RECENZIA: FIFA 20 - Pouličný futbal a dosť

RECENZIA: FIFA 20 - Pouličný futbal a dosť

 

Poznáte to, futbalová séria FIFA od EA Sports po horúcich letných mesiacoch už tradične okupuje naše peňaženky a snaží sa prilákať ako starých, tak aj nových športových fanúšikov. Už strácam prehľad o všetkých tých vylepšeniach, ktoré vývojári každoročne sľubujú hráčom, a niekedy mám pocit, že stále dookola počúvam tie isté slová. A dovolím si tvrdiť, že ani FIFA 20 nie je výnimkou.

Ak by som sa na nový ročník pozrel len tak cez prsty, tak mi súčet zásadných noviniek ukáže číslo jeden. Nie, neberte ma zle, ja tam jednoducho vidím iba nový režim s názvom Volta. Všetko ostatné ostáva a pri určitých veciach je to dokonca mierny skok späť.

Verím, že séria FIFA je predovšetkým o verných fanúšikoch virtuálneho futbalu, ktorí rok čo rok sérii fandia a nový ročník predobjednávajú hneď, ako je to možné. Týchto hráčov je obrovské množstvo a aj preto je to tak, ako to je. Im nemá zmysel hovoriť, že je to stále len futbal, ktorý je proste stále tým istým futbalom ako v minulosti. Ak by sme zásadné zmeny v jednotlivých ročníkoch rátali prstami na rukách, tak nám postačí jedna.

A teraz úprimne

A povedzme si úprimne, prečo by aj mali vývojári z EA Sports prísť na sklonku generácie konzol s niečím zásadným a prevratným, keď stačí pustiť tú istú obohranú pásku. Asi pôsobím na začiatku negatívne, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že nový ročník je proste len prezlečená FIFA 19, ktorá je doplnená o nové menu, hudbu a vlastne nefungujúce „aktuálne“ súpisky.

Poďme sa však pozrieť na tie svetlejšie stránky. Spomínaný režim Volta je vlastne známy pouličný futbal, ktorý vychádzal v rokoch 2005 až 2012 ako samostatný titul FIFA Street. Ak ste ho hrávali, tak veľmi dobre viete, o čo ide.

Vo FIFA 20 je Volta obohatená o príbehový režim. Ten sa síce obsiahlosťou a dobrodružstvom nevyrovná tomu, ktoré nás sprevádzalo v prípade Alexa Huntera, no aj tak vie zaujať. Citeľne však mieri na mladšie publikum a svojou rétorikou z vás urobí menšieho pouličného gangstra.

Pouličný gangster

Od minimalistického režimu 3v3 až po 6v6 a to aj s brankármi, taký je súhrn módov v novom Volta režime. Je dôležité vedieť, že kladie dôraz na taktiku, rýchle prihrávky a obmedzený priestor. Budete si prihrávať o mantinely a v plnej paráde využijete skill stick tak, aby ste sa vyšantili pri rôznych futbalových parádičkách.

Oproti klasickému zápasu je Volta oveľa arkádovejšia. Niežeby bola FIFA ako taká simulátorom, ale chápete, čo chcem povedať. Aj napriek tomu to v prípade Volta režimu nie je žiaden problém a pri hraní tohto pouličného futbalu som sa rozhodne bavil najviac.

Pomalšie a taktickejšie

Ak by som mal pokračovať v kladoch, tak spomeniem rozhodne pomalší a trochu taktickejší bežný futbalový zápas. Toto mi sedelo viac ako v prípade minulých ročníkov. Neviem, čo touto zmenou vývojári sledovali, no rozhodne je to krok, ktorý som privítal.

Ďalej je to už len spomínaná obohraná páska. Obohatila sa manažérska kariéra v Be a Pro, kde môžete vyskúšať si ženskú postavu. Veľkým mínusom je absencia turínskeho Juventusu, o čom už asi viete. Neberte ma zle, je jasné, že FIFA je v súčte licencií zaslúženým kráľom, to jej nikto nevezme, ale prosím pekne hrať za CR7 vo farebnom pyžame? To nie.

Nech je boj s licenciami, aký chce, toto je proste niečo, čo nás zaujímať nemusí. Hlavne ak počítame s tým, že toto je jednoducho stará známa FIFA.

#FixCareerMode

So súpiskami je to ale horšie, než by ste čakali. Kontroverzný mód FUT, bohužiaľ, zapríčinil rozbitie režimu kariéry. Problematické načítanie najnovších súpisiek vyústilo až do hashtagu #FixCareerMode, za čo si v EA Sports vypočuli vlnu kritiky, a nepomáha tomu ani umelá inteligencia, ktorá popredné tímy radí niekde na koniec tabuľky.

Rozumiem, že skalní si proste príde na svoje. Tí majetnejší môžu zas utratiť nejaké peniaze vo FUT móde, ktorý si drží svoju ekonomicky vydláždenú cestu postavenú na lootboxoch. Ďalší proste odohrajú pár online zápasov so svojimi kamarátmi, prípadne pri piatkovom pive zlikvidujú niekoľko ovládačov u seba doma, ale to je asi tak všetko.

Naše hodnotenie

Nebojím sa povedať, že FIFA 20 je vlastne len prezlečená FIFA 19. Hoci režim Volta privial vlažný jesenný vánok tým správnym smerom, všetko ostatné ostáva. A tých pár animácií a rovnaký, hoci kvalitný engine, plusové body neprinesú.

Klady

  • režim VOLTA a pouličný futbal
  • pomalšie a o čosi taktickejšie

Zápory

  • FIFA 19 v novom kabáte
  • #FixCareerMode
  • minimum inovácií

Informácie o hre

FIFA 20

FIFA 20 2019

 

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: športová hra
  • Výrobca: EA Sports
  • Vydavateľ: EA
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABC Data

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk