Spomienky do vrecka - Aká je Playstation Classic?

Spomienky do vrecka - Aká je Playstation Classic?

 

Mali sme možnosť vyskúšať si ju na vlastnej koži.

 Ešte v septembri sme sa dozvedeli, že Sony plánuje vzdať poctu svojej prvej PlayStation konzole tým, že na trh uvedie PlayStation Classic.

My sme dostali príležitosť otestovať ju predtým ako sa začne predávať. No čo vám poviem, nostalgia sama. :)

PS Classic je rozmerovo o dosť menšia ako jej skúsená, rokmi ostrieľaná, staršia sestra. Jej oficiálne rozmery sú 149 × 105 × 33 mm a PS1 tak oproti nej so svojimi 260 mm × 185 mm × 45 mm vyzerá ako obor. Už len to, že mechanika, cez ktorú sa púšťali hry, bola „vypustená“, urobilo svoje. Hoci hardvérové vnútro nekorešponduje s predchodkyňou, konštruktéri si dali veľmi záležať na zovňajšku, ktorý je vernou kópiou originálnej konzoly z roku 1994.

Ani ovládače sa nevyhli určitej zmene, čo sa týka veľkosti. Pri nich však ide len o koncovky, telo ovládačov bolo ponechané, na oko nerozoznateľné od originálu. Zatiaľ čo pri PS1 šlo o 9-pinový konektor, tvorcovia PS Classic sa rozhodli pre USB. Zo začiatku nám trošku chýbali joysticky, ktoré dopĺňajú všetky dualshockové ovládače v dnešnej dobe, no predsalen, je to klasika, takže by tam po správnosti aj tak nemali čo robiť.

Na vybavení ktoré bolo spolu so zoznamom hier ohlásené v októbri sa nič nezmenilo. Z hardvérového hľadiska v balení nájdete konzolu, napájací USB kábel, HDMI kábel a dva ovládače. Vnútri konzoly nájdete nemenný zoznam 20 hier (zatiaľ nie je oficiálne či neoficiálne potvrdené, že sa budú dať pridať aj ďalšie) a v ňom svetoznáme tituly ako Rayman, Metal Gear Solid či Tekken 3, hoci sa v ponuke nájdu aj trošku menej známe, no vôbec nie menej zaujímavé hry ako Intelligent Qube. Nemusíte sa vôbec báť, že by ste dva ovládače, ktoré vám prídu s konzolou, nevyužili, pretože hier s multiplayerom je tam naozaj veľa. S kolegom sme si zasúťažili proti sebe celkom dosť za ten čas ktorý nám bol poskytnutý.

Kompletný zoznam hier nájdete v našom článku:

Ovládanie konzoly bolo veľmi intuitívne a ľahké, nebola potrebná žiadna inštalácia. Zapojiť, zapnúť a ide sa. Hlavné menu tvoril kruh hier, ktorý sa neskončil na jednej či druhej strane, plynulo sme prechádzali cez všetky hry dokola. Páčilo sa mi, že pomocou tlačítka Reset ste hru vypli, no zároveň sa vás to spýtalo, či chcete uložiť hru na danom mieste a pokračovať v nej ďalej keď ste ju znovu zapli (funkcia „resume game“). V samotných hrách už bolo potrebné pozornejšie sledovať pokyny na ovládanie, pretože, ak ste ako ja zvyknutí na potvrdenie akcie X-kom a nie O-kom, tak sa vám môže podariť občas zrušiť vybraté auto, či trať. Taktiež sa zachovala originalita hier, kedy ste si hru zapli a bez akýchkoľvek inštrukcií či tutoriálov si museli nájsť vlastnú cestu či cieľ hry.

Poslednou vecou, ktorú by som chcela spomenúť je grafika hier. Nečakajte pri nich grafické vylepšenia, má to byť naozaj zážitok akým bola hra na PS1. I keď konzola samotná hry prezentuje v rozlíšení 480p alebo 720p, televízory a monitory si to vedia prispôsobiť a zväčšiť. Čo sa týka multiplayer hier, hry sa dajú hrať len na jednej konzole, v split-screen móde – t.j. dvaja hráči na jednom monitore.

Nostalgický zážitok ako sa patrí, veľmi odporúčam každému, kto by si chcel zaspomínať. No zároveň je PS Classic aj skvelou príležitosťou pre zvedavcov, ku ktorým sa kedysi PS1 nedostala. Osobne si viem predstaviť, že by som si zobrala PS Classic so sebou do batohu a zahrala si s kamošmi aj na chate, ak by bol po ruke televízor alebo monitor s HDMI prípojkou.

Konzola PlayStation Classic vyjde oficiálne na trh 3. decembra s cenou 99,99 Eur.

Zdroj: vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk