Far Cry New Dawn - Recenzia

Far Cry New Dawn - Recenzia

 

Ak ste niekedy hrali predchádzajúci diel série Far Cry s číslovkou 5, isto mi dáte za pravdu, že príbeh si zaslúžil pokračovanie. Vzhľadom na to, že sa vývojári snažia trafiť do aktuálnej chuti hráčov a na konci päťky sa to bombami len tak hemžilo, najnovší diel preto zasadili do zničeného postapokalyptického sveta.

Hope County sa trochu zmenila

Ako ste si mohli prečítať už vyššie, zmenil sa celý svet. Na Ameriku totiž padli bomby a takmer všetko, čo sa dalo, zničili. Ľudia však prežili a snažia sa civilizáciu vybudovať od začiatku. Nebudeme si klamať, celý Far Cry 5 nám otec Joseph vlastne hovoril pravdu a my sme ho mali za neuveriteľného blázna! Svet sa pomaly, ale isto začína zviechať, ľudia si stavajú nové osady. Vy so svojimi spoločníkmi jazdíte po zničených Spojených štátoch a pomáhate ľudom opäť vybudovať civilizáciu. Práve tak sa dostanete do zapadákova menom Hope County a budete sa tam usilovať nastoliť poriadok. Okrem toho, že sa ľudia snažia svet obnoviť, nájdu sa aj skupiny, ktoré všetko ničia, kradnú a neberú na nikoho ohľad.

Hope County má proste smolu. Pred pádom bômb to boli sektári na čele s Josephom, teraz tento malebný kraj terorizujú dvojčatá Lou a Mickey. Tie stoja na čele Zbojníkov a sú pomerne nebezpečným protivníkom. Nielenže sú nevychované, ale vraždia každého, kto nebude plniť ich rozkazy. Svojim správaním mi hneď na začiatku pripomenuli Negana zo seriálu The Walking Dead.

Takto nejak uvádza New Dawn hráčov do deja. Pre mňa bol začiatok akýsi nemastný-neslaný, no dávam to za vinu faktu, že hra išla do produkcie s menším rozpočtom ako niektoré iné, „väčšie“ diely. Ak ste predtým hrali Far Cry 5, máte pocit, že ide skôr o pokračovanie príbehu. Čo, samozrejme, nie je na škodu, ba naopak. Hráčom a fanúšikom päťky to hrá do kariet a prinesie ďalšie rozšírenie príbehu. Samozrejme, hrať predchádzajúci diel nie je prerekvizita, no prídete o kopu vedomostí o samotnom svete. Preto pred hraním New Dawn určite odporúčam vyskúšať piaty diel.

Hra má niečo z Far Cry 5 a niečo z Primal

Vo Far Cry Primal ste si mohli stavať svoju dedinku, vylepšovať ju a dostávať sa tak k novým schopnostiam či príbehom. To v piatom pokračovaní zmizlo a trochu mi to chýbalo. Na druhej strane ste vo Far Cry 5 mali rozšírenejší strom schopností a trochu inak ste premýšľali nad tým, kam dané body investovať. V New Dawn je strom schopností o čosi chudobnejší a v podstate sa to celé podobá na Primal. Niektoré schopnosti viete vylepšiť, iné zas nie. Musíte si však dať pozor na to, čo si zo začiatku vyberiete, pretože niektoré schopnosti budete k hraniu potrebovať.

Zvieratá sú tak zmutované, že vydržia nemožné...

Zbrane sú tentokrát rozdelené na niekoľko úrovní. Zo začiatku, samozrejme, budete môcť používať iba tie najslabšie. Keď si časom budovu so zbraňovým špecialistom vylepšíte, dostanete možnosť vyrábať lepšie a silnejšie kúsky. Poškodenie, ktoré zbrane robia, sa vám počas streľby ukazuje na danom nepriateľovi. Vyváženosť poškodenia je zhruba rovnaká ako v predchádzajúcich dieloch s výnimkou vrhača ozubených kotúčov. Ten je naozaj šialený a ak dobre zamierite, dokážete na jednu ranu zabiť aj troch nepriateľov.

Problém však nastáva v prípade, ak vás napadnú zvieratá. Tie majú z nejakých nepochopiteľných dôvodov nereálnu výdrž. Do takého medveďa či vlka zo začiatku vystrieľate pokojne aj celý zásobník a aj tak vám dám zo dve-tri rany labou pred tým, ako otrčí kopytá (v tomto prípade skôr spomínané laby). Myslím si, že tvorcovia z Ubisoftu mohli zvieratá vybalansovať súcejšie. Mimochodom, zvieratá sú zmutované a vyzerajú trochu inak, ako sme zvyknutí, no do hry sa náramne hodia. Samozrejme, nejde o žiadne šialené mutácie, skôr o albinizmus či rôzne bežnejšie formy. Či je to reálne alebo nie, to posúdiť neviem, no znie do dôveryhodnejšie ako niektoré šialenosti z hier ako Fallout.
Hlavnou menou v novom svete už nie sú peniaze, ale rôzny šrot, vďaka ktorému viete vyrábať zbrane alebo vylepšovať svoje malé mestečko. Dôležitou surovinou je lieh, ktorý dostanete za obsadenie stanovísk. Tie môžete následne vydrancovať. Do takéhoto stanoviska sa následne vrátia nepriatelia so silnejšími posilami, ak ho však obsadíte opäť, odmena bude väčšia.

Veľmi ma potešilo, že tvorcovia nechali miesta, kde musíte vyriešiť nejakú hádanku a dostanete za to náležitú odmenu. Budete sa musieť napríklad dostať do budovy a vypnúť elektriku, prípadne nájsť rosomáka, ktorý zožral kľúč od bunkra. Ide o príjemné spestrenie pomerne akčnej hry.

New Dawn som hral na PlayStation 4 a musím sa priznať, že ovládanie FPS na gamepade je pre mňa peklom. Hra disponuje „samo-zameriavaním“, no pri niektorých vedľajších misiách je vám na nič. Napríklad počas toho, ako som mal presvedčiť Nanu o tom, že som naozaj schopným bojovníkom, som musel v časovom limite strieľať na pohybujúce sa helmy alebo do lietajúcich balónov. A verte či nie, bolo to peklo! Ak by som túto úlohu robil na PC s pomocou myšky a klávesnice, stačilo by mi pár minút. Tu som sa hneval za konzolou na gauči a preklínal tých, ktorí to vymysleli. Mám sa ešte čo učiť!

Grafika je nádherná dokonca aj na PlayStation 4

Po grafickej stránke je Far Cry New Dawn nádherný. Neviem, či to robí kombinácia postapokalyptického sveta a fialovej farby, no naozaj som sa nevedel vynadívať. Dokonca aj na PlayStation 4 som občas len preskúmaval okolie a kochal sa západmi slnka. To všetko si navyše môžete zaznamenávať vo fotografickom režime, ktorý určite poteší každého hráča. Aj hudobná stránka sa tvorcom podarila. Zbojníci si vo svojich autách na „plné gule“ púšťajú vypaľovačky od Die Antwoord a scenéria post-apo sveta je tak vyladená do najmenších detailov. Jedinou chybičkou krásy, ktorú som si všimol, je neskoré vykresľovanie niektorých vecí.

Naše hodnotenie

Far Cry New Dawn je veľmi dobrým mixom medzi Far Cry 5 a Far Cry Primal. V podstate si tvorcovia z oboch hier zobrali to najlepšie a skĺbili to jedného celku. Jediným problémom je slabší a nie príliš zaujímavý nástup príbehu, čo môže zo začiatku nabudiť dojem, že hráme skôr DLC. To všetko však dokážem titulu odpustiť, lebo rozširuje môj najobľúbenejší diel a prináša nový príbeh. Ak ste teda mali radi päťku, New Dawn nevynechajte!

Klady

 • zaujímavo zmenená mapa
 • zaujímavé lokácie
 • výborne zvládnutá plynulosť hry
 • staré známe postavy a miesta
 • hudobný podmaz
 • Hurk je aj tu a opäť srší hlúpymi vtipmi

Zápory

 • chýbajúce samo-zameriavanie v niektorých situáciách na PS4
 • chaotický úvod do príbehu a slabší dej
 • zvieratá vydržia neuveriteľne veľa

Informácie o hre

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn 2019

Ďalšie pokračovanie série Far Cry nás tentokrát zavedie do postapokalyptického sveta, ktorý je zničený jadrovými výbuchmi. Dokáže sa civilizácia opäť spamätať?

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: akčná FPS
 • Výrobca: Ubisoft Montreal
 • Distribútor v GB: Ubisoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Geléria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk