RECENZIA: Judgment, byť detektívom nie je žiadna sranda!

RECENZIA: Judgment, byť detektívom nie je žiadna sranda!

Teda, aby som uviedol veci na pravú mieru. Byť detektívom vo všeobecnosti sranda nie je, no vo videohre Judgement to zábavne je! Nový spin-off k videohernej sérii Yakuza nás opäť zavedie do Japonska. Tu na nás bude čakať vyšetrovanie vrážd, množstvo akcie, ale najmä detektívnej práce.

Z právnika detektívom

Určite poznáte sériu hier Yakuza. Tá je pomerne známa a istotne vám ju nemusím bližšie predstavovať. Z tohto univerza však vychádza nová videohra Judgment. Ak ste si túto videohernú sériu chceli niekedy zahrať, no nad prvým dielom ste ohŕňali nos, Judgment bude niečo pre vás. Hra sa síce odohráva v rovnakej lokalite ako spomínaná séria, no predchádzajúce hry poznať vôbec nemusíte! Nie je to úžasné?

Hra sa začína neobyčajným introm doplneným o akúsi jazzovú hudbu. Áno, presne takú, ktorú nájdete takmer v každom JRPG (alebo filme pre dospelých z 80. rokov). Niekomu to môže vyhovovať, no mne tento štýl neskutočne trhá uši. Dostávate sa do roly sympatického a mladého právnika Yagamiho. Ste pomerne známy, pretože ste obhájili akéhosi „krvilačného“ vraha a vďaka vám sa nedostal do väzenia. Vy ste s výsledkom spokojný a veríte v jeho nevinu – veď prečo by ste aj neverili, keď ste boli jeho právnikom, všakže? Čo však čert nechcel, z bývalého klienta sa opäť stane beštia a znova niekoho zabije. Vaša právnická reputácia začína visieť na tenkom vlásku. Ako čas plynie, právničina Yagamiho prestáva baviť a pretransformujete sa na akéhosi hrubého detektíva v koženej sidovke a s fešáckymi vlasmi.

Pripravte sa na nemilosrdnú Yakuzu

A tu začína tá pravá sranda, pretože z kancelárie sa čím ďalej, tým viac vydávate neustále do terénu. So svojim priateľom ste si založili vlastnú detektívnu kanceláriu, no do svojej bývalej právnickej kancelárie sa ešte sem-tam pre nejakú tu prácičku zastavíte. Ak si vás niekto zaplatí na sledovanie nevery, vy so zatnutými zubami a s úškrnom na tvári túto prácu zoberiete. To ale nie je hlavným príbehom hry, ten vám ani nechcem príliš prezrádzať. Čo vám ale istotne prezradím, je to, že aj v Judgmente budete bojovať proti mafii, gangom a opäť sa stretneme s nechválene známou Yakuzou. Podsvetie je v hre stvárnené dôveryhodne a vy ste v podstate taký ten typ bad-ass detektíva, ktorý na prvý pohľad pôsobí neohrabane, ale vo vnútri je neustále správňak.

Okrem hlavného príbehu Judgment ponúka aj množstvo vedľajších úloh a mini hier. Tie sú relatívne zábavné a počas hrania ma neskutočne bavili. Veľmi som si obľúbil napríklad vyšetrovanie miest. Častokrát ide o úlohu, ktorá poriadne prevetrá vašu všímavosť. Zaujímavé je aj lietanie dronom, ale keďže mi to poriadne nejde ani s tým skutočným, v hre mi to nešlo dvojnásobne. Vynikajúce sú aj „sledovačky“ kde sa musíte za danú osobu zavesiť, no nesmiete vzbudiť veľkú pozornosť. Tento prvok môžete poznať napríklad z videohernej série Assassin’s Creed. A ak sa vám tam páčil, tu ho budete milovať. A to už len kvôli tomu, že nie je príliš náročný. No nedajte sa oklamať, pretože nepriatelia nie sú žiadni slepci a vedia vás tak či tak odhaliť.
Vyšetrovanie rôznych úloh je naozaj bohaté a na svoje si príde takmer každý. Rovnako musím autorov pochváliť za vedľajšie úlohy v hre, ktoré sú spravené na jednotku!

Súboje budete milovať!

Súboje v hre sú naozaj veľmi akčné a dynamické. V hre nájdete veľkú hŕbu možností ako nepriateľa vyplieskať. Vyskočíte smerom k stene, odrazíte sa a zasadíte mu kopačku rovno do tváre. Alebo zoberiete dopravný kužeľ a ním súperovi napravíte fasádu. Čo mi trošku nešlo do hlavy je však logika v hre pri súperoch. Áno, viem, ide iba o hru. No vy sa pohybujete cez deň po meste a z ničoho nič za bieleho dňa na frekventovanej ulici na vás vyskočí skupinka troch gaunerov? Na druhú stranu chápem, že pokiaľ chceli tvorcovia nejakých nepriateľov do hry zasadiť, veľa možností nemali.

Vaše súbojové schopnosti si časom budete môcť obohatiť o nové pohyby a schopnosti. Rovnako zaujímavým prvkom hry je prepínanie si štýlov súbojov. Jeden je vhodnejší na nakopanie zadku v súboji jeden na jedného, ten druhý sa bude hodiť zas proti väčšej skupinke.

Grafika miestami pokrivkáva

Po grafickej stránke ide o taký priemer. Niekoho možno nadchnú cutscény, kde hlavnej postave až príliš dokonalo vejú vlasy. No pri bližšom pohľade si všimneme, že mimika tváre postáv je akási strnulá a kŕčovitá. Niekoľkokrát sa mi však stalo, že FPS v hre prepadli a hra doslova sekala. Po hudobnej stránke si fanúšikovia japonských hier prídu na svoje. Mne ako hráčovi, čo tieto hry nevyhľadáva, hudba miestami vadila. Ale nie je to nič desivé, pretože zvyšok hry je zvládnutý na jednotku. A možno aj práve preto si tieto negatíva ani nevšimnete a iba nad nimi mávnete rukou.

Naše hodnotenie

Judgment je výborná japonská akčná adventúra. Ak ste sa báli niekedy vyskúšať nejakú japonskú hru z dôvodu, že tento štýl príliš nemusíte, no zároveň ste chceli do týchto vôd nazrieť, je práve Judgment tým pravým orechovým. Navyše vás hra nezahltí množstvom textu (hoci je dialógov v hre kopec) ale vám dovolí si ihneď proti nepriateľom zabojovať.

Klady

 • dynamické súboje
 • zaujímavý otvorený svet
 • príbeh
 • množstvo zaujímavých vedľajších úloh

Zápory

 • otrasná hudba v niektorých cutscénach
 • mimika tváre postáv

Informácie o hre

Judgment

Judgment 2019

Judgement je akčná adventúra. Príbeh má byť spin-offom pre videohernú sériu Yakuza a zavedie nás do Japonska, kde budeme vyšetrovať tajuplné série vrážd.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: akčná adventúra
 • Výrobca: SEGA
 • Vydavateľ: SEGA, Ryu ga Gotoku Studio
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk