PlayerUnknown’s Battlegrounds - Recenzia

PlayerUnknown’s Battlegrounds - Recenzia

PlayerUnknown’s Battlegrounds je jeden z priekopníkov fenoménu modernej hráčskej doby s názvom Battle Royale. Tento príbeh, ktorý mnohí z vás určite poznajú, zoberiem len v skratke. Na počiatku bola modifikácia, pričom inšpirácia prastarým módom Deatmatch, ktorý odjakživa vládol hrám pre viacerých hráčov, prerástla až do takých megalomanských rozmerov, kde sto hráčov súperí na život a na smrť na jednej obrovskej mape. Pôvodný mód pre ARMA II sa postupne vyvinul v samostatne fungujúcu entitu a prerástol do fenoménu, ktorý začal udávať trend. Na vlnu naskočili ďalší konkurenti, z ktorých je vhodné spomenúť najmä Fortnite.

Už formou módu si hra získala neuveriteľnú popularitu a začala sa budovať solídna fanúšikovská základňa. Odvtedy PUBG prešlo z Early access cez betu až do plnej verzie. Postupne hra migrovala na ostatné platformy ako Xbox, kde, mimochodom, nezažila práve najlepší nástup, potom prikvitla aj na mobilné zariadenia a napokon na ocot nezostali ani PS4 hráči. Ako teda dopadol port Player Unknown's Battlegrounds na túto platformu?

Technická stránka a grafika

Budem veľmi ohľaduplný, keď poviem, že technická stránka veľmi nevyniká. Textúry v nízkom rozlíšení pôsobia v niektorých momentoch doslova ohavne. Hra nevyužíva anti-aliasing a to spôsobuje, že hráči často splývajú s pozadím v diaľke. Dlhšie načítavanie textúr, ktoré je zrejmé najmä pri vyskočení z lietadla na začiatku hry, je už len bonbónikom.

Snímkovanie zamknuté na 30 fps tiež neohúri a prešľapom je aj (iba) upscalované FullHD rozlíšenie. Technická stránka neexceluje, ale napriek tomu prináša relatívne vyladený zážitok. Hru trápili veľké technické problémy pri prechode na Xbox, teraz sa týmto chybám Bluehole čiastočne vyvarovali a na PlayStation priniesli vyváženejší zážitok. Pomalá taktická hrateľnosť, ktorá je pre hru typická, týmito aspektmi nie je, našťastie, priveľmi ovplyvnená.

Hrateľnosť a ovládanie

Spustenie a spárovanie s oponentmi prebieha hladko a nikdy nebudete čakať viac ako minútu, kým sa vrhnete do zápasu. Po tom, ako dopadnete holý-bosý na miesto, ktoré si vyberiete, začína už boj na život a na smrť. Ukoristiť zbraň, vybavenie, zabiť nepriateľov v oblasti, ukradnúť ešte lepšie zbrane a vybavenie a postupovať ďalej. Staré a známe, ale stále návykové a zábavné. Hru si užijete najviac s partiou priateľov, ale aj plížiť sa sám po obrovskom svete, pozorne počúvať každé šuchnutie a číhať na nepriateľov má svoje čaro.

Horšia technická stránka je vyvážená dobre spracovanou hrateľnosťou a výrazne jej dopomáhajú aj veľmi dobre zvládnuté nastavenia, kde si môžete vyladiť takmer všetko. Množstvo a podrobnosť nastavení naozaj veľmi milo prekvapí. Hra vám dovolí nastaviť si hneď niekoľko druhov senzitivity od citlivosti pohybu až po citlivosť jednotlivých typov optiky.

Čo sa týka samotného ovládania, to je prednastavené do dvoch predkonfigurovaných profilov. Luxus ako bindovanie jednotlivých tlačidiel nečakajte. Ovládanie bude spočiatku krkolomné, no aj vďaka tréningovému módu si ho môžete perfektne nacvičiť. Samozrejme, to množstvo nastavení, na ktoré sme na PC museli používať niekoľko tlačidiel na myši a celú hŕbu klávesov, nie je úplne jednoduché nakonfigurovať na gamepad. Napriek tomu sa naň dá zvyknúť a po čase už nebude pôsobiť problematicky.

Obsah

Po obsahovej stránke ponúka takmer všetko, čo môžete nájsť aj v PC verzii. PlayerUnknown’s Battlegrounds pre PS4 momentálne ponúka len mód z pohľadu tretej osoby. Vyberať si môžete z troch serverov – európskeho, ázijského alebo amerického. Hra síce obsahuje všetky tri mapy, ale pre mňa z doposiaľ nepochopených dôvodov neumožňuje jej manuálne navolenie. Po spustení niektorého z módov vás automaticky „hodí“ na niektorú z nich.

Z módov sme sa dočkali klasicky hry pre jednotlivcov Solo, pre dvoch hráčov v tíme Duo a pre štyroch Squad. Tých odvážnejších potom poteší mód 1-Man Squad. Po zakúpení hry dostanete automaticky prístup k PlayerUnknown’s Battlegrounds PTS (Public Test Server), kde majú hráči možnosť vyskúšať si najnovšie herné mechanizmy, ktoré sú vo fáze testovania. Táto zložka je samostatná a môžete si vybrať, či si ju nainštalujete za cenu ďalších viac ako 30 GB voľného miesta.

Naše hodnotenie

PlayerUnknown's Battlegrounds pre PS4, to je upscalované FullHD rozlíšenie a 30 fps. Napriek tomu prináša pomerne kvalitný taktický zážitok, ktorý vás pohltí na stovky hodín. Hre výrazne dopomáha aj fakt, že je svojho druhu jediná. Ostatné Battle Royale tituly ponúkajú odlišnú skúsenosť, takže pokiaľ si potrpíte na realistické stvárnenie boja a perfektnú zvukovú stránku, PlayerUnknown's Battlegrounds bude pre vás jasnou voľbou. Do budúcna nám ostáva len dúfať, že vývojári budú hru naďalej optimalizovať a technická stránka sa posunie dopredu.

Klady

 • stále kvalitný taktický zážitok
 • množstvo obsahu porovnateľné s PC verziou
 • prístup k PTS (Public Test Server)
 • excelentná zvuková kulisa

Zápory

 • podpriemerná grafika
 • nízky framerate
 • iba upscalované FullHD rozlíšenie
 • ohavné textúry a tiene
 • nemožnosť manuálneho navolenia mapy

Informácie o hre

PlayerUnknown’s Battlegrounds

PlayerUnknown’s Battlegrounds 2018

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Battle Royale
 • Výrobca: PUBG Corporation, Bluehole Studio
 • Distribútor v GB: PUBG Corporation
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk