RECENZIA: Crash Team Racing Nitro Fueled, každý hrdina a zloduch sadá za volant!

RECENZIA: Crash Team Racing Nitro Fueled, každý hrdina a zloduch sadá za volant!

 

Crash spolu s bandou dáva bežným dobrodružstvám zbohom. Je čas na divoké jazdy!

Keď sa v r. 1992 objavil na trhu prvý diel Mario Kart, Nintendo tým začalo novú hernú sériu, ktorá viac-menej nemala konkurenciu až na pár výnimiek. Jednou z nich bol Crash Team Racing vydaný koncom 90-tych rokov. Hoci sa hra dočkala pokračovania v podobe Nitro Kart, následne na Crash autíčka každý zabudol.

Nové remaky Crash Bandicoot trilógie vznietili vo fanúšikoch záujem aj o tento spin-off a konečne sme sa ho po rokoch čakania dočkali. Crash Team Racing sa vracia a ako hráči máme možnosť ponoriť sa do jeho sveta a zistiť, či ide iba o nostalgiou pozlátené spomienky, alebo majú preteky zo sveta Crasha naozaj čo ponúknuť.

Dobrodružstvo na kolesách

Základom hry je príbehový režim, ktorý svojím spracovaním zaujal pri prvotnom vydaní mnoho hráčov. Namiesto zoznamu tratí a pretekov sa tu pohybujete po otvorenom prostredí, v ktorom sú rozmiestené portály do jednotlivých úrovní. Klasika, ktorú môžeme vidieť aj v predchádzajúcich Crash hrách. Tentokrát ale nebeháte po mape s Crashom, ale jazdíte na káre s jednou z dostupných postáv.

Štandardný Adventure herný mód ponúka 12 tratí a 4 „súboje“ s bossmi. Na prvý pohľad by sa vám to mohlo máliť a, popravde, ak patríte medzi skúsenejších hráčov, kampaň sa dá prejsť za pár hodín. Ak chcete ale využiť všetko, čo dobrodružstvo ponúka, do prejdených úrovní sa vrátite. Vyskúšate si jazdu v Relic Race alebo Token Challange módoch. Tu je potrebné zdolať trať za určitý čas alebo pozbierať skryté predmety a skončiť jazdu ako víťaz na prvom stupienku. Popri hlavných tratiach sa vo svete postupne sprístupňujú aj vedľajšie úrovne, ktoré predstavujú dodatočnú výzvu. Ide napríklad o preteky zložené z viacerých pretekov alebo o lov krištáľov na špeciálnych tratiach za veľmi krátky čas. Prvotný párhodinový gameplay sa tak niekoľkokrát znásobí.

Viac než len vyleštená kapota

CTR: Nitro Fueled tu je v modernom grafickom spracovaní. Hra bola prerobená od základov, a tak každá časť herného sveta je plná života. Síce sa vývojári snažili zachovať geometriu a rozloženie pôvodných tratí, no pridali do nich aj množstvo detailov, ktoré ich oživili. Podobne ako Crash trilógia, aj Nitro Fueled je pastva pre oči. Namaľované pásy trávy boli nahradené naozajstnými modelmi, ktoré reagujú na jazdu okolo. V pozadí každej trate sú tiež nové objekty alebo potvory, ktoré už aj také šialené prostredie robia ešte zábavnejším. Všetky nové detaily ale nijako neobmedzujú pôvodnú jazdu, a tak čaká veteránov rovnaký zážitok ako pred rokmi, no oveľa krajší. Hudba a celkový soundtrack boli rovnako vynovené, teraz však majú hráči možnosť pustiť si do hry pôvodný podmaz a prehĺbiť tým pocit nostalgie. Niektoré skratky na tratiach sú o niečo ťažšie dostupné, nie všetky skoky fungujú úplne rovnako ako v minulosti, no ak máte v pamäti jazdenie z pôvodnej hry, staré triky využijete aj tu.

Popri vonkajších úpravách má hra množstvo obsahu, ktorý chýbal v pôvodnom CTR. Prerobený nebol iba CTR, ale aj Crash Nitro Kart. V Nitro Fueled sú teda prítomné všetky trate a postavy z oboch pretekárskych Crash hier. Aby to celé fungovalo, vývojári mierne upravili a zmodernizovali vstup do hry a dostupné herné režimy.

Adventure mode poskytuje už spomínaný príbehový zážitok pôvodného titulu. Je tu možnosť hrať ho v klasickom režime, kde sú prítomné rovnaké postavy ako v origináli, bez akýchkoľvek kozmetických úprav.

Ak si nepotrpíte na „old school“ zážitok, čaká na vás režim Nitro Fueled. Tu je možné zvoliť si jednu z troch náročností a jazdiť sa dá za väčšie množstvo postáv, ktoré si môžete počas kampane meniť a upravovať ich výzor, ale aj vonkajší vzhľad motokár. Počas hrania postupne odomknete nové postavy, ich skiny a rozličné kozmetické možnosti.

Práve hráčova možnosť prispôsobovania je niečo, čím chcú vývojári v tomto podaní klasiky nalákať hráčov na dlhodobé hranie. Za každú prejdenú trať dostanete mince a za tie si môžete odomykať v hernom obchode skiny pre obľúbené postavy alebo modifikovať výzor motokáry. Je možné kúpiť si jednotlivé kúsky alebo veľký balík, ktorý obsahuje tematické predmety. Príkladom môže byť princezná Coco alebo plážový Dingodile. Skiny sú rôzne a podchytávajú pôvodnú Crash Bandicoot uletenosť. Jazdiť tak môžete napríklad aj za Crasha so starým, trojuholníkovým modelom. Tieto kozmetické úpravy si ale netreba mýliť s hrozbou lootboxov. Veľa obsahu, ktorý sa v obchode objavuje, si viete odomknúť hraním, či už v Adventure móde alebo obyčajných jazdách a nič sa nedá kúpiť za reálne peniaze. Zároveň pri každej možnosti customizácie vám hra povie, ako sa dá získať daný predmet, skin, farba, nálepka atď. Ide o dobre implementované riešenie toho, ako nalákať na opätovné hranie. Baví ma odomykať si jednotlivé skiny pre moje obľúbené postavy a zároveň som pri hraní nikdy nemal pocit, že ide o niečo silené. Pri starom CTR som strávil tucty hodín a toto je rovnaký zážitok, no za tie hodiny hrania dostanem aj dodatočné maličkosti.

Adventure režim je iba jednou stránkou hry. Pokiaľ nemáte chuť na klasické CTR dobrodružstvo, môžete si zapnúť Arcade mód. V ponuke sú všetky trate hry v každej ich podobe, či už ako obyčajné preteky, Time Trial alebo iné výzvy. Zaujímavý je aj battle mode, ktorý obsahuje rôzne typy súbojov: Capture Flag, Limit Battle, Last Kart Driving a iné. Pri každej hre sa dá zvoliť množstvo AI protihráčov (spolu je na trati 8 postáv) a ich náročnosť. To je fajn, keďže ako hráči nie ste limitovaní tým, akú náročnosť ste si pri prvom hraní zvolili, a klasické preteky si môžete vyskúšať ako len chcete. Ak chcete testovať svoje zručnosti v špecifických úrovniach, nemusíte sa prebíjať cez nástrahy Adventure módu, ale stačí si zvoliť konkrétnu trať v Arcade móde.

Online hranie, samozrejme, nemôže chýbať, a tak spomenuté režimy dopĺňa Online mód. Ten avšak oproti podrobnému zvyšku pôsobí chabo. Na výber je, či chcete hrať s kamarátmi cez matchmaking, alebo si vytvoríte privátne lobby. Ďalej ale nasleduje iba možnosť Race alebo Battle a v rámci tých nie sú žiadne možnosti úpravy pravidiel ako v Arcade móde, iba voľba jednej z troch náhodne vybraných máp. To zamrzí, pretože práve online hranie je to, čo drží konkurenčné Mario Kart nažive. Minimálne by tu mala byť možnosť Cup Race, čo je hranie viacerých tratí na body.

Veľkým sklamaním je absencia crossplayu medzi platformami, na ktorých Nitro Fueled vyšlo. Životnosť titulu bude závisieť prevažne od úspechu online hrania, a preto je smutné, že hráči sú obmedzení iba na svoje platformy. Je to škoda, lebo existujú F2P hry, ktoré si toto právo vydobyli. Pri takomto veľkom návrate Crasha na asfaltové dráhy sa to však nedá označiť inak ako premrhaná príležitosť. Samozrejme, nie je to priamo vina vývojárov ani veľké negatívum hry, v konečnom dôsledku to ale môže mať dopad na zážitok, ktorý online hranie ponúkne.

V budúcnosti by sme sa mali dočkať pravidelných aktualizácií, ktoré prinesú do hry nové postavy, trate a kozmetické úpravy a všetko to bude zadarmo. Keďže chcú autori podporovať hru dlhodobo, ostáva iba dúfať, že posilnia aj jej online stránku, aby ich snaha nebola zbytočná.

Všetok tento obsah by bol nanič, keby bolo hranie nudné. Našťastie, autori dokázali pri prerábaní hry zachovať dobré ovládanie jazdy a všetky triky, ktoré hru sprevádzali, pričom sa inšpirovali ikonickými predmetmi z minulých hier. Obyčajné preteky spestruje 11 power-upov. Niektoré sú určené na obranu, iné na dočasné vyradenie protihráčov, no žiaden z nich nepôsobí prehnane silne, čo je dobrý základ. Áno, ak ste na prvom mieste, môže sa vám stať, že do vás niekto vpáli raketu, existuje však niekoľko predmetov, ktoré vás pred takýmto útokom ochránia. Preteky sú tak viac o šikovnosti a znalosti trate než o náhode. Kvalitná kontrola jazdy občas natrafí na nešťastný dizajn tratí, z ktorého zabolí hlava, ako napríklad Papu Papu Pyramída, no takýchto chvíľ nie je veľa.

Celá hra je podchytená hlavnou mechanikou jazdy, ktorá posúva preteky na vyššiu úroveň. Power sliding je poskočenie a šmýkanie sa jedným smerom. Pri opätovnom poskočení naberie vaša postava vyššiu rýchlosť a ak sa vám to podarí perfektne zopakovať, necháte ostatných ďaleko za sebou. Nitro Fueled prináša nové vizuálne pomôcky ako túto fintu úspešne používať, je ale iba na vás, či si ich zapnete alebo budete hrať po starom. Hra avšak dáva jasne najavo, že zvládnutie tejto techniky je potrebné pre tie najnáročnejšie jazdy.

Vidieť to aj na náročnosti hry. Na úrovni Easy sa nezapotíte a je to ideálny štart, pokiaľ ste sa s Crash Team Racing ešte nestretli. Jazda proti AI nie je ťažká a bez problémov vyhráte aj v prípade, ak Power Sliding mechaniku nevyužijete a iba občas použijete nejaký power-up. Na úrovni Medium však už prihárajú gumy. Požiadavky na víťaza stúpajú a jazda musí byť dobre zvládnutá alebo musíte vedieť dobre používať Power Sliding. Ak ste ale v tomto smere šikovní, necháte ostatných jazdcov niekoľko sekúnd za sebou. Avšak čas, ktorý budete mať po dohraní trate ako prvý v cieli, vám bude na Hard náročnosti ledva stačiť na posledné priečky. Tu je totiž latka postavená naozaj vysoko a problémy budú mať aj skúsení CTR majstri. Od hráča sa tu vyžaduje skvelý výkon v každej oblasti a zdolať Adventure mód na úrovni Hard na 101% je poriadna výzva pre každého, kto má pevné nervy a trpezlivosť.

Naše hodnotenie

Crash Team Racing Nitro Fueled úspešne oživil niekoľko rokov mŕtvu sériu. Jazdenie s Crashom a jeho bandou ešte nikdy nebolo také pekné a zábavné. Skombinovanie obsahu CTR a Nitro Kart s rôznymi hernými módmi nám dáva do rúk hodiny kvalitného obsahu. Novinky v podobe skinov a úpravy vozidiel zároveň zabezpečujú, že opakované jazdenie hráča vždy niečím poteší. Jazdenie je založené prevažne na šikovnosti a nie náhode, a tak hráči, ktorí popracujú na svojich zručnostiach, budú odmenení. Hoci titul pokrivkáva, čo sa týka online hrania, ostatné časti sú natoľko kvalitné, že tento nedostatok prekryjú a Nitro Fueled vás tak pri každom zapnutí kvalitne zabaví.

Klady

 • množstvo tratí a herným módov
 • customizácia
 • detailné a rôznorodé trate
 • plánovaný dodatočný obsah zdarma

Zápory

 • nevyužitý online režim
 • dizajn niektorých úsekov tratí spôsobuje bolesť hlavy

Informácie o hre

Crash Team Racing Nitro Fueled

Crash Team Racing Nitro Fueled 2019

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: preteky v jazdení, motokáry
 • Výrobca: Beenox
 • Distribútor v GB: Activision
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kon Tiki

Trailer

Korekcia: Veronika Cholevová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk