RECENZIA: Resident Evil 3 - Nemesis a Raccoon City v novom kabáte

RECENZIA: Resident Evil 3 - Nemesis a Raccoon City v novom kabáte

 

Po takmer dvadsiatich rokoch sa opäť vraciame do Raccoon City, kde zákerný T-virus likviduje ľudí a mení ich na zombie. Po úspešnom remaku dvojky sme sa dočkali aj znovuzrodenia Resident Evil 3: Nemesis. Tentoraz však musíme skrotiť očakávania hneď na začiatku.

Určite vám nemusíme pripomínať legendárnu sériu Resident Evil, ktorá naše televízory a monitory okupuje už dlhé roky. Už v roku 2002 sme sa dočkali remaku prvého dielu, ktorý vyšiel ešte na Gamecube, pričom o trinásť rokov neskôr prišiel remaster na vtedajšie platformy. Nasledoval takmer fenomenálny remake dvojky, ktorý teraz dopĺňa tretie pokračovanie.

Remake Resident Evil 3 kráča v príbehových šľapajach originálu, takže sa opäť stretávame so sympatickou Jill Valentine, ktorá sa snaží uniknúť zo zdevastovaného mesta Raccoon City. Jej útek nebude prechádzkou ružovou záhradou, keďže okrem zmutovaných ľudí jej na krk šliape aj zákerný mutant Nemesis.

Remake, remake a zas remake

V týchto bodoch je tretí remake takmer identický s originálom z roku 1999. Všetko ostatné sa však uberá tak trochu svojím smerom. Hoci je úlohou hnusáka Nemesisa likvidácia členov jednotky S.T.A.R.S. a sťaženie vášho úteku, tak po približne tretine hry sa jeho rola mení a stretávať ho budete v podstate už iba vo videosekvenciách. Strach z prenasledovania strieda takmer priamočiara akcia, ktorá vám môže vyhovovať, ak však hľadáte hororové prvky, tak ostanete mierne sklamaný.

Spočiatku sa zdá byť všetko v poriadku. V úvode si dokonca strihnete pár hrateľných minút z pohľadu prvej osoby, pričom tiesnivá atmosféra by sa dala krájať. Potom však nasleduje usmernenie, zmena kamery na štýl predchádzajúceho remaku, a takmer neustála akcia. Tá sa uberá svojím smerom, hoci sa zároveň snaží držať príbehovej linky z originálu.

Problémom je absencia niektorých ikonických časti originálu, a to sa neodpúšťa. Zmien je hneď niekoľko. Ak by ste sa chceli pozrieť do legendárnej hodinovej veže, tak máte smolu. V hre ju môžete vidieť akurát tak z diaľky, na návštevu však musíte zabudnúť. Brada Vickersa, známeho člena jednotky S.T.A.R.S., taktiež čaká úplne iný osud než v pôvodnej hre. Návšteva policajnej stanice zas prebehne v koži Carlosa Oliveiru, ktorý vystriedal Jill. Unikátnym smerom sa uberá aj záverečné stretnutie s Nikolaiom. A to nehovorím o absencii parku či cintorínu, čo už je skutočne cez čiaru.

Tieto zmeny majú, samozrejme, dopad aj na dĺžku hry. Záverečné titulky uvidíte už po nejakých piatich hodinách. Iste, už pôvodný titul bol osobitý v tom, že je viac akčný než hororový, tu je však tá priepasť ešte hlbšia.

Staré známe veci

Takmer vôbec sa nemusíte obávať o muníciu a liečenie známymi metódami je takmer nepotrebné. Navyše, ak si vystriedate úlohu s Carlosom, tak sa pripravte na takmer zbesilú akčnú jazdu. Aj samotné hlavolamy sú len akýmsi doplnkom. Ak ste boli zvyknutý, že prostredie musíte poriadne preskúmať a obozretne zbierať rôzne predmety, aj v tomto prípade ostanete sklamaný.

Jednoducho sa pripravte na takmer lineárnu akciu, ktorá ide na plný plyn. Ak sa už dostanete do úzkych, stačí stačiť R1 a útoku sa viete vyhnúť, a ak hráte za Carlosa, dokonca môžete urobiť protiúder.

Našťastie, nechýbajú tu pôvodní nepriatelia (hoci v orezanom množstve), zaužívané predmety a ich logika používania. Opäť budete kombinovať liečivé rastliny, strihať reťaze na dverách či otvárať zamknuté dvere šperhákom. Hru aj v tomto prípade ukladáte na písacích strojoch a taktiež sa môžete spoľahnúť na schovávanie predmetov do debničiek.

Oveľa viac akcie

V tomto je remake trojky verný originálu. Problémom je však, že je to viac akcia než hra z univerza Resident Evil. Aj spomínaní nepriatelia sú preriedení. Hunteri, zmutované psy či chodiace mŕtvoly sú samozrejmosťou. Zabudnite však na červov či zmutované vrany.

Hra, našťastie, vyzerá úchvatne, čo ukázal už predchádzajúci remake. Čaká vás detailne vymodelované prostredie a takmer dokonalé a reálne postavy spoločne s ich živými animáciami. Nesklamal ani samotný výkon, minimálne verzia pre PlayStation 4 Pro - pripravte sa na takmer stabilných 60 FPS v rozlíšení 1620p. Podarený vizuál, o ktorý sa stará RE Engine, skvele dopĺňajú hudba a zvukové efekty, takže v tomto bode je to maximálna spokojnosť.

Resistance je len doplnok

Po tomto všetko je takmer jasné, že aj samotní autori zrejme pochopili, že vydať hru v takto orezanom stave by bol asi beh proti múru, takže sa rozhodli pridať aj multiplayer. Ten nesie názov Resistance a môžeme povedať, že sa celkom vydaril, hoci tráviť v ňom desiatky hodín rozhodne nebudem.

V žiadnom prípade nejde o nejakú revolučnú záležitosť, takže sa pripravte na asymetrický multiplayer 4 vs. 1. Už názov napovedá, že štyria hráči sa ocitnú v koži „preživších“, pričom ich cieľom je prejsť úrovne plné nástrah. Túto úlohu sa bude snažiť sťažiť piaty hráč, ktorý si strihne rolu Masterminda.

Samotné podanie už tak trochu zapadá do zabehnutých koľají tohto remaku. Štvorica tých, ktorí sa budú snažiť prežiť, by si mohla zahrať v nejakom béčkovom horore, takže na nejaké sympatie asi zabudnite. Poteší aspoň rôznorodosť postav. Niektoré využívajú ako zbraň svoju silu, iní sa zas spoliehajú skôr rozum. Napríklad taká Valerie je majsterkou na prvú pomoc. Iste, žiadna revolúcia, no v konečnom dôsledku to celkom podarene zapadá do hrateľnosti, a pokiaľ správne spolupracujete, tak váš cieľ dosiahnete oveľa jednoduchšie.

Pokiaľ ide o piateho hráča hrajúceho za Masterminda, tak sa pripravte na stretnutie so známymi postavami. Síce aj tu nájdete nové indivíduá, určite však siahnete skôr po starých známych. Tešiť sa môžete na virologičku Annete, ktorá si strihla rolu v druhom pokračovaní, kde nechýba ani jej zmutovaný manžel William. Nájdete tu aj Daniela Fabrona, ktorý je známy riešením nekalostí spoločnosti Umbrella a schopnosťou ovládať zombie kreatúry.

Cieľom Masterminda v podstate nie je ani tak likvidácia štvorice hráčov, ale predovšetkým poškodenie hráčov, ktorí sa snažia utiecť. Ich čas je obmedzený a každým vašim zásahom sa im kráti. V závere tak môžu prísť o všetok. Samozrejme, ani tu nechýba postupné vylepšovanie postáv a zlepšovanie spôsobov úniku či stavania zábran. Je nutné dodať, že do pravidiel sa dostanete za pár minút a celkom určite si užijete slušnú porciu zábavy. V každom prípade beriem online časť skôr za doplnok ako za nejakú plnohodnotnú záležitosť, za čo si možno zaslúžim kritiku.

Naše hodnotenie

Finále zhrniem starou známou frázou - niekedy je menej viac. Toto možno platí v iných prípadoch, ale v prípade remaku Resident Evil 3 je to práve naopak. Ignorovať fakt, že absentuje množstvo známych prostredí, a to, že hra je takmer zbesilou akciou, sa jednoducho vo výsledku musí odzrkadliť. A tomu nepomôže ani famózne technické spracovanie. Jednoducho by som si asi počkal na nejakú zľavu.

Klady

 • technické spracovanie
 • akčnejší prístup, ale musí vám sadnúť
 • Jill Valentine je fakt sexi
 • multiplayer potešil

Zápory

 • absencia známych prostredí
 • menej hororu, ak ho teda čakáte
 • Nemesis je skôr doplnkom
 • lineárnejšie a kratšie, než by ste čakali

Informácie o hre

Resident Evil 3

Resident Evil 3 2020

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Hororová akcia
 • Výrobca: Capcom
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk