RECENZIA: NBA 2K20 - Ani revolúcia, ani evolúcia

RECENZIA: NBA 2K20 - Ani revolúcia, ani evolúcia

 

Viete, aké je náročné napísať perex do recenzie športovej hry? Seriózne, vžite sa do mojej kože. Každý rok človek píše o tom istom. September patrí titulom ako FIFA, PES, NHL či NBA 2K, všetci sme veľmi zvedaví, aké zmeny priniesli, NHL-ka zase nie je na PC a tak ďalej. A tak som tu a trápim sa s niekoľkými vetami, ktorými by som uviedol NBA 2K20, basketbalový simulátor z dielne Visual Concepts. Pozrimeže, toto môže byť.

NBA 2K je séria, ktorá si prešla viacerými fázami obľúbenosti. Na kedysi adorovanú hru dnes už skepticky pozerajú aj mnohí fanúšikovia. Dôvodom je najmä chamtivosť jej vydavateľa. Do titulu, ktorý bol kedysi vnímaný ako čistokrvná oslava basketbalu a jeho kultúry, sa totiž pomaly priplazili mikrotransakcie. Tie pomaly požierajú esenciu hry a robia z nej pay-to-win záležitosť. Ale poďme pekne po poriadku.

Hráči zameriavajúci sa na single-playerový zážitok nebudú mať problém. Nájdu tu opäť všetky obľúbené módy na čele s MyLeague či MyGM. Autori sa najviac chválili pridaním WNBA. Zahrať si ženský basketbal rozhodne nie je zlé a považujem to za zaujímavé spestrenie, ale po pár zápasoch sa k nemu asi nevrátite. Čo sa týka hrateľnosti, je tu cítiť malé zmeny. 2K20 je pomalšou hrou, pričom najmä driblingové pohyby nie sú až tak jednoduché a ani streľba nie je taká ľahká ako v minulom ročníku. V každom prípade, basketbal je ešte lepší a komplexnejší ako minulý rok. Klobúk dole.

Kariéra opäť ponúka profesionálne spracovaný filmový príbeh. Tentokrát sa vžijete do úlohy hviezdy univerzitného basketbalu s prezývkou „Che”. V ťažkej situácii sa rozhodol zastať sa svojho zraneného spoluhráča, čo znamená jeho koniec v tíme. Príbeh je iba takou jednohubkou, keďže ho skompletizujete približne za tri hodinky, ale neurazí a veľmi pekne zobrazuje atmosféru pred draftom. Ako bonus má slušné herecké obsadenie na čele s Idrisom Elbom a Rosario Dawson.

Ľudí, ktorí sa radi hrajú a skúšajú nové veci, poteší možnosť vyskúšať si rôzne typy hráčov pred tým, ako si vytvoria vlastného a vrhnú sa do NBA. Je to jednoduché - vytvoríte si hráča podľa obrazu svojho a otestujete ho v jednom zápase. Ak sa vám nepáči, nie je nič jednoduchšie ako ho upraviť a vyskúšať znovu. S tým sa spája aj jedna zmena pri jeho vylepšovaní počas kariéry. Zatiaľ čo v predchádzajúcom ročníku ste si odznaky pridávajúce bonusy k rôznym atribútom upgradovali nudnými tréningami, tentokrát si vždy po získaní určitého počtu skúsenostných bodov v danej oblasti (zakončovanie, streľba, tvorenie hry a obrana) môžete vybrať, ktorý odznak chcete vylepšiť.

Asi najviac zmien dostal do vienka mód MyTeam, v ktorom zbierate kartičky hráčov a následne sa s takto vytvorenými tímami púšťate do súbojov s počítačom alebo s reálnymi ľuďmi. Pochváliť musím vynovený režim Domination, kde si tentokrát môžete vybrať obťažnosti jednotlivých zápasov a podľa toho dostanete odmeny. Jediným ozajstným prírastkom však sú tzv. Evolution karty. Každá takto označená karta má stanovené isté ciele, po ktorých splnení sa jej vylepší hodnotenie a pridajú odznaky. Ak nechcete míňať peniaze na balíčky, minimálne počas prvých zápasov budú títo basketbalisti patriť do jadra vášho tímu. Niektorých môžete dokonca vylepšiť aj viackrát, a tak sa nestratia ani v neskorších cykloch.

Zatiaľ v recenzii prevládajú slová chvály, žiaľ, všetko pekné sa raz končí. Všetky spomenuté zmeny sú fajn, ale... na hru za 60 eur je to naozaj málo, a to najmä ak si uvedomíme, že niektoré časti prešli iba malou úpravou dizajnu bez väčších zásahov do hrateľnosti. Rozumiem, že od športových hier každý rok čakať revolúciu nemôžem, toto však nie je ani poriadna evolúcia. Pri spustení hry či MyTeam módu som mal pocit, ako by som zapol iba trošku pozmenenú 2K19.

2K taktiež v niektorých prípadoch tvrdohlavo odmieta počúvať komunitu. Z akého dôvodu MyTeam ešte stále obsahuje kontrakty? Prečo je množstvo bodov (tzv. MyTeam Points), ktoré môžete získať za zápas, obmedzené na 1200? A čo má znamenať pokazený aukčný dom, ktorý zabraňuje šikovným hráčom získavať karty lacnejšie? Vývojári pritom vydali už niekoľko hotfixov a jeden veľký patch, opraveniu mnohých vážnych problémov sa však vyhýbajú ako Kobe Bryant prihrávkam.

Takisto ste si určite všimli, aký mala NBA 2K20 katastrofálny štart. To sa prejavilo napríklad tým, že sa stala druhou najhoršie hodnotenou hrou na Steame. Prvý týždeň po vydaní sa hráči borili s množstvom bugov. Kariéru som naštartoval až na štvrtý deň, keďže predtým mi vytrvalo ukazovala chybový kód. Mód Play Online niekomu funguje, niekomu zas nie. Odmeny v MyTeam sú často zabugované a sem-tam sa stane, že hoci nejakú máte dostať, hra sa vám akurát tak vysmeje. A to nehovorím o tom, že ak práve nelaguje, hra pravidelne vyhadzuje ľudí zo zápasov.

Keď už ste sa vyhli bugom, mohli ste natrafiť na nedorobené veci. Odhliadnuc od zabudnutej ikonky 2K19 na PC, pamätáte si na trailer na mód MyTeam, ktorý viac ako basketbalový titul pripomínal kasíno (hoci na obranu 2K treba povedať, že ako hrací automat, tak aj pinball a točenie kolesom s výhrami boli odmeny, ktoré ste dostali za hranie a nie za peniaze)? Vývojári sa kritiky mimo fanúšikovských kruhov zľakli a rozhodli sa, že prerobia režim Triple Threat Offline, aby nevyzeral, že podporuje gambling. Na tomto kroku by nebolo nič zlé, ak by to vývojári stihli do vydania. No, nestalo sa tak a na mód sme si museli počkať pár dní.

Och, a tie mikrotransakcie. Tými je NBA 2K20 prešpikovaná skrz-naskrz, hoci uznávam, že vďaka zmenám a novinkám v MyTeam viete relatívne konkurencie schopný tím poskladať aj bez toho, aby ste investovali ďalšie peniaze, a je to aj zábavné. Problémom je, že mikrotransakcie sú prítomné aj v single-playerovej časti, čo už je pre mňa veľké no no. Nehovoriac o tom, že 2K stále nezobrazuje percentuálne šance na vytiahnutierôznych druhov kariet z balíčkov, ako to robia iné športové hry.

Graficky toho 2K20 nemôžem veľa vytknúť. Stále vyzerá vynikajúco, animácie hráčov sú prepracované a celková prezentácia je opäť na špičkovej úrovni. Komentátori sú výborní, Shaq v predzápasovej debate srší humorom a celkovo máte pocit, ako by ste išli sledovať ozajstný duel NBA. K atmosfére prispievajú aj zvuky, resp. obecenstvo, pokriky hráčov a všetko okolo.

Naše hodnotenie

Minulý rok som pri hodnotení váhal, tento rok to bude jednoznačnejšie. Hoci je NBA 2K20 v jadre stále fantastickým basketbalovým simulátorom, to všetko pozlátko, čo ho obklopuje, začína opadávať. Rozumiem, že cieľom každého vydavateľa je zarobiť, chamtivosť 2K však cítiť na každom kroku. Ak za niečo dáte 60 eur, nie je to príjemný pocit vidieť, že sa z vás vydavateľ usiluje vytiahnuť peniaze na každom kroku. Jednu ďalšiu hviezdičku už naozaj musíme ubrať. Škoda.

Klady

 • hrateľnosť
 • množstvo módov
 • prezentácia

Zápory

 • málo zmien
 • mikrotransakcie
 • katastrofálna podpora
 • bugy

Informácie o hre

NBA 2K20

NBA 2K20 2019

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: športová simulácia
 • Výrobca: Visual Concepts
 • Vydavateľ: 2K Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk