God Eater 3 - Recenzia

God Eater 3 - Recenzia

Svet sa na teba spolieha, God Eater!

Keď mi napísal náš šéfredaktor Dominik s ponukou na recenziu God Eater 3, sprvoti ma zmohol odmietavý prístup. Akási, pre mňa neznáma, bojová hra mi príliš nevoňala. Potom som si len tak zo zvedavosti pozrel video ukážky a vravím si – prečo nie? Dám tomu šancu. A viete čo? Dobre som spravil.

Prvé krôčky

Hneď po zapnutí hry ma uvítala parádna upútavka v typickom ázijskom štýle a ja som hneď vedel, koľká bije a s čím tu mám do činenia. Priznám sa bez mučenia už na začiatku, že tento žáner nie je mojou šálkou kávy. Ale tým v žiadnom prípade nechcem povedať, že sa máte pripraviť na niekoľko minút hundrania a kritiky zaujatého frfloša. Práve naopak. Ako ma prvé minúty uviedli do ľahkého skepticizmu, tak sa počas hrania moje dojmy neustále zlepšovali a ja som sa k hraniu vracal so stále väčším záujmom a potešením.

Hneď po dychberúcej ukážke vám hra umožní veľmi detailné vytvorenie postavy. Môžete si vybrať z veľkého množstva atribútov - hlas, odtieň vlasov či tvar čeľuste a rôzne doplnky. Tu sa dá skutočne vyšantiť a neskôr, keď sa dostanete aj k multiplayeru, bude zaujímavé sledovať, aké všemožné výtvory sa podarili hráčom z celého sveta. Vzhľad postavy je niečo, čo robí vášho hrdinu unikátnym.

Hra vás vrhne do deja, v ktorom ste hlavným protagonistom práve vy. Spolu s najlepším kamarátom Hugom sa stávate už ako deti otrokmi korporácie a z vás sa tak nedobrovoľne stáva God Eater. Po tom, čo vás vrhnú do stroja na premenu, prídete o svoju ľudskosť a dostávate aj svoj prvý God Arc – transformatívnu zbraň, ktorou budete likvidovať nepriateľov, v miestom žargóne nazývaných Aragami.

Zábavná hrateľnosť, ktorej panuje prepracovaný RPG systém

God Eater 3 je hrou, pri ktorej si oddýchnete, užijete si pekný vizuál a dáte zabrať svojmu ovládaču v snahe vykúzliť čo najatraktívnejšiu sériu útokov. Po spustení misie sa ocitnete v akejsi aréne s príšerami od výmyslu sveta, ktorých sa musíte zbaviť, inak to spravia ony s vami. Hra ponúka hneď niekoľko smerov, akými môžete svoju postavu vylepšovať.

Základ tvoria štyri elementy a každý z nich predstavuje pre niektoré z monštier slabosť. Okrem toho, počas boja alebo po ňom môžete zbierať korisť po mape a tá vám pomôže vylepšovať alebo vyrábať vybavenie či zbrane, ktorých je niekoľko druhov. Vaša zbraň sa môže transformovať aj na strelnú, pri ktorej máte na výber rôzne druhy nábojov. A nesmieme zabudnúť ani na štít, ktorý síce neponúka žiadne špeciálne možnosti, ale zato veľmi dobre ochráni vašu krehkú telesnú stránku. Rovnako aj ten je možné vylepšovať, alebo kúpiť nový.

Ďalšie vybavenie, ktoré budete mať k dispozícii, sú takzvané consumables, tie buď uzdravujú, alebo krátkodobo zlepšujú niektorú vlastnosť hrdinu. Napríklad keď vás nepriateľ otrávi, vaše zdravie bude nejaký čas klesať a tento neblahý účinok sa dá negovať pomocou Detox Pill. Hlboko zapracovaný RPG systém je to, čo vás bude na hre baviť. Môžete si vyskladať kombinácie zbraní a vylepšení do setov a tie si môžete zvoliť, kedykoľvek sa vám budú hodiť. Počas postupu hrou pribúdajú návody na výrobu nových zbraní či rôzne vybavenie a u obchodníka si môžete doplniť to, ktoré vám bude chýbať. Aj keď hra vyzerá z pohľadu nezainteresovaného diváka ako náhodný zhluk efektov a farieb, je pozoruhodné, do akej miery dokážete ovplyvniť priebeh boja. Jedinou nevýhodou v oblasti hrateľnosti je fakt, že si nemôžete zvoliť obťažnosť.

Hra ako taká sa nesie skôr v duchu oddychovej zábavy, hoci ako ňou postupne plávate , monštrá sa stávajú húževnatejšie. V neskoršej fáze už bude pre vás viac-menej nevyhnutné rešpektovať mechanizmy hry. Preštudovať si zadanie misie a slabosti vášho nepriateľa sa stane rutinou pred každým začatým bojom. Rovnako sa naučíte vylepšovať alebo vyrábať zbrane a vybavenie za peniaze, ktoré získate ako odmenu za každú prejdenú úroveň.

Najnebezpečnejším netvorom zo všetkých bude stereotyp

Tretia časť série God Eater pokračuje v uzuálnom koncepte a postupnými krôčkami ho privádza k čoraz väčšej prepracovanosti. Žiaľ, hra si prináša z minulých dielov nie len chytľavú akčnú hrateľnosť či perfektný RPG systém. Najobávanejším kostlivcom, ktorý robí vrásky mnohým tvorcom, je práve monotónnosť. V jadre rovnaký princíp – hra vás vpustí do arény a vy musíte čeliť nepriateľom – sa stále opakuje. Stereotyp tak bude ďalším prichádzajúcim netvorom, ktorého bude veľmi ťažké poraziť. Odbúrať to dokáže dobre napísaný príbeh, ktorý vám bude príjemným spoločníkom počas celého hrania.

God Eater 3 oživuje okrem kvalitného deja aj možnosť kooperácie, ktorá je, žiaľ, dostupná len online. Možnosť spolupráce s ostatnými hráčmi dostanete ako počas celej kampane, tak aj v misiách pre viacerých hráčov Assault Missions. Tie ponúknu spoluprácu až ôsmych hráčov proti NPC nepriateľovi. Okrem narastajúcej jednotvárnosti sa hra vyvarovala zásadným chybám a kaziť zážitok môže len občas neposlúchajúca kamera či podchvíľou padajúci framerate. Stereotypu, ktorý hru zabíja, nepomáhajú ani opakujúce sa hlášky spoluhráčov pri boji. Prostredia, v ktorých sa všetko odohráva, sú síce navrhnuté nápadito, ale tiež sa postupne zunujú a nezaškodilo by, keby ich bolo trošička viac.

Naše hodnotenie

God Eater je zmesou Anime a Monster Hunter World, aj keď toto prirovnanie je tak trochu kontraproduktívne, keďže séria God Eater tu bola o čosi skôr. Hoci na našom trhu nie je až tak vychýrená. Hra je od vzhľadu až po príbeh prešpikovaná ázijským klišé a gýčovitosťou. Ťažko jej to vytýkať, buď vám to ulahodí alebo nie. Žiadna iná možnosť nejestvuje. No pokiaľ sa vám zapáči a budete mať po ruke partiu kamarátov, užijete si veľa zábavy. Dobrý príbeh, do hĺbky prepracovaný RPG systém, pekný art štýl a možnosť kooperácie sú veci, ktoré vás pri God Eater 3 udržia niekoľko desiatok hodín. Ťažobou celej hry bude v neskoršej fáze narastajúci stereotyp, z ktorého vás môže vytrhnúť práve hra pre viacerých hráčov. Hru hyzdia aj mierne technické nedostatky v podobe padajúceho snímkovania a kde-tu neposlúchajúcej kamery.

Klady

 • art štýl
 • chytľavá hrateľnosť
 • prepracovaný RPG systém
 • kooperácia
 • príbeh

Zápory

 • stereotyp
 • drobné technické nedostatky
 • prostredia mohli byť rozmanitejšie

Informácie o hre

God Eater 3

God Eater 3 2019

Neznáma forma života označovaná ako Oracle cells sa zjavuje na Zemi a začína nekontrolovateľne konzumovať všetok život na našej planéte. Ľudstvo, ktorému sa nedarí čeliť nepriateľovi úplne imúnnemu voči konvenčným zbraniam, sa rýchlo ocitá na pokraji kolapsu a každým dňom je bližšie hrozbe totálneho vyhladenia.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Akčné RPG
 • Výrobca: Bandai Namco Studios
 • Distribútor v GB: Bandai Namco Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk