RECENZIA: CIVILIZATION VI - Kultová ťahovka na veľkých konzolách

RECENZIA: CIVILIZATION VI - Kultová ťahovka na veľkých konzolách

 

Séria Civilization bola v minulosti doménou predovšetkým hráčov na počítačoch. Áno, párkrát sa dočkali aj konzoly, ale posledný veľký titul z hlavnej série (ak nerátame ľavoboček Revolution), ktorý sa tam objavil, bola Civilization II v roku 1997. A to už je riadne dlhá doba. Našťastie, milovníci stratégií vlastniaci PS4 alebo Xbox One sa môžu radovať. Civilization VI prichádza aj na veľké konzoly!

V jadre je to, samozrejme, stále rovnako skvelá ťahovka od štúdia Firaxis. Svoju civilizáciu prevediete všetkými obdobiami dejín (alebo nie, ak si nastavíte neskoršiu štartovaciu éru.. ale prečo by ste to robili), pričom vašou náplňou bude objavovať, expandovať, vyvíjať technológie, bojovať a vykonávať ďalšiu kopu činností, ako to už od správnej 4X stratégie očakávate. Herné mechanizmy ostali jednoducho nezmenené.

Hrateľnostne považujem šiesty diel za najlepší zo série, a to vďaka niekoľkým novinkám. Tou najdôležitejšou je systém mestských štvrtí, vďaka čomu sa kladie oveľa väčší dôraz na to, kam svoje mesto umiestnite a čo v ňom budete chcieť v budúcnosti postaviť. Len málokedy sa totiž stane, že sa vám podarí doňho narvať všetky štvrte, a preto ho treba špecializovať. Už jednoducho nemôžete stavať jednu budovu za druhou, ako to bolo v piatom diele. Viac o novinkách šiesteho dielu si môžete prečítať v pôvodnej recenzii.

V priebehu troch rokov vyšli aj datadisky Rise and Fall a Gathering Storm, ktoré síce boli kvalitné, ale mal som voči nim menšie výhrady. Napríklad mechanizmy, ktoré tvorcovia pridali, sú vynikajúcimi nápadmi, nie sú však dotiahnuté do uspokojujúceho konca. Áno, hovorím aj o vás, prírodné katastrofy a systém lojality. Expanzie aj napriek tomu považujem za esenciálne k tomu, aby ste si Civilization VI vychutnali najviac, ako je to možné, a rozhodne ich odporúčam aj na konzolách. Problémom je, že ak si chcete kúpiť kompletku, musíte si pripraviť 90 eur, čo nie je práve najnižšia suma. Áno, viem, aj hráči na PC si za ne museli zaplatiť pri vydaní plné sumy, ale keď si to tak vezmete, rozdelilo sa to na takmer tri roky.

Čo sa týka PS4 verzie, môžem povedať, že ide o veľmi slušný port s jedným veľkým ale. Počas hrania som sa nestretol so žiadnymi väčšími technickými problémami a bugmi, pričom hra vyzerá porovnateľne pekne s PC verziou. Zdvihnuté obočie si však v mojom prípade vyslúžili predovšetkým naozaj pomalé nahrávacie časy. Vtedy celkom poslúži knižka, prípadne smartfón, aby som sa zabavil tých pár minút, kým to všetko nabehne. Predpokladám, že na Xbox One a PS4 Pro to asi bude trochu lepšie. V neskorších fázach, keď je mapa kompletne odhalená a v hre je ešte stále množstvo civilizácií, zaberie dlhšiu dobu aj kompletizovanie ťahu, hoci uznávam, že s podobnými problémami bojovala aj PC verzia.

Za naozaj veľký prešľap však v prípade PS4 verzie považujem nefungujúci multiplayer. Predstavte si, že ste partia kamarátov, ktorí sa mesiace dopredu tešia na hru. Predobjednáte si ju, v deň vydania nainštalujete, spustíte... a zrazu zistíte, že si ju spolu nemôžete zahrať. A vývojári mlčia niekoľko dní. Hoci neskôr vydali opravu, ktorá situáciu zlepšila, s problémami sa dodnes borí množstvo ľudí a niektorí z nich sú odkázaní iba na singleplayer. V dnešnej dobe je takáto ignorácia neakceptovateľná.

Pri ovládaní a používateľskom rozhraní som mal malé obavy, ako si s ním vývojári poradia, ale zvládli to celkom dôstojne. Samozrejme, počítaču konkurovať nemôžu, hoci aj tam by sa niektoré veci dali vylepšiť. Civilization VI disponuje veľkým množstvom rôznych menu obrazoviek a podobrazoviek, resp. rôznych vyskakovacích okien, a medzi nimi sa vďaka kombinácii myšky a klávesových skratiek viete pohybovať celkom rýchlo. O ovládaní gamepadom sa to kvôli obmedzenému počtu tlačidiel povedať nedá, pričom pôsobí trochu ťarbavejšie a aj hra je o čosi pomalšia. Ak vás to však na začiatku neodradí, nepotrvá dlho, zvyknete si aj na to a nebudete mať problém.

Summa summarum, ak sa chystáte hrať Civilization VI najmä v singleplayeri, všetky veci, ktoré som kritizoval, sú iba maličkosti, ktoré vám síce zrejme budú trochu prekážať, nie je to však až taký problém, aby ste si nedokázali vychutnať hrateľnosť jedného z najlepších ťahových titulov posledných rokov. A tých na konzolách nie je až toľko. Ide jednoducho o Civilization VI nadizajnovanú na hranie na gauči a pri veľkom televízore. Vzhľadom na fakt, aká je to návyková hra, je omnoho pohodlnejšie stráviť hodiny na pohovke ako na stoličke za monitorom. Len ten multiplayer...

Naše hodnotenie

Civilization VI je na konzolách rovnako kvalitným titulom ako na PC. Ľuďom, ktorí si hry radi vychutnávajú v pohodlí gauča a na veľkej televíznej obrazovke, ju môžem odporučiť. Sú tu však dve ale. Pripravte na to, že vaše peňaženky zakrvácajú o trošku viac ako obvykle, a ak by ste si chceli zahrať s kamarátmi, je veľká šanca, že sa vám to kvôli pokazenému multiplayeru jednoducho nepodarí. Ešte stále.

Klady

 • slušný port
 • decentné ovládanie
 • návykové
 • stále je to skvelá hra

Zápory

 • dlhé načítavanie (PS4 Slim)
 • problémy s multiplayerom
 • používateľské rozhranie nie je úplne ideálne
 • cena

Informácie o hre

CIVILIZATION VI

CIVILIZATION VI 2019

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: ťahová stratégia
 • Výrobca: Firaxis Games
 • Distribútor v GB: Take Two
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk