RECENZIA: Need For Speed: Heat - Nástupca Undergroundu?

RECENZIA: Need For Speed: Heat - Nástupca Undergroundu?

 

Pretekárske hry ako celok som už dávnejšie obmedzil na minimum. Okrem toho, že sú jedna ako druhá a vychádzajú každý rok, naozaj stráca zmysel si ich stále kupovať. Povedal by som, že sa mi drvivá väčšina znechutila. Keďže som však na sérii Need for Speed vyrastal, nemohol urobiť nič iné, ako sa na recenziu najnovšieho dielu dobrovoľne prihlásiť. Undeground 1 a 2 či Most Wanted totiž patrili medzi moje najobľúbenejšie hry. Žiaľ, potom sa značka začala orientovať iným smerom a to už nebolo nič pre mňa. Je teda Heat už niečo, čo ma bude baviť? Na Facebooku gamesite.sk som sľúbil, že nepôjdem spať, kým to nezistím. Ako teda Need for Speed: Heat pochodil?

Začnem trošku obšírnejšie. Ospravedlňujem sa za to, no nedám to zo seba, kým nenapíšem všetky súvislosti, pretože budem aj porovnávať. V prvom rade, k tým pretekárskym hrám dodám, že doma predsa len nejaké mám. Ide o MXGP 2019, ktoré však vlastním preto, lebo som ho recenzoval a v neposlednom rade Gran Turismo. Keďže doma mám PlayStation, čo sa týka áut, toto bola jasná voľba. Uznávam kvality Forzy, ale to som kedysi nemal kde hrať, čiže GTS alebo nič. Ako som už spomínal, séria NFS vtedy vydávala pre mňa nezaujímavé veci. Áno, tiež tam boli preteky, no tu som radšej stavil na skutočný simulátor ako na nejakú arkádu.

Doba sa však mení a v kuloároch sa spomínalo, že značka sa vracia späť k legendárnej sérii. Veľmi dobre viem, že dávno pred Underground bolo NFS pretekárska hra, kde postupne pribudli policajti. Žiaden tuning a úpravy, žiaden otvorený svet, len preteky v autách, ktoré ste si odomkli alebo vám boli priradené. Nemôžem povedať, že by sa mi to nepáčilo, to v žiadnom prípade. Konkrétne Hot Pursuit 1 a 2 doteraz patria medzi moje srdcovky - v danej dobe som obdivoval nádherné modely a lokácie, zábavný gameplay a strávil som pri nich dlhé hodiny. Potom ale prišla puberta (moja aj ich), pretože prišli filmy typu Rýchlo a zbesilo – NFS: Underground.

V podstate išlo o malú revolúciu. Mohli ste si upraviť auto podľa svojich predstáv a na monitore sa to naozaj odrazilo, nehovoriac o výkone, ktorý bol skutočne vidieť tiež. Môžem s pokojným srdcom povedať, že Heat toto tiež spĺňa na jednotku. Späť je klasické zarob si a míňaj. V tejto hre to platí doslova. Úprava áut je tu jedným slovom obrovská. Jednoducho prídete do garáže, kliknete na možnosť, ktorú chcete, čiže motor alebo vizuál, a vyberáte. Možnosti úprav sú mohutné, hlavne čo sa vizuálu týka. Zobrazí sa vaše auto, ozubené kolieska na jednotlivých jeho častiach a už len vyberiete, čo chcete zmeniť a ako. S motorom a jeho okolím je to trošku zložitejšie, keďže tam si kupujete komponenty, ktoré sedia vášmu štýlu jazdy, čiže či potrebujete niečo viac na preteky, drifty a podobne.

Modely áut vyzerajú veľmi dobre a keďže sú licencované, môžete sa tešiť na obľúbené značky a typy. Nedovolím si to porovnávať priamo s GTS, pretože ide o iný typ hry, no mne sa páčili. Na výber máte aj z niekoľkých postáv. Ja som si vybral jedno potetované dievča, no pri bližšom pohľade som prišiel na to, že tetovania má možno tak zo žuvačiek, ale to tam má asi každý. V každom prípade, „tuningovať" si viete aj svoju postavu, takže tie detské tetovačky môžete zakryť napríklad dlhým oblečením.

Frostbite engine odvádza dobrú prácu a vidno to hlavne v noci. V hre sú totiž dva hlavné režimy. Prvým je deň, počas ktorého sa zúčastňujete legálne usporiadaných pretekov, kde zarábate peniaze. Druhým je noc, keď súťažíte ilegálne, získavate reputáciu a levelujete sa, aby ste mohli postúpiť v hre a otvoriť si ďalšie možnosti úprav áut. Práve v noci sa ukazuje, aký je tento titul farebný, zábavný a ťažký. K tomu poslednému poviem len toto – môžete hrať aj na najväčšej obťažnosti a preteky vám starosti robiť nebudú. Mimochodom, režimy si prepínate manuálne, takže v každom môžete stráviť toľko času, koľko chcete.

NFS Heat obsahuje aj príbehovú linku. Ide o typickú zápletku, ktorú nejdem rozoberať kvôli spoilerom (niežeby za to veľmi stála, no nie je ani zlá, jednoducho si ju zahrajte). Pointa je, že ilegálne preteky sú ilegálne... ako naozaj, je to zločin. Prišiel na to aj jeden policajný šéf, ktorý týmto zločincom vyhlásil osobnú vojnu. Ideálnym riešením by pre neho bolo všetkých týchto šoférov postaviť k múru a zastreliť. Pozor, nepreháňam a toto nepreháňanie pocítite v noci. Počas pretekov a po nich vtedy po vás idú policajti a to je jediná doba, keď máte v hre nejaké problémy vyhrať alebo pokračovať v postupe.

Už na úplnom začiatku po vás idú hneď aj tri autá, ktoré musíte zrušiť alebo im ujsť, inak vás chytia. Máte nejaké to svoje zdravie, ktoré si síce môžete doplniť aj počas naháňačky, no nemusí to pomôcť. Čas, ktorý sa odpočítava, ak zastanete (či už nárazom alebo sa budete len otáčať), je šialene krátky. Naozaj nikdy nezastavujte, lebo vás chytia a celé preteky idete odznova. Za políciu som rád, no v takom množstve to vôbec nedáva zmysel. Cez deň po mne nešli ani raz, pritom som si ani nejako nedával pozor na rýchlosť. Netuším prečo, ale možno im vtedy neprekážala rýchlosť, však odťahovka v meste išla vedľa mňa rýchlosťou cez 100 km/h (viď obrázok). V noci sú strážcovia zákona ako kobylky, ktoré v momente, ako vás zacítia, idú po vás. Čím ste v hre ďalej, tým si ich „užijete" viac a prejavuje sa to rôzne.

Pripravte sa teda, že v Heat súťažíte s dvoma vecami. Ostatní pretekári mi prišli skôr do počtu. Skutočným nepriateľom sú policajti a ovládanie vášho auta. Prvých sme si už spomenuli, tak si povedzme aj o tom druhom. Opäť sa nekoná žiaden simulátor, je to čistá arkáda doslova v štýle Crash Team Racing. Myslíte, že preháňam? Uvediem príklad. Z každých pretekárskych hier (alebo aj v reálnom svete) ste zvyknutí jednoducho dať nohu z plynu do jemnej zákruty a potom pridať podľa toho, ako vás vynáša. Pred ostrou brzdíte, aby ste niekde v polovici šliapli na plyn. Urobte čokoľvek z toho tu a trafí vás šľak. Keď pustíte plyn a potom ho znova stlačíte, idete totiž do driftu. Brzda vám tu je v podstate na nič. Môžete ísť aj rýchlosťou Mach 9 do zákruty so 45° a s týmto ovládaním to dáte. Keď však idete po dlhej tiahlej zákrute a nevychádza, že by ste z nej vyšli, hneď dostanete šmyk, stratíte rýchlosť a hrozí, že vás predbehnú. Nevedel som, čo je horšie - prehnaný počet jednotiek, ktoré po vás idú, alebo to nelogické ovládanie.

Nesmiem zabudnúť na mapu, ktorá síce nie je nejako zvlášť rozsiahla, ale ponúka všetko. Mesto aj okresky s dlhými zákrutami. Nájdete tam preteky, garáže a úkryty, kde sa schovávate pred políciou, ale aj značky s pokračovaním príbehu a rôzne ďalšie eventy. Tiež tu nájdeme aj minimapu, ktorú budete používať viac, ako je zdravé. Okrem navigácie práve tam vidíte, kde sú policajné hliadky, takže počítajte s tým, že ak si chcete uložiť postup, večer si mesto vychutnáte len v pretekoch. Hneď po nich budete pozerať, či máte voľný postup k úkrytu a šoférovať budete podľa mapky. Skúste si to bez nej a cesta do úkrytu za uložením hry vám bude trvať pol dňa. Verte, viem, o čom hovorím.

Čo by to bolo za NFS, ak by tam nebola dobrá hudba? Za seba môžem povedať, že mi vývojári do vkusu veľmi netrafili. Počúvam skôr tvrdšiu gitarovú muziku a tá sa teraz nenosí, ako to bolo za čias série Underground či Most Wanted, takže som si ju neskôr radšej stíšil. Dodám, že keď sa prepla pesnička, vždy vám to dalo vedieť pop-up okienkom. To sa nezmenilo až na to, že teraz to bola vždy jedna milisekunda a nestihol som si nič prečítať. Hádam to vývojári opravia v nejakej aktualizácii.

Inak, pamätáte si, že kedysi ste sa v rýchlosti opreli do tých svetelných virtuálnych mantinelov a zákrutou ste preleteli, hoci ste ju neodhadli? To sa už nekoná. Mantinely sú zničiteľné a brzdia. Náhradou je to nešťastné ovládanie auta, čo nepovažujem za posun vpred. Tvorcovia radšej mohli zachovať ovládanie a pridať tieto mantinely. Bola by to síce väčšia výzva, no aspoň by to neliezlo na nervy.

Naše hodnotenie

NFS Heat je mierne rozporuplná hra. Ťažký začiatok, keď si zvykáte na mechanizmy, sa môže zdať dlhý, odmenou je ale široká paleta áut a možnosti ich úpravy. Hru kazí prehnane arkádové ovládanie vozidiel a večer aj neúmerné množstvo policajtov, keď neraz hrozí, že do telky hodíte ovládač. Návrat ku klasike sa možno nepodaril úplne, no pekne si ju uctil. Ak dovolíte, teraz sa idem vyspať. :-)

Klady

 • vizuál
 • veľké množstvo možností úprav vozidiel
 • pekný výber licencovaných áut
 • zaujímavá a dostačujúca mapa

Zápory

 • prehnané množstvo polície
 • na ovládanie áut si treba zvykať

Informácie o hre

NEED FOR SPEED: HEAT

NEED FOR SPEED: HEAT 2019

Počas dňa pretekajte v závode Speedhunter Showdown - oficiálnej súťaži, v ktorej získate prostriedky na vylepšovanie a skrášľovanie vašich áut. Ak máte auto perfektne nastajlované a vytunené, pripravte sa zvýšiť intenzitu pretekania. Vyrazte do noci, kde sa s vašou partiou postavíte súperov v ilegálnych pouličných pretekoch, v ktorých získate reputáciu a prístup k väčším pretekom a, samozrejme, lepším súčiastkam. Pod rúškom noci však hliadkuje špeciálna jednotka pripravená zatknúť vás a obrať o všetko, čo ste doposiaľ získali. Postavte sa jej a všetko riskujte pre slávu. Na konci dňa sa môžete vrátiť do vášho úkrytu a začať nový deň.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Preteky
 • Výrobca: Ghost Games
 • Distribútor v GB: Electronic Arts
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABC Data

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk