RECENZIA: WWE 2K20 - Keď už aj wrestling začne byť nuda

RECENZIA: WWE 2K20 - Keď už aj wrestling začne byť nuda

 

Nepatrím medzi ľudí, ktorí dokážu skritizovať hru a nachádzať na nej iba to zlé. V podstate je každá hra akýmsi dielom, na ktorom sa kopa ľudí narobí „ako také hovädá“ a snažia sa nám priniesť zážitok z hrania. My im zas na oplátku dáme ťažko zarobené peniaze a sme si kvit. Žiaľ, niekedy mám pocit, že si z nás tvorcovia hier začínajú robiť dobrý deň, skúšajú naše nervy a aj to, koľko vydržíme. A najnovší simulátor wrestlingu WWE 2K20 bol po čase prvou videohrou, ktorá ma prinútila nasadiť si okuliare, prísny učiteľský pohľad a pozrieť sa na ňu viac ako len kriticky.

Je simulácia simulácie zábavná?

Počas toho, ako sa mi hra sťahovala do konzoly, som premýšľal nad jednou vecou - či simulácia simulácie už nie je tak trochu čudné spojenie. Vo svete wrestlingu síce niektorí fanúšikovia veria, že všetko je skutočné, no bystrejší z nás si isto všimli, že ide o relatívne kvalitné divadlo, a to nechcem tento šport znevažovať, keďže hoc ide o divadlo, bojovníci na sebe musia tvrdo pracovať a učiť sa všetko rovnako, ako keby išlo o realitu.

Niekto šikovný však už dávno prišiel s nápadom, aby sa tento šport speňažil aj vo videohre. A teraz hovorím o staručičkom titule WWF WrestleMania. Ten vyšiel pod taktovkou už zaniknutého štúdia Acclaim a priniesol arkádovú bojovku, ktorú mohli hrať až štyria hráči. Pomerne málo postáv, no kopec zábavy. A tá zábava sa nachádzala, podľa môjho skromného názoru, v arkádovosti hry. Nebudeme vám klamať, zábavná časť v sérii WWE akosi chýba. Čím to asi tak bude?

Efekty tvorcom idú, no tváre bojovníkov vyzerajú ako zemiaky

Tento rok mala séria WWE prejsť veľkou zmenou, tá však akosi nenastala. Graficky vyzerá hra pomerne otrasne a dovolím si povedať, že rovnako, ak nie horšie ako minulý rok. Áno, efekty pri nástupe bojovníkov a vizuál celej šou sú zvládnuté na jednotku s hviezdičkou. No v momente, keď sa pozriete na tváre postáv, sa začnete smiať. Je takmer rok 2020 a tvorcovia nám priniesli grafické zobrazenie postáv, za ktoré by sa možno musela hanbiť konzola PlayStation 3. Mám dokonca pocit, že kedysi sa tvorcovia dušovali aj tým, že tento rok príde v hre aj grafická revolúcia. Ale kdeže...

Po hudobnej stránke však musím autorom dať palec hore, pretože na výber hudby majú naozaj vkus. Aj menu je urobené celkom fajn. Akurát som mal pocit, že ovládanie tam akosi neposlúcha. Neviem, či to bolo mojou nevšímavosťou, ale ovládanie výberu postáv bolo trošku oneskorené.

Ovládanie postáv zvládnete v podstate dvoma tlačidlami

Už v predchádzajúcich WWE hrách mi jednoducho nesedelo ovládanie a to, že hra sa skladá z Quick time eventov (QTE). Tie mi ale príliš nesedeli v akejkoľvek hre, preto berte toto vyjadrenie s rezervou. V podstate si pri hraní vystačíte s dvoma-troma tlačidlami. Jedno na udieranie, druhé na wrestlingové šialenstvá a tretie na „pin“.

Nepriateľa môžete kopať aj desať minút hlava-nehlava a ten sa tvári ako na pokraji smrti. Bežný smrteľník by bol po takejto náloži už dávno na druhom svete. Tu sa však nepriateľ zdvihne, dá vám z ničoho nič päsťou medzi oči a vy sa zvíjate na zemi. Vykrývanie útokov robíte (na PlayStation 4) pomocou „trojuholníka“. Doposiaľ som neprišiel na to, podľa akého sofistikovaného algoritmu hra stlačenie vyhodnocuje. Niekedy ho trafíte pomerne presne a aj tak nepriateľa nevykryjete. Inokedy ho stlačíte omylom a podarí sa. Toto celé ma neuveriteľne štvalo celý čas.

WWE 2K20 je plná rôznych bugov a chýb, ktoré vám prinesú kopu vrások. Ak napríklad začnete tzv. Universe mód a nevytvoríte si svoju postavu, máte smolu, pretože ju tam už nedostanete (verzia 1.01). Kariérny režim sa vám zas odomkne až vtedy, keď si vytvoríte obe postavy. Dovtedy ani neviete, že v hre niečo také je, keďže je ukrytý pod vytváraním postáv. A to je škoda, pretože hoci je pomerne naskriptovaný, je tento mód fajn.

Na internete sa po vydaní objavilo množstvo videí, kde si ľudia robili z WWE 2K20 srandu. Grafické glitche nie sú v hre žiadnou raritou a počas zápasu tak môžete zažiť čudné veci. Váš zápasník sa napríklad doslova polovicou tela zapustí do ringu, hranice ringu čudné plápolajú, alebo sa do nich bojovníci zvláštne zaseknú. Na druhej stranu, ide o celkom dobrú zábavu, i keď nečakanú.

Hra obsahuje kopec „mini-režimov“ ako jeden na jedného, bitku 5, 6, 7 a 8 bojovníkov, turnaj či custom zápasy. Tieto režimy sú fajn, ak si chcete zaboxovať či potrénovať údery. Inak sú len zbytočným doplnkom. V podstate by stačil jeden mód pod názvom „Quick match“, kde by sa dali nastaviť všetky detaily. No to by sa tvorcovia potom asi nemohli pyšnieť tým, koľko režimov hra ponúka.

Fajn je aj režim 2K Originals, kde budú hráči pravdepodobne sezónne dostávať tematický obsah. Na Halloween to bola napríklad udalosť „Bump in the Night“. Tá bola v obchode PS Store na stiahnutie zadarmo, či to však bude aj s ostatnými? To si nie som istý. V evente na vás budú čakať nahraté filmy so skutočnými postavami a nenahovorené dialógy pred zápasmi. V konečnom dôsledku som sa pri tomto režime zabavil z celej hry asi najviac. Mimochodom, čo sa týka toho rozhovoru, ktorý sa deje pred zápasom a bojovník má navnadiť publikum - ten je rovnako nenahovorený, vaša postava len otvára ústa a vy si vyberáte, čo má povedať. Celé to vyzerá viac ako len komicky.

Naše hodnotenie

WWE je rok od roku horšou hrou a ročník 2K20 je, žiaľ, asi tou najhoršou v sérii. Okrem technického stavu pri vydaní môže za to aj fakt, že sme dostali veľmi podobnú hru ako minulý rok. Navyše, WWE 2K20 je simulátorom „Quick time eventov“, a aj to nepríliš dobrým. Ak ste fanúšikom sveta wrestlingu, možno vás hra zabaví a nebude takou katastrofou, no mňa jednoducho pri konzole unudila. A to doslova.

Klady

 • dobre vybraný hudobný sprievod
 • veľmi dobre spravené menu hry
 • zaujímavé krátke filmy a snaha autorov vylepšovať hru
 • úvodné animácie bojovníkov
 • tematické udalosti

Zápory

 • grafika je stále rovnaká
 • pračudesné a zbytočné režimy v hre
 • stereotyp a nuda
 • prečo sa hra snaží byť simulátorom, keď jej to nejde?
 • smiešne glitche aj po aktualizácii

Informácie o hre

WWE 2K20

WWE 2K20 2019

WWE 2K20 vás zavedie do svete wrestlingu a tvrďasov, kde sa nikto s nikým nemazná a stoličky v ringu lietajú hlava-nehlava. Takisto ako minulý rok, tak aj tento prichádza 2K Games s hrou WWE 2K20, ktorá obsahuje autentickú hrateľnosť wrestlingu, niekoľko stoviek zaujímavých chvatov a neúprosné bitky v aréne.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: športová hra
 • Výrobca: Visual Concepts
 • Distribútor v GB: 2K Games, 2K Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk