RECENZIA: PHOENIX WRIGHT: ACE ATTORNEY TRILOGY je nie tak úplne potrebný remaster

RECENZIA: PHOENIX WRIGHT: ACE ATTORNEY TRILOGY je nie tak úplne potrebný remaster

Anime nikdy nebol môj štýl. Pravdupovediac, vyhýbal som sa mu z diaľky ako v hernom, tak aj vo filmovom či seriálovom priemysle. Na recenzovanie Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy som sa ale podujal dobrovoľne po tom, čo som si pozrel trailer a nevidel tam žiadne... ehm... obscénnosti. Navyše ide o remaster hier z roku 2014. A ako to dopadlo?

Podobný typ hier nevyhľadávam. Jediné, čo by som k tomu mohol prirovnať, je hra Marťan k rovnomennému filmu, ktorá vyšla na mobily a ja som musel svojimi správnymi odpoveďami nezabiť Matta Damona tam hore (hral som za riadiace stredisko a navigoval ho, ako má postupovať, aby prežil). Bola to fajn hra, ale nič, čo by malo zmysel robiť na konzoly. A nemôžem si pomôcť, no takto vidím aj tento titul. Ako sa toto dostalo na PS4? Respektíve ďalšie zariadenia podobného výkonu a typu?

Tou otázkou nechcem zhodiť ani hru, ani vývojárov a ani ďalšie parádne tituly, ktoré nepotrebujú veľký výkon, aby vás zabavili. Sám som veľký fanúšik pixeloviek, ktoré rozbeháte aj na hriankovači. Tu mi ale uniká zmysel. Väčšinu času len klikáte na tlačidlo krížik a čítate titulky, pretože postavy nie sú dabované. Každá z nich má niekoľko animácií, ktoré sa snažia prispôsobiť situácii. Prečo snažia? Lebo niektoré sú úplne zbytočne prehnané, respektíve boli vytvorené na väčšinu momentov, do ktorých sa hodia, no tých pár, čo by si pýtali vlastnú scénku, sa jej nedočkali a jednoducho sa použila jedna z už vytvorených. Aspoň tak to vyzerá. Inak ale vyzerajú dobre. Grafiku tu opisovať ťažko, pretože je to vlastne len séria pohyblivých obrázkov. Hudba a zvuky tiež nie sú najvýraznejšie a len trošku podtrhávajú atmosféru. Zvukové efekty tak isto. Zlé je, že sa točia dookola tie isté nepríliš dlhé slučky, takže ak sa dlho motáte na jednom mieste, začnú vám prekážať.

Môžeme sa ale rozprávať o tom, ako ma táto hra príjemne prekvapila. Ak jej aj odpustíme to, že na inej konzole ako Switch by nemala byť, tak je to celkom zábava. Ako som písal už vyššie, nie som fanúšik ani anime, ani podobných hier, no tu som už od prvého prípadu bol v deji až po uši. Hráte tu totiž opäť za právnika Phoenixa Wrighta a vašou úlohou je využívať dôkazy, ktoré buď máte, alebo dostávate počas prípadu, aby ste obhájili nevinného, prípadne usvedčili zločinca.

Postup je jednoduchý. V inventári si pozeráte dôkazy a potom pri krížovom výsluchu môžete spochybniť samotné tvrdenie alebo ho priamo kompromitovať dôkazom. Ak sa to aj počas prvého výsluchu úplne nepodarí, nevadí, občas vám trošku pomôže napríklad vaša šéfka. Okrem prekladania dôkazov musíte niekedy vybrať správnu otázku alebo čo presne sa na danom predmete má preskúmať či pozrieť, čo trošku oživuje a sťažuje inak pomerne priamy a jednoduchý postup.

Ten bude záležať hlavne na dvoch veciach. Prvou a neodmysliteľnou je znalosť anglického jazyka (výhodou je to, ak poznáte nejaké právnické výrazy). Toto je jeden z dôvodov, prečo si nemyslím, že Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy bude na našom trhu masovo predávaným titulom. Bez angličtiny proste nemáte šancu. Celé je to postavené na čítaní a porozumení. Ak toto zvládnete, druhou vecou, čo vám dosť pomôže, je logické myslenie a všímavosť. Pri krížovom výsluchu musíte dávať pozor, musíte mať všetky dôkazy zmapované a musíte vedieť kto, kedy, čo a ako, aby ste vedeli, kedy spochybniť či vytiahnuť daný dôkaz. Taktiež musíte dávať pozor pri skúmaní miest činu, aby ste našli čo najviac dôkazov. Keď sa do toho dostanete, je to ozaj zábava, čo je dôvod, prečo ma hra tak milo prekvapila. Napriek tomu, že by som si to oveľa jednoduchšie zahral niekde na ceste na mobile, som po chvíli hrania na toto zabudol.

Nemôžem si ale pomôcť, postupom času to nadšenie upadalo a vydržať to celé tri hry (približne 12 až 15 hodín) napriek rôznym oživeniam, zmenám lokalít či rôznych prípadov mi prišlo dlhé a neskôr som sa k tomu vracal len preto, že som musel. Ako občasnú zábavu to beriem. Ako niekoľkohodinové hranie v kuse asi nie. Nie je to totiž dostatočne interaktívne. Určite existujú ľudia, ktorí pri tom presedia hodiny, no ja k nim nepatrím, hoci som sa snažil. To ale neznamená, že hra je zlá, práve naopak. Dokáže zabiť čas, zahnať nudu a čo je dnes v mnohých AAA hrách už veľmi zriedkavé, zamestná váš rozum. To je veľké plus.

Naše hodnotenie

Táto point and click adventúra z prostredia vyšetrovania prípadov je naozaj zaujímavá. Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy vás pomerne rýchlo vtiahne do deja, vysvetlí čo a ako máte robiť a keď treba, aj trochu navedie správnym smerom. Potom je to už len na vás, na vašej znalosti angličtiny a logickom myslení. Hra nie je ani ťažká, ani jednoduchá, je pomerne dobre vyvážená a zabaví, no do úplného konca vydržia asi len pevní fanúšikovia žánru. Hoci... Tí zrejme budú tvoriť 90% predajov hry.

Klady

 • príjemné animácie
 • zmeny prostredí
 • skúmanie miest činu
 • výsledok súdu záleží na vašom uvažovaní

Zápory

 • hudba po čase lezie na nervy
 • nutná dobrá znalosť angličtiny
 • hra by pokojne mohla byť len na mobily a Switch

Informácie o hre

PHOENIX WRIGHT: ACE ATTORNEY TRILOGY

PHOENIX WRIGHT: ACE ATTORNEY TRILOGY 2019

Predstavujeme klasickú dobrodružnú sériu, ktorá predala viac ako 6,7 miliónov kópií po celom svete. Staňte sa Phoenixom Wrightom a pocítite vzrušenie z boja na súde za obranu nevinných zákazníkov. Zahrajte si všetkých 14 epizód z prvých troch hier dostupných v tejto unikátnej kolekcii. Vyriešte hádanky spojené s každým prípadom a sami zistite, kde sa ukrýva pravda!

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: point & click adventúra
 • Výrobca: Capcom
 • Distribútor v GB: Capcom
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk