RECENZIA: PGA Tour 2K21 – Golf tentoraz pre všetkých

RECENZIA: PGA Tour 2K21 – Golf tentoraz pre všetkých

 

Golf je jedným zo športov, ktoré na Slovensku a v okolitých krajinách nedosahujú veľkú popularitu, hoci v poslednom čase získava viac fanúšikov. Ak medzi nich patríte (alebo ste športovým fanúšikom vo všeobecnosti, ako aj moja maličkosť), novinka v podobe PGA Tour 2K21 by nemala uniknúť vašej pozornosti. Ide totiž o prekvapujúco kvalitnú hru.

Pamätám si na časy, keď som ako dieťa pri občasnom sledovaní golfu iba krútil hlavou, že koho toto môže baviť. Z akého dôvodu sa niekto tak dlho pozerá na partiu chlapov, ktorí sa prechádzajú po greene a občas udrú palicou do loptičky, pričom tá letí do diaľav, za čo si následne vyslúžia potlesk? Ako sa však môj športový obzor rokmi rozširoval, prišiel som na chuť aj golfu a uvedomil si, aký talent potrebujete, aby ste vyvádzali veci, ktoré doteraz robí napríklad Tiger Woods. A hoci ma hranie ozajstného golfu neláka a vstávať v noci kvôli sledovaniu US Open nebudem, prehľad mám - a aj preto som nepohrdol príležitosťou pozrieť sa na zúbok PGA Tour 2K21.

Prístupné pre všetkých

Čo sa týka golfových videohier, s nimi to v súčasnosti už nie je tak „horúce”. EA sa v minulosti každoročne vytasila titulmi zo série PGA Tour práve s Woodsom v hlavnej úlohe, pričom dokázala vyprodukovať naozaj kvalitné golfové simulátory. Od roku 2015 sa však toho vzdala. Žezlo prebrala séria The Golf Club, ktorá sa, zdá sa, konečne vyhrabala z vôd priemeru. A pritom stačilo, aby sa vývojárov zo štúdia HB Studios chopil vydavateľský moloch 2K Sports, obalil hru kúskom licencie PGA Tour a ľaľa ho, ako to vyšlo! Okej, samozrejme, preháňam. PGA Tour 2K21 je v podstate už štvrtým dielom zabehnutej série, ktorá si získala nejaké meno, až teraz však prenikla hlbšie do pozornosti hráčskej verejnosti.

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Novinka od HB Studios ponúka výborný a komplexný golfový zážitok prístupný aj pre začiatočníkov. Základom je vynikajúce ovládanie, ktoré sa vám do krvi dostane rýchlo, avšak jeho úplne zvládnutie potrvá trochu dlhšie. A presne tak by to v prípade športových titulov malo byť. Odpaľujete buď ľavou, alebo pravou páčkou, podľa toho, čo viac vyhovuje vám, pričom smerom k sebe napriahnete a smerom od seba odpálite. Minimálne na začiatku vám určite pomôže aj ukazovateľ, aby ste to triafali čo najideálnejšie, pričom hra každý váš odpal ohodnotí, aby ste vedeli, čo treba zmeniť. Ovládanie je komplexné, no zároveň intuitívne. Loptičke taktiež môžete prihodiť nejakú tú rotáciu, prípadne fade či draw. Okrem toho si musíte dávať pozor na silu a smer vetra, pričom na ohľad musíte brať aj povrch, odkiaľ loptičku odpaľujete. Pár hodín a budete sa cítiť ako ozajstný golfista.

Skvelé aj pre nováčikov

Ak ste úplný nováčik, nemusíte sa obávať, že by sa na vás zabudlo. Hra je omnoho prístupnejšia ako The Golf Club 2019. Nadabovaný tutoriál vás naučí základy všetkého možného, pričom titul zároveň ponúka množstvo nastavení v podobe rôznych pomôcok, ako vám uľahčí začiatky. Napríklad pri puttingu, ktorý je oproti minulému ročníku menej o náhode, si môžete nastaviť, aby vám hra jedenkrát ukázala trajektóriu loptičky, keď ju trafíte ideálne. Berie pri tom do úvahy aj spomínanú rýchlosť a smer vetra. Čím viac budete PGA Tour 2K21 hrať, tým menej pomôcok budete potrebovať, za čo dostanete odmenu v podobe väčšieho zisku skúsenostných bodov. Je to príjemná motivácia, ak si však chcete iba oddýchnuť a nemáte záujem stať sa virtuálnym profíkom, nie je problém. Hra vás do ničoho nenúti - napríklad v kariére sa vás vždy pred sezónou opýta, akí kvalitní majú byť vaši súperi, a tak si zážitok naozaj viete prispôsobiť.

Hlavným módom v PGA Tour 2K21 je kariéra. S vašou postavou, ktorú si, mimochodom, vizuálne viete celkom slušne prispôsobiť vašim predstavám, sa budete usilovať postúpiť od golfovej školy až na turnaje najvyššej kategórie, aby ste sa, samozrejme, stali tým najlepším a vyhrali FedEx Cup. Čím viac a lepšie hráte, tým viac skúseností získavate a to isté sa týka aj peňazí, za ktoré si môžete kúpiť oblečenie pre vášho golfistu či palice. Ich výber je naozaj veľký, pričom zároveň ponúkajú rôzne štatistiky a množstvo možností úpravy.

Zatiaľ to znie dobre, čo poviete? Nuž, kariéra však trpí veľkým neduhom – je monotónna a aj tých pár postranných záležitostí rýchlo omrzí. V podstate idete iba od turnaja k turnaju, občas si niečo kúpite, sem-tam podpíšete nového sponzora, ktorého úlohy musíte splniť, a skontrolujete rivalov. To je asi tak všetko, nečakajte ani zlepšovanie schopností a podobne. Nechápte ma zle, golf je to veľmi zábavný, do dokonalosti tomu však chýbajú práve takéto maličkosti.

Malé nedostatky

Chcelo by to napríklad nejaký tréning, systém únavy, kedy by ste nemohli vycestovať na každý turnaj, prípadne ďalšie vymoženosti, ktoré by vás mohli prinútiť skúšať to znovu a znovu. Aj systém rivalov znie na papieri dobre, ale v praxi je to iba o tom, aby ste konkrétne súpera párkrát porazili v niekoľkých kategóriách a potom hor sa na ďalšieho. Ak sa povie rival, v mysli mám niekoho, s kým neustále súperíte, možno ho neznášate, ale rešpektujete, a tak nejak si k nemu vytvoríte vzťah. V PGA Tour 2K21 je to iba súhrn úloh. Kariéra je teda fajn, ale chýba jej pozlátko, ktoré by udržalo vašu pozornosť.

Keď sa už bavíme o veciach navyše, je cítiť aj nedostatok licencií. V tomto prístup HB Studios a 2K tak trochu pripomína Pro Evolution Soccer, hoci uznávam, že oproti minulým ročníkom je to posun k lepšiemu. Celkovo sa tu však nachádza iba 12 profesionálnych hráčov, z ktorých najlepšími sú svetová trojka Justin Thomas (nachádza sa aj na obale titulu) a osmička Bryson DeChambeau. Ak by ste čakali napríklad takého Roryho McIlroya či nebodaj legendárneho Tigera Woodsa, máte smolu. O tom, že zo ženských hráčok tu nie je žiadna, ani nehovorím.

Licencie síce nie sú to najdôležitejšie, ale určite by pomohli atmosfére a aj tá kariéra by bola uveriteľnejšia, ak by ste mohli súperiť s tými najlepšími z ozajstného golfu. Atmosfére samotnej nepomáhajú ani maličkosti, ako je napríklad naozaj malé množstvo divákov či opakujúci sa komentár, pri ktorom začnete prevracať oči celkom rýchlo. Keď mi jeden zo spolukomentátorov tretíkrát za hodinu povedal, že môj výkon je „en fuego”, začal som kontemplovať nad pustením si hudby.

Kreativite sa medze nekladú

Dobre, dobre, celkom kritizujem, ale keď si to tak vezmem, toto nie sú až tak signifikantné veci. Predsa len, k čomu by bola kariéra plná postranného obsahu, keď by ste potom vybehli na golfové ihrisko a nudili by ste sa pri zlých mechanizmoch (žmurk, žmurk, FIFA)? To v prípade PGA Tour 2K21 rozhodne nehrozí. Pomáha tomu aj možnosť vytvoriť si svoje vlastné ihrisko a nadizajnovať ho do posledného detailu, pričom so svojím výtvorom sa môžete pochváliť s ostatnými používateľmi. Kreatívni hráči nad tým budú určite slintať a prinesie im to hodiny ďalšej zábavy. A ak si chcete iba zahrať nejaký turnaj na 15 – 20 minút, nie je problém. Vyberiete si z ponuky a za pár klikov idete na to. Prípadne si môžete ponastavovať rôzne podmienky, čo z jedného ihriska dokáže vyčarovať rôzne zážitky.

Ak navyše máte k dispozícii kamarátov, na jednej konzole si v siedmich rôznych „módoch“ viete zahrať až štyria, čo platí aj vtedy, keby ste si s nimi chceli sily zmerať online. V prípade, že nikto z vašich priateľov golfu neholduje, nezúfajte, vývojári mysleli aj na vás. Ponúkajú možnosť pripojiť sa k ďalším hráčom do rôznych „societies”, kde si môžete okrem hrania dohadovať zápasy, prípadne aj ponúknuť rôzne tipy a triky.

Čo sa týka grafiky, tá zostala na polceste. Hoci samotné prostredie vyzerá veľmi pekne a ihriská sú vynikajúco vymodelované podľa reálnych predlôh, problém nastáva v prípade, že sa pokúsite pokochať trochu bližšie. Vtedy sa totiž zmeníte na Pána času a vrátite sa do minulosti. Neveríte? Ak si v galérii všimnete jeden z obrázkov stromu, pochopíte. Detaily jednotlivých modelov vedľajších predmetov nie sú ktovieako kvalitné a to isté môžem povedať aj o samotných hráčov, ktorí občas vyzerajú až groteskne. Pochváliť, naopak, musím zvuky, ktoré znejú tak golfovo, ako by mali mať. Za zmienku stojí aj príjemný soundtrack s nádychom elektroniky a popu.

Naše hodnotenie

Verdikt? Nuž, ak ste fanúšikom golfu, PGA Tour 2K21 vás určite nesklame a ak máte kamarátov do multiplayeru, ľutovať nebudete. Hra je navyše celkom prístupná a zaujať by mohla aj nováčikov. Jediným problémom je, že hlavný mód nie je taký zábavný, ako by mohol byť, a hre by sme mohli vyčítať aj ďalšie maličkosti. Uvidíme, či si z toho vývojári zoberú ponaučenie – k famóznej golfovej hre majú veľmi blízko.

Klady

 • zábavný golf
 • výborné ovládanie
 • množstvo nastavení obťažnosti a podmienok
 • možnosti tvorby vlastných golfových ihrísk

Zápory

 • grafika
 • opakujúci sa komentár a chýbajúce licencie
 • kariéra je monotónny polotovar
 • drobnosti

Informácie o hre

PGA Tour 2K21

PGA Tour 2K21 2020

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Športový simulátor
 • Výrobca: HB Studios Multimedia
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

4

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk