RECENZIA: MEDIEVIL - hrôzy minulosti sú tu zas

RECENZIA: MEDIEVIL - hrôzy minulosti sú tu zas

 

Toto je hra, ktorú som nevidel tak...ehm...mnoho rokov. Nikdy som ju neprešiel, hlavne z dôvodu absencie pamäťovej karty. Napriek tomu som tento titul zbožňoval. Vždy som mal rád horory a hrať za kostlivca likvidujúceho zombíkov a príšery...Čo vám budem hovoriť, bavilo ma to kedysi, baví ma to dodnes. No teraz sa nerozprávame o novej hre. Toto je remake pôvodnej hry na PS1 alebo PSX. A ako to celé dopadlo?

Titul vyšiel v roku 1998, čiže je to už 21 rokov a len tak mimochodom, išlo o jednu z prvých hier podporujúcich Dualshock. Celosvetovo predala viac ako 800 000 kópií. Dalo sa čakať, že príde pokračovanie, a to aj prišlo – o dva roky neskôr. Poďme ale k jednotke samotnej. Určite je tu mnoho čitateľov, ktorí túto hru nepoznajú, tak im trošku priblížim, o čo ide.

Koncom 13. storočia sa dostalo kráľovstvo Gallowmere do nebezpečenstva, keď ho chcel ovládnuť zlý Zarok. Priviedol si na pomoc zlých démonov. Kráľ preto vyslal do boja svojho najlepšieho rytiera – Sira Daniela Fortesqueho, ktorý Zaroka v ťažkom boji porazil, no podľahol svojim zraneniam, preto bol pochovaný ako hrdina. Teda až na to, že je to lož. Sira Daniela totiž zabili hneď ako prvého, a to šípom do oka. Nič to nemení na tom, že kráľovstvo bolo zachránené a 100 rokov žilo v mieri. Potom ale zlý Zarok znova prišiel, oživil armádu nemŕtvych, aby znova dobyl Gallowmere. Pri tom ale prebudil aj Sira Daniela a ten tak dostal šancu stať sa skutočným hrdinom. Samozrejme, hráč mu v tomto musí značne pomôcť.

Takže si nainštalujete hru, ktorá pri sťahovaní mala 21 GB, no po nainštalovaní takmer 40 GB. Keď vezmeme do úvahy, že pôvodná hra bola na jednom CD, ktoré má 700 MB a aj to nezaberalo celé, tak sa tým Medievil radí do moderného štýlu so všetkým, čo k tomu patrí. Ono 4K textúry nejaké to miesto spapajú, a neostalo to len pri tom. Hra totiž obsahuje kompletnú českú lokalizáciu vrátane dabingu. Dabované sú aj knihy, ktoré vám radia pri postupe, čo v pôvodnej verzii nebolo. V nej bol len text, ktorý ste si mohli prečítať, teraz to máte dvojmo. Musím povedať, že dabing sa mi veľmi páčil, hlavne pri tých knihách.

Keď teda hru spustíte, privítajú vás klasické logá a potom jedna milá pani začne čítať príbeh o tom, čo sa stalo (samozrejme, v češtine). Tu ešte upozorním, že musíte mať nastavenú lokalizáciu konzoly, aby vám to išlo, pretože aj v menu dostanete na výber len jazyky podobné tomu vášmu systémovému. Posuňme sa ale už k hre samotnej. Začínate kde inde ako vo svoje hrobke, v ktorej sa zobúdzate spolu s ďalšími nemŕtvymi. Tu si môžete vyskúšať ovládanie a základné princípy hry. Na stenách sú hlavy, ktoré sa k vám počas hry budú prihovárať. Väčšinou vám priblížia príbeh alebo popíšu prostredie, v ktorom sa nachádzate, pri ďalších zas môžete nakupovať zbrane a výbavu. V hre totiž okrem svojej vlastnej ruky (a to myslím doslovne, že si ju odtrhnete a mlátite s ňou nepriateľov) používate aj iné zbrane. Môžete ich mať v inventári hneď niekoľko, no striedať neprerušene počas hry môžete len jednu – primárnu a druhú – sekundárnu.

Najlepšie zbrane získavate v sieni slávy. To je sieň, ktorá je mimo mapy a dostanete sa tam vždy po nejakom leveli, kde naplníte kalich duší. Zakaždým, keď zabijete niečo, čo má dušu, kalich sa trošku naplní. Keď ho naplníte na 100 %, môžete kalich v danom kole zobrať. Vždy ho nájdete za nejakou malou hádankou. Keď ho už ale máte, stačí opustiť úroveň na jej konci a automaticky vás pošle do siene pre odmenu. Okrem zbraní tu môžete dostať ďalšie zdravie,život alebo mince, za ktoré nakupujete výbavu. Sieň samotná má dve poschodia, ale k tej hornej, kde sa nachádzajú lepšie veci, nemáte prístup, kým neuspokojíte „spodných“ hrdinov. Nájdete tam aj svoju sochu, ktorá ale nadobudne skutočnú podobu až vtedy, keď porazíte zlého Zaroka.

Späť k levelom. Tie sú verné originálu, no farby sú výraznejšie a textúry ostrejšie. Neostalo, samozrejme, len pri tom. Všetko, čo vidíte, bolo urobené nanovo, pretože sa nejedná o remaster, ale o remake. Hra teda netrpí neduhom „oživenia“, ale je plnohodnotne vierohodná a prispôsobená súčasnej generácii. Naozaj vyzerá skvele, no je aj ťažšia ako originál, teda aspoň mne sa taká zdala. Predtým vám stačilo mávať mečom sem a tam a aj o tých najjednoduchších zombíkov bolo postarané bez ujmy. Tu sa na vás vrhajú aj cez meč a častokrát aj trafia, takže viac využívate štít, ktorý sa opotrebováva a ste preto nútení trošku taktizovať. Keď ukončíte jeden level, otvorí sa mapa, po ktorej sa môžete voľne pohybovať. Teda po častiach, ktoré ste už odomkli. Zo začiatku je to dosť priamočiare, keď otvárate vždy len jednu novú oblasť, neskôr ich môžete naraz otvoriť viac a je len na vás, kam sa potom vydáte. Všetky majú niečo do seba, mnoho z nich obsahuje svojich unikátnych nepriateľov, čo naozaj poteší, aj keď to znamená učenie sa za pochodu, ďalšie taktizovanie a niekoľkokrát aj „koniec hry“. Našťastie, po tejto hláške nejdete úplne od nuly, ale od začiatku úrovne, kde ste to „nedali“.

Poviem vám, tak zamorené miesto ako je Gallowmere som ešte nevidel. Ide tam po vás úplne všetko, čo sa pohne a čím ďalej ste, tým je to ťažšie, takže získavať kalichy je pre vás doslova povinnosť, aby ste sa posunuli ďalej. Jednoducho potrebujete lepšiu výzbroj. V postupe vám okrem nepriateľov bude brániť aj vaša stratégia či šikovnosť. Toto ale hre nemôžem vytknúť, lebo si pamätám, že nikdy nebola jednoduchá. Tak to aj ostalo, možno sa to dokonca trošku priostrilo. Neexistuje totiž možnosť zmeniť obťažnosť. Kliknete na „nová hra“ a to je celé, tam to končí – teda, čo sa menu týka. Frustrácia teda príde, u niekoho skôr, u niekoho neskôr, no netreba sa nechať odradiť, pretože nech sa vám teraz akokoľvek nedarí, vedzte, že to pre vás bude neskôr ešte ťažšie a to si predsa nemôžete nechať ujsť.

Teraz vážne. Hra je neuveriteľne pestrá a bola by škoda vzdávať to už na začiatku. Skvelá grafika, úžasná hudba (zvlášť v niektorých leveloch), k tomu sympatická postava, ktorá ako jediná nehovorí, lebo nemá čeľusť. Teda ani jazyk, ani hrdlo, pretože je to len kostra, ktorej po 100 rokoch ostal jediný kus organickej hmoty, a to zázrakom práve jedno oko, o ktoré neprišiel v boji. Áno, občas neposlúchne kamera, narazíte na nejakú chybu textúry či nebodaj ovládania, no všetko sú to len drobnosti, ktoré opraví jedna malá aktualizácia. Stretával som sa s tým len výnimočne. Občas som márne točil kamerou v miestach, kde je fixná, no potom som si všimol malý symbol v ľavom dolnom rohu, ktorý znázorňoval, že to jednoducho nejde, no dá sa na to zvyknúť, aj keď nie vždy bol uhol kamery šťastný. To je ale asi tak všetko k tomu zlému, čo som na hre našiel. Môžem teda len povedať, že dobre odvedená robota a dúfam, že už pracujú na dvojke.

Naše hodnotenie

Medievil je hra, ktorú musia vlastniť všetci, čo ju hrali kedysi a všetci, ktorí ju nehrali nikdy. Iba tak totiž pochopia, čo bola kedysi výzva, ktorá je dnes už málokde. Žiadne nastavenia, len tlačidlo „štart“, ktoré mnohých vráti späť v čase a ďalším ukáže, ako sa to robilo kedysi a ako by sa to mohlo robiť aj dnes, keby sa tá vôľa našla.

Klady

 • grafika
 • hudba
 • príbeh
 • náročnosť
 • úplná česká lokalizácia

Zápory

 • občas problém s kamerou

Informácie o hre

MEDIEVIL

MEDIEVIL 2019

Pred dávnymi časmi žil v zemi múdry a dobrý kráľ. Od tej doby však pretieklo mnoho vody a na trón nastúpil zlý černokňažník. Kráľ je však vyvolaný späť medzi živých, aby opäť nastolil vládu rozumu a dobra. Sirovi Danielovi po sto rokoch strávených v hrobe ostali už iba jeho kosti a navyše stratil sánku, to mu však nebráni v pokuse presekať sa hordami nepriateľov a podkúriť černokňažníkovi. No svojský humor jednoznačne nestratil, a tak sa môžete tešiť na množstvo zábavy spojenej s jedinečnou akciou odohrávajúcou sa v magickom svete Gallowmere.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Akčná/Adventúra
 • Výrobca: 2Other Ocean Emeryville
 • Distribútor v GB: Sony Interactive Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk