Red Dead Redemption 2 - Recenzia

Red Dead Redemption 2 - Recenzia

 

Pôvodný Red Dead Redemption síce bola skvelá hra, no keď sa dnes opýtate ľudí, málokto ho hral. Či už to bolo preto, že vyšiel iba na konzolách, alebo sa proste nedostal až tak do povedomia, nič to neuberá na fakte, že to bol vynikajúci kúsok. Ako sa darí dvojke?

Všetko sa začína pomerne nevinne a chaoticky. Z ničoho nič sa ocitnete uprostred noci a šialenej snežnej búrky, ktorá vás má každú chvíľu pochovať zaživa. Celý začiatok sa nesie vo veľmi filmovom duchu a tento pocit vo vás hra bude vyvolávať počas celej doby. Je zakorenený priamo v nej, čo jej dodáva úplne iný rozmer a odlišuje ju od všetkého, čo ste doteraz hrali - či ide o hlavné misie alebo dokonca o náhodné stretnutia vo svete.

Ak sa chystáte len na ďalšiu príbehovku v poradí, pripravte sa na to, že budete vyvedený z omylu. Red Dead Redemption 2 nerozpráva iba jeden príbeh, nejde iba o Arthura Morgana a Dutcha. Toto je príbeh celého herného sveta a revolúcie, ktorá sa v tých rokoch v Amerike odohrávala. Divoký západ bol vo svojich koncoch, kontinent pohlcovala doba priemyselnej revolúcie a do sveta sa dostávala „civilizácia“. Každý quest, rozhovor, no aj obyčajné preskúmavanie sveta je spojené s týmto obdobím a udalosťami, ktoré ho ovplyvňovali. Doba banditov a gangov sa blížila ku koncu, veľké moderné mestá sa rozrastali a toto je príbeh ľudí a sveta, ktorý sa s tým nejak musí vysporiadať.

Svet v Red Dead Redemption 2 neexistuje len na vyplnenie diery a aby sa nepovedalo. Celé vaše okolie je príbehom samo o sebe a dopĺňa tak posledný kúsok skladačky, v ktorej všetko okolo vás ma zmysel a tvorí jeden celok.

Pravdepodobne ste počuli o „slávnych“ konských genitáliách, ktoré sa v hre zväčšujú a zmenšujú podľa toho, aké je počasie. Je to síce zbytočná drobnosť, práve takéto veci však vystihujú a oddeľujú Red Dead Redemption 2 od všetkého, čo ste kedy hrali. More drobností, ktoré by ste v hre nikdy nečakali a prekvapia vás. Veci a mechanizmy, ktoré pokladáte za bežné, no nikdy ste ich v hre ešte nezažili a často si ani neuvedomíte, že sa to vlastne deje okolo vás, pretože to beriete za normálne. Všetko okolo vás pôsobí neskutočne živo a tvorí herný ekosystém, ktorému sa dnes môže rovnať len máloktorá sandboxová hra - či ide o detaily, zvieratá, prírodu, mestá alebo ľudi samotných.

Herný svet je dosť veľký. Nie najväčší, aký ste kedy mali možnosť vidiet, no o to bohatší a vyplnený. Zabudnite na bezcielne presúvanie sa z bodu A do bodu B a miliardu bodiek a bočných misií na mape, ktorá vás rýchlo odradí a prevalcuje množstvom ikoniek a aktivít. Na mape vidíte iba najzákladnejšie veci a všetko ostatné si buď nájde vás, alebo sa k tomu len tak dostanete putovaním po svete. Presne tak, ako by to bolo aj v skutočnom svete. Ak ste sa práve rozhodli začať nejakú hlavnú misiu, je dosť pravdepodobné, že sa k nej podľa svojho plánu nedostanete, prípadne najskôr strávite hodinu robením niečoho iného. Či už pri ceste nájdete stopu nejakej zvery, náhodný okoloidúci vás požiada o pomoc, alebo sa vás niekto bude snažiť prepadnúť, cestovanie po krajine má tendenciu zvrtnúť sa na niečo iné, ako ste plánovali. Práve to je na hre jedna z najlepších vecí – neskutočne živý a pestrý svet, ktorý vás neustále vťahuje do svojho vlastného príbehu.

Objavovanie je jedným z hlavných elementov, no zároveň prostriedkom, ktorý vypĺňa váš čas medzi hlavným príbehom. Ako som spomenul, misie nie sú vyznačené na ikonkami posiatej mape, respektíve nie štýlom, na aký ste asi bežne zvyknutý. Ak počujete náhodné hlasy, rozhovor, výstrely uprostred ničoho, choďte a skúmajte. Zapojte sa do nich a rozhodnite sa, čo urobíte. Budete skutočný bandita divokého západu? Alebo sa necháte sa zlákať civilizáciou a budete hrdinom ľudí? Vyskúšate nebodaj obe možnosti? Hra ako taká vám malokedy niečo nedovolí a je tak úplne v poriadku niekomu pomôcť, len aby ste ho o minútu mohli streliť do chrbta a okradnúť. A jeden malý tip a zároveň detail, ktorý by vás tiež v živote nenapadol - dynamit a zvieracie exkrementy vytvárajú dosť zaujímavú kombináciu, ktorá stojí za vyskúšanie.

Neodmysliteľnou súčasťou sveta, cestovania v ňom a témy Red Dead Redemption sú, samozrejme, kone. Tie sú ďalšiou časťou skladačky a samostatným herným mechanizmom. Váš kôň je váš najlepší parťák a rovnako, ako sa spoliehate vy na neho, musíte sa o neho aj patrične starať. Budujete si s ním vlastný vzťah, pričom za odmenu vám tak ponúkne viac možností, ako je napríklad efektívnejšie jazdenie. To ale bude to stáť hodiny času, snahy a aj peňazí. Milým príkladom je kŕmenie. Zatiaľ čo ho môžete nakŕmiť senom a zaženiete jeho hlad, sladkosti sa mu budú pačiť ovela viac, ale, samozrejme, nenakŕmia ho. Rovnako tak si na svojho štvornohého parťáka musíte dávať aj veľký pozor, o to viac, ak sa dostanete k nejakému naozaj výnimočnému kúsku. Ak si nedáte pozor, môže veľmi ľahko nenávratne zomrieť a vy tak musíte začať odznova s novým. Všetko okolo vás vie byť odmeňujúce, no kruté zároveň. Jedno je ale isté, narozdiel od iných hier s otvoreným svetom sa po prvýkrát nebudete neustále cítiť, akoby ste robili nútené práce znova a znova dookola.

Občas som sa obával, že takéto pomalšie tempo hrania ma po chvíli prestane baviť, no po päťdesiatich hodinách sa úprimne neviem dočkať, kedy znova vyrazim na cestu a čo ma na nej bude čakať. Počas písania recenzie hral titul aj známy a často sme sa rozprávali o udalostiach, ktoré sme zažili. Hoci bol ešte len na začiatku, hovoril o mi stretoch, ktoré som ja niekedy zažil len pár hodín predtým a dokonca aj o nejakých, na ktoré som ešte ani nenatrafil.

Arthur ako vaša herná postava nie je osamelý vlk. Práve naopak, ste súčasťou gangu a ak ste hrali pôvodnú hru, ide o rovnaký, v ktorom bol aj John Marston, s ktorým budete často v kontakte. Ak ste Red Dead Redemption nehrali, odporúčam pozrieť aspoň nejaké súhrnné video o jeho udalostiach, dosť podstatným a zaujímavým spôsobom vám to obohatí hranie a dianie v druhej časti. O gang sa ale treba starať a každý člen musí príspievať. Na začiatku hry to môže pripadať ako veľká záťaž, a to ako peňažná, tak aj časová, no nenechajte sa odradiť a pokojne túto čast na chvíľu ignorujte bez obáv, že by to malo nejaké následky. Obyvatelia kempu síce budú mať narážky o tom, ako neprispievate, keď sa však posuniete v príbehu, zmení sa to. Všetko bude v poriadku, keď sa konečne dostanete k lepším možnostiam zarábania a tým pádom aj prispievania.

Svet ako taký a hrateľnosť ale nie sú všetkým. Ďalším kúskom skladačky je naozaj neskutočný a masívny soundtrack, ktorý sa skladá z vyše 200 skladieb. Perfektne sa dynamicky prispôsobuje hre a aktuálnemu dianiu v nej. Či už ste práve v prestrelke, lovíte zver alebo si vychutnávate kúpeľ, celé to bude mať tu správnu atmosféru. Nezaostáva ani dabing. Konverzácie, či už náhodné alebo hlavné, je vždy radosť počúvať a postavy majú skvele vybrané hlasy, ktoré perfektne dopĺňajú ich osobnosti.

Ako je na tom technická stránka? Úžasne. Red Dead Redemption 2 je pre mňa najlepšie vyzerajúca hra tejto generácie a to dokonca aj v porovnaní s PS4 exkluzivitami, čo už o niečom svedčí. Pri prvom zapnutí hry v snehovej búrke som neveril vlastným očiam a nepamätám si, kedy ma naposledy nejaký titul takto ohúril. Tomuto faktu pridáva na váhe aj to, že za mojich 60 hodín hrania v tomto otvorenom svete som nenatrafil na jediný technický problém, seknutie či framedrop. Ako bonus hra nemá v princípe absolútne žiadne loading obrazovky, čiže niečo, čo by vás vyrušilo od hrania.

Naše hodnotenie

O Red Dead Redemption 2 by som mohol písať a písať hodiny a stále by som mal čo povedať. Ak vás tieto slová nepresvedčili, neviem, čo iné chcete počuť. Ak áno, jednoznačne si osviežte príbeh pôvodnej hry, pustite sa do druhého dielu a budete ohúrený. Od grafickej stránky cez tú technickú, hrateľnosť, príbeh a svet, nedá sa mu vytknúť skoro nič a aj keby ste chceli, vo veľa prípadoch to nemáte s čím porovnať, pretože Red Dead Redemption 2 akoby nastavuje latku vysoko a zároveň nastoľuje novú dobu hernému priemyslu. Pripravte sa na nespočetné hodiny strávené v úžasne a detailne vytvorenom svete, aký ste ešte v žiadnej hre nezažili a dovolím si povedať, že ani tak skoro nezažijete. Ak ste nad kúpou váhali, už nemusíte. Toto je jedna z hier za generáciu, ktoré posúvajú celý priemysel ďalej a sú bodmi, od ktorých by sa mali odrážať a ktorými by sa mali inšpirovať všetky ostatné štúdiá. Vidíme sa na Divokom západe, kovboji!

Klady

  • neskutočne živý svet
  • technická a grafická stránka
  • atmosféra
  • príbeh, postavy, scenár
  • nastavuje latku vysoko pre herný priemysel

Zápory

  • trocha viac zbraní a výbavy by nezaškodilo

Informácie o hre

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 2018

Amerika, píše sa rok 1899. Začal sa koniec éry divokého západu a muži zákona lovia posledných členov gangov. Tí, ktorí sa nevzdajú alebo nepodľahnú, sú zabití.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: akčná adventúra
  • Výrobca: Rockstar Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk