RECENZIA: MXGP 2019 je asi len pre ozajstných fanúšikov

RECENZIA: MXGP 2019 je asi len pre ozajstných fanúšikov

 

Som chlapec z dediny. Okolo terénnych motoriek sa točilo celé moje detstvo a mal som príležitosť si aj na mnohých reálne zajazdiť. Spolu so štvorkolkami mi prirástli k srdcu, a preto, keď sa v redakcii na recenziu tejto hry nik neprihlásil, dobrovoľne som nášmu šéfredaktorovi, ktorý sa ma priamo spýtal, či to zrecenzujem, odpovedal – tak daj.

Posledné motorky, na ktorých som vo virtuálnom priestore jazdil boli v titule Motocross Madness 2. Z roku 2000. Presne tak, ubehlo už devätnásť rokov, čo vyšla táto hra a možno pätnásť, čo som ju osobne hral. Na tú dobu to bola super zábava, a tak nejako som dúfal, že MXGP bude niečo podobné, lenže buď som vyrástol, alebo sa moje herné chute zmenili. Stalo sa oboje, samozrejme, plne si to uvedomujem, ale nečakal som, že pocítim sklamanie, keď začnem hrať. Postupne sa s tým človek vyrovná, pretože si uvedomí dve zásadné veci. Po prvé, nie som cieľová kategória a po druhé, titul je od pomerne malého štúdia, takže si myslím, že to je vlastne dobrý počin.

Poďme si to ale trošku rozobrať. Čo nás v hre čaká? Pokiaľ máte klasickú verziu PS4, ako napríklad ja, tak nekonečne dlhé loadingy. Keď už sa dostanete na trať, po chvíli na to zabudnete, no preklikávanie v menu a spúšťanie rôznych režimov je hrôza. Na začiatku si ako v RPG vytvoríte postavu a vyberiete motorku. Tie sú licencované, takže si viete nájsť presne svoju obľúbenú značku. Týmto som ja pomerne rýchlo prefrčal a pozrel si hlavné menu. Okrem klasickej sezóny viete spustiť aj voľné behanie v otvorenom svete, ktorý nie je zas tak veľký, ale aspoň vám na začiatku pomôže so zvyknutím na ovládanie, to je celkom drsné. Fyzika je na dobrej úrovni a chvíľu trvá, než sa motorku naučíte ovládať. Ak si dáte najskôr preteky, ako som to urobil ja, zrejme budete mať chuť vymazať túto hru skôr, ako sa do nej reálne dostanete. Frustrácia príde a príde skoro. Keď už sa ale naučíte motorku ako tak ovládať, je občas zábavné s ňou aj chodiť. Samozrejme, vecí, ktoré vám budú liezť na nervy je dosť. Napríklad, keď idete hore kopcom v otvorenom svete a z ničoho nič spadnete alebo spadnete na úplne banálnej prekážke.

Sezóna je vec, ktorej by som sa mal venovať najviac ale úprimne, naozaj úprimne, nie je tu moc čo hovoriť. Jednoducho pretekáte a bez ohľadu na to, na ktorom mieste skončíte sa vám buduje nejaká prestíž, tým si odomykáte upgrady motorky a keď už nejakú upgradnete na maximum, kúpite druhú a tak dokola. Žiadna motivácia, levelujete sa bez toho, aby ste si to nejakým spôsobom uvedomovali a zrazu zistíte, že hrou len tak bezducho prechádzate. Čo musím ale vyzdvihnúť je možnosť nastavenia si motorky pred pretekmi a taktiež, že trať sa „opotrebuváva“ tým ako po nej všetci jazdíte, takže v posledných kolách býva občas problém motorku na trati udržať. Je tam taká vec, ako by som to povedal, taká vec, ktorá vás bude neskutočne hnevať. Keď pretekáte a vystúpite z trate, máte päť sekúnd na to, aby ste sa vrátili, inak vás hodí na trať samotná hra a to vás, samozrejme, zastaví a zdrží. To by bolo v poriadku, no celý tento systém nefunguje tak, ako by mal. Občas vás to takto resetne za jednu mikrosekundu, inokedy za dve sekundy a ja som myslel, že zahodím ovládač. Bez kúska hanby vás protivník vytlačí z cesty a mnohokrát som nemal šancu ani zareagovať a už som stál na trati a blikal. Ako vážne? Neverili by ste, koľkokrát mi to pokazilo celkový výsledok (nie, že by na tom nejako záležalo). Ale znova pripomínam, že ide o malé štúdio.

Grafika je pekná. Naozaj sa podarila, len je tu pár vecí, ku ktorým mám výhrady. Zo všetkých spomeniem, že na klasickej PS4 sa mi motorka nešpinila. Neviem, či je to chyba hry ale prešiel som po blate, že mi z neho trčala pomaly len hlava a motorka vyliezla čistá. S týmto sa teda naozaj mohli pohrať, poprípade vydať nejaký update, ktorý by to opravil. Je to naozaj detail, ktorý je v takýchto hrách absolútna povinnosť. Druhá vec v hre je hudba. Aby som bol úprimný, keď som začal písať túto recenziu, uvedomil som si, že k tomu nemám čo povedať, lebo som si vôbec nepamätal, že by tam nejaká bola. Určite tam je, no zrejme nestojí za reč, pretože môj playlist v Spotify obsahuje kopu soundtrackov z hier. Hudbu naozaj milujem a v hrách si ju neskutočne užívam. Teraz ale sedím, píšem a zisťujem, že si nespomínam na jediný tón. Mimochodom, hru som hral večer predtým ako toto píšem. Nečakám veľkolepé orchestrové diela, no aby mi jediný song neudrel do pamäte? To nie je dobré. Obrovské plus za možnosť vytvoriť si vlastné trate. Je to neskutočne jednoduché a rýchle.

Naše hodnotenie

Ako píšem v nadpise, toto je dielo, ktoré osloví ozaj len verných fanúšikov alebo fanúšikov športových hier. Chvíľu to je zábava, no chýba motivácia sa k hre vôbec vracať. Postup je neskutočne monotónny a aby som pravdu povedal, rýchlo som sa začal nudiť. Plus je ale otvorený svet, ktorý však tiež časom omrzí.

Klady

 • fyzika
 • tvorba tratí
 • otvorený svet
 • možnosť nastavenia motorky

Zápory

 • hudba
 • motorka sa nešpiní
 • kariéra je nudná a nemotivujúca

Informácie o hre

MXGP 2019

MXGP 2019 2019

Zažite zážitok z aktuálnych majstrovstiev sveta MXGP prvýkrát v celej sérii! Všetci oficiálny jazdci, cyklisti a tímy MXGP a MX2 sú pripravení vyzvať Vás na všetkých oficiálnych podujatiach po celom svete! Vytvorte si vlastného jazdca a stúpajte rebríčkom v režime kariéra. Vyskúšajte si úžasne skoky. Tréningové arény sú omnoho väčšie s množstvom zložitých terénov. Vyskúšajte si svoje zručnosti na 30 rôznych výzvach. Najrealistickejšia motokrosová hra vás otestuje v každom smere vďaka inovatívnej PRO fyzike!

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Šport
 • Výrobca: Milestone srl
 • Distribútor v GB: Milestone srl
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk