RECENZIA: Mafia II: Definitive Edition - Remaster GTAčka pre dospelých

RECENZIA: Mafia II: Definitive Edition - Remaster GTAčka pre dospelých

 

Súčasné konzoly sa jednoznačne viac zapíšu do histórie ako generácia remastrov, či remakeov a nie full HD hrania s realistickou grafikou, čo nám pôvodne sľubovali zo všetkých strán (teda okrem Nintenda). Aj keď remastre nemám rád, hry, ktoré rád mám, si v tomto kabáte zahrám. To bol dôvod, prečo som sa prihlásil na recenziu pokračovania kultovej Mafie – jednotku som zbožňoval, dvojku som mal rád a nehral som ju dlhé roky, čo sa teda zmenilo?

Nič. Bodka, koniec, dovidenia... Alebo dobre, poviem pravdu, zmenilo sa rozlíšenie textúr na „vysoké“. Ja ani neviem, čo by som dodal, vážne... Prvýkrát mám problém napísať niečo o hre a to som do rúk dostal aj kúsky, ktorých žáner absolútne nehrám. Nie som si istý, či za to môže samotná hra, alebo minulosť, ktorá nás spája ale skúsim opísať, ako som to celé videl. V prvom rade musím pokarhať 2K za neskutočne odfláknutú robotu. Chalani a baby, hanbite sa.

Vizuál

Nakoľko ide o remaster a nie remake, nečakajte žiadny nový kabát hry, len to vyzerá viac „uhladene“. Ešte keď ste na ulici v aute a ženiete sa ulicami, pomyslíte si, že to vyzerá pekne. Potom ale zastavíte alebo vojdete do budovy a tu už zub času vidno. Hlavne na postavách, ktoré vyzerajú hrozne aj v cutscénach. S tým ale väčšina ľudí asi aj tak počíta (teda ak si nezamieňajú remaster s remakeom). Keď už sa teda zmierite so zastaralou grafikou, príde druhá rana a to je optimalizácia, ktorú tam zrejme asi zabudli dať.

Technický stav

Nech som nadával na vizuál, určite to neberiem ako mínus, pretože remastre proste také sú. Fackou pre hráča však je, že aj na PS4 Pro, pri nastavení obrazu 1080p, hra neuveriteľne seká! Mám celé 4.2 teraflopu výkonu, o ktorom v rokoch, keď hra vyšla iba snívali, a konzola si s tým nevie rady? Hm... to mi nevychádza...

Najsmutnejšie na tom je, že sa to nedeje len pri divokých jazdách alebo strieľačkách ale aj v cutscénach! To je normálne výsmech do očí všetkým fanúšikom a mňa to normálne nasralo. Čo tomu ešte pridalo bolo, že som si počkal pár dní a doteraz nevyšiel žiadny update s názvom „prepáčte dámy a páni“, ktorý by toto dal do poriadku. Nepomohol reštart, reinštal hry, ani reboot konzoly. Mám pokračovať?

Kým som sa neprihlásil do účtu 2K, ktorý som bol donútený si vytvoriť, tak som v pravej hornej obrazovke stále mal logo 2K a „nepripojeno“. Ok, idem na internety, prihlásil som sa, ide sa hrať? Nie, prejdem pár metrov a error, modrá obrazovka, zapíname znova. Dobre, už to snáď pôjde. Áno, hra sa rozbehla a 2K od samej radosti, že som si u nich založil účet, mi znova vycapilo logo počas hry na mieste, kde mám časomieru misií (ak je nejaká na čas), tentokrát s logom 2K pripojeno! Vyriešil to až reštart konzoly. Ako vážne, kým som začal hrať ubehla asi hodina a už som bol červený, jedy tak minimálne 5700. Samozrejme, počas zapínania hry cez týždeň sa toto párkrát zopakovalo.

Čerešnička na torte bola, keď som mal v jednej misii ísť varovať kamaráta a to bolo časovo obmedzené. Rýchlo som ukradol auto, prišiel k jeho domu a brána svietila, že ju mám rozbiť. Ľudia... nech som skúšal, ako skúšal nešla preraziť. Menil som autá, reštartoval som hru asi 3x, 1x konzolu a nič... Myslel som, že si to hodím. Nakoniec ale asi na tridsiaty šiestykrát sa rozbila... Fakt?

Hudba a zvuky

Staré dobré časy 40. a 50. rokov 20. storočia. Až do časti s väzením vás sprevádza jazz aj s klasickými hitmi z Mafie 1, potom ale začne poriadny rock & roll (a nie len v rádiu ale aj v hre). Zvuky áut sú tiež pôvodné, ale už na tú dobu celkom fajn. Čo sa zbraní týka, musím povedať, nepamätám si už originál, no každá má svoju identitu a to niekedy býva problém aj v novších hrách, takže palec hore. Veľmi sa mi páčili aj ambientné hudby v baroch a celkovo som mal z mesta a jeho prostredia lepší pocit (čo sa zvuku týka - ako v niektorých novších hrách. Toto je na vysokej úrovni - ak teda nerátame dabing, ktorý veľmi často nesedí s otváraním úst postáv). Celkovo ale dabing hodnotím dobre, nakoľko je originálny a nič sa s ním zrejme nerobilo (až tak dobre si hru nepamätám), takže na tú dobu super.

Príbeh

Zabudnite na detinské GTA, toto je skutočná gangsterka so všetkým ako sa patrí. Taliansky chlapec, americký sen, zbrane, ženy, alkohol, drogy, sex, ale všetko podané postupne a ladne... Toto je stará klasika, ktorá sa nedá zopakovať. Zobrala si čo sa dalo z jednotky a to je len dobre. Nevyhnete sa klišé, no misie sú na svoju dobu mimoriadne pestré a prepracované. Cutscény vás ťahajú do deja a vás zaujíma čo bude ďalej. Sloboda pohybu po krásnom meste, ktoré niekedy pôsobí, že skutočne žije. Darmo, zanevrel som na tieto hry práve kvôli GTA, no toto ma vtiahlo naspäť. Určite v tom niečo zohrala nostalgia ale každý, kto to hral, alebo si zahrá, mi uzná za pravdu. Atmosféra, ktorú sa podarilo už vtedy vybudovať, klobúk dole. Teším sa na jednotku, pretože tá bola (ak si pamätám) ešte lepšia!

Každopádne - 1 hviezdičku pridávam len za nostalgické stavy, ktoré vo mne hra vyvolala, inak celý dojem kazí stav, v ktorom hra je, pretože miestami sa to nedalo hrať.

Naše hodnotenie

Mafia 2 je skvelá hra, len remaster sa nepodaril. Všetko, čo je dobré kazí zlý technický stav, kvôli ktorému som neraz prišiel o život a musel misiu opakovať. Zábava to je parádna a po čase si možno aj zvyknete, no príde situácia, ktorá vám hru znechutí a to je škoda.

Klady

 • príbeh
 • hudba
 • mesto
 • atmosféra

Zápory

 • technický stav
 • zastaralosť

Informácie o hre

MAFIA II: DEFINITIVE EDITION

MAFIA II: DEFINITIVE EDITION 2020

Návrat klenotu medzi českými hrami s príbehom o mafiánskej rodine zasadeným do mesta New York na prelome 40. a 50. rokov minulého storočia, ktoré svojou rozľahlosťou dosahuje dvojnásobku oproti prvému dielu. I tentoraz sa môžete tešiť na filmovo spracované okamihy hry so silným príbehom, doslova žijúcim mestom, nekompromisnými policajtmi, nejednu prestrelku a zúrivé naháňačky s autami. Mesto je detailnejšie než inokedy a konečne budete môcť navštevovať samovoľne tiež bary, alebo napríklad predajne oblečenia.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Akčná adventúra
 • Výrobca: 2K Czech
 • Distribútor v GB: Take-two
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Barbora Krištofová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk