrvalo to krátko, no nakoniec sa dočkali a to aj vďaka úspešnej Kickstarter kampani pre pokračovanie série Shnemue 3.

Ako oživenie sa celá sága začína postavou Ryo Hazukiho, dediča Hazuki telocvične a bojového štýlu. Po vašom návrate však nájdete otca zavraždeného. Tam sa začína váš príbeh pomsty.

Keďže však ide o port a nie o úplne plnohodnotný remaster, z technickej stránke budete pravdepodobne sklamaní. Ak ste hrali originál a pamätáte si otravné zvuky a dabing miestnych ľudí alebo niektoré nelogické a zle naanimované pohyby Rya, budete sa cítiť ako doma. V tomto smere hra nič neopravila. Práve naopak, budú sa vám pravdepodobne zdať ešte otravnejšie, keďže nás dnešná doba rozmaznáva už úplne inou kvalitou animácií a zvuku. Jednou z nepríjemností série bola často aj jej kamera a targetovací systém, ktorý naozaj mohli vývojári opraviť a nestálo by to ani až tak veľa úsilia, no takisto ostali úplne nezmenené a vďaka moderným ovládačom sú naopak ešte o trochu nepríjemnejšie.

Shenmue séria bola pre Dreamcast vždy grafickým klenotom, no keďže nejde o plnohodnotný remake, nečakajte veľké grafické zmeny alebo vylepšenia. Trochu ostrejšie textúry, svetlosť, no to je asi aj všetko, čo sa po grafickej stránke zmenilo.

Ako je na tom hrateľnosť? Spomenul som už kameru a targetovanie, no Shnemue bola taktiež jedna z prvých hier, ktoré svetu predstavili Quick Time Eventy – teda akčnejšie pasáže hry, kde musíte za krátku dobu stláčať správne tlačidlá. Tie, samozrejme, nechýbajú ani v remasteri, no rovnako ako väčšina hry neprešli žiadnou zmenou a sú v princípe v poriadku. Rovnako tak ostal nezmenený aj bojový systém, v ktorom sa stále učíte nové bojové pohyby na boj zblízka a chvíľu potrvá, kým ich naozaj zvládnete.

Čo sa ale týka naozajstných problémov v hre, našťastie som žiadne vážne nezaregistroval. To, samozrejme, neznamená, že to je dokonalý port, chyby a nepríjemnosti sa nájdu, no veľa z nich bude možné v budúcnosti odstrániť updatami a v princípe jediným naozaj otravným elementom v hre je kamera.

Naše hodnotenie

Je viac než pravdepodobné, že Shenmue remaster by sa vôbec nepodaril nebyť úspechu Shenmue 3 kampane. Ak mám byť úprimný, tento remaster nie je perfektný a má niekoľko problémov, no nie sú až také závažné. Treba ich brať s nadhľadom a nezabúdať, že sa nejedná o Remake, ale port, no stále s rovnako skvelým a napínavým príbehom, ktorý vás vtiahne do deja.

Klady

  • rovnako skvelý príbeh
  • free roam 16:9

Zápory

  • minimálne zmeny
  • kontrolovanie kamery
  • niekoľko glitchov

Informácie o hre

Shenmue I & II HD Remaster

Shenmue I & II HD Remaster 2018

Píše sa rok 1986. Mladý bojovník Jiu Jitsu, Ryo Hazuki, sa vracia do domova svojho otca, Iwao Hazukiho, kde sa stáva svedkom jeho vraždy a je len na vás, aby ste ju vyriešili a pomstili.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Adventúra
  • Výrobca: SEGA
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk