RECENZIA: Hot Wheels Unleashed - Miniatúrne preteky

RECENZIA: Hot Wheels Unleashed - Miniatúrne preteky

 

V dnešnej dobe je pretekárskych hier veľká hŕba. Mnoho z nich sa snaží priniesť neuveriteľnú grafiku, simuláciu a vyžaduje skutočné volanty pripojené k PC či konzole. Iné sa zas na nič nehrajú a prinášajú arkádovosť a zábavu. Práve do druhej skupiny môžeme s pokojným svedomím zaradiť Hot Wheels Unleashed. Má však „simulácia Angličákov“ na to, aby obstála aj v súčasnosti?

Nostalgický návrat k Micro Machines

Mojou akousi „crush“ vo svete pretekárskych kúskov boli vždy Micro Machines. Ani neviem prečo – či to bolo tou krásnou kreslenou grafikou, alebo jednoducho tým, že som sa virtuálne hral s „Angličákmi“. Proste mali niečo do seba. Nahrával tomu aj nezvyčajný pohľad zhora, vďaka ktorému som si neskôr obľúbil aj Death Rally či prvé GTA. Avšak preteky po stole alebo v kuchyni, to bolo niečo.

Možno ma ubičujete, ale v pretekoch milujem zábavu a arkádovosť. Áno, je super sadnúť si za skutočný volant a vyšantiť sa niekde na okruhu, no vo videohrách preferujem skôr zábavu. Práve takýchto titulov pomaly ubúda a všetky sa snažia viac byť simuláciou ako arkádovou záležitosťou. Do redakcie sa nám dostal titul Hot Wheels Unleashed a ja som spočiatku ohŕňal nos. Ďalšie preteky? Pche! No potom som si to uvedomil – je tam napísane Hot Wheels, to bude niečo úplne iné. Navyše, predtým, ako som na recenziu kývol, som svojmu synovi kúpil jeho prvú sadu autíčok Hot Wheels a čo by som to bol za otca, keby som nespravil radosť aj sebe, i keď len virtuálnu?

City Rumble je režim s veľkým problémom pre slabšie povahy

Srdcom celej hry je tzv. Hot Wheels City Rumble. Je to akási virtuálna mapa, kde na križovatkách nájdete rôzne preteky. Ďalšie križovatky si odomykáte tým, že vyhráte tie predchádzajúce. Navyše dostanete rôzne meny, za ktoré si potom kupujete vybavenie svojho bytu (áno, dobre čítate) a ďalšie autíčka. Ak si už teraz brúsite jazyk na to, že hra bude obsahovať mikrotransakcie, tak sa veľmi mýlite. Nič také! Sú tam však lootboxy…

Narazil som však na iný problém. Niektoré križovatky totiž obsahujú nie klasické preteky, ale Time Attack. A to bol pre mňa veľký kameň úrazu. V tomto type pretekov musíte danú mapu prejsť za určitý čas. Nebolo by to nič zložité, ak by tie časy, za ktoré to máte stihnúť, neboli šialene nízke. Obťažnosť hry si viete zvoliť, no práve režim Time Attack je nastavený na v podstate tú najťažšiu. Problém by nebol ich ani preskočiť, ak by ste nenarazili na obkolesenie týmto zverstvom. Bežné preteky viete vyhrať proti slabším súperom, no tento mód je predsa len oriešok.

A teraz stojíte na rázcestí. Budete sa venovať týmto tratiam a ich prejdeniu hodiny a učiť sa, aby ste danú jazdu spravili na 100%, alebo sa na to vykašlete a vlietnete do iných režimov? Ja pevne verím, že pre tých, ktorí v hre hľadajú skôr oddych ako infarktový stav, príde v budúcnosti nejaká aktualizácia.

Budovanie vlastnej trate – to je návrat do detstva!

Tvorcovia do hry dodali aj editor máp. To je super, veď už ako malé decká sme stavali vlastné trate, nie? Má to však jeden malý háčik, ktorý pre niekoho problém predstavovať nemusí – gamepad. Ak Hot Wheels Unleashed hráte na PC, je všetko v poriadku, ak však nie ste príliš kamarát s ovládačom, vaše prvé výtvory budú skôr na smiech. No nenechajte sa odradiť, naučte sa to a prekvapte svojich kamarátov či rodinu dráhou, z ktorej sa im bude točiť hlava.

Chcelo by to viac oblastí

Trošku všeobecnejším problémom je to, že hra obsahuje zatiaľ iba päť oblastí, kde môžete pretekať. Ide o suterén, skatepark, univerzitný kampus, garáž a stavbu mrakodrapu. Navyše tu máme ešte prázdnu traťovú miestnosť. Ono, každý priestor, kde sa nachádzate, je iný a niečím zaujímavý, no prijal by som ich o trošku viac. Hra by mala obsahovať okolo 60 autíčok, ktoré môžete nazbierať, a 46 tratí, kde sa budete môcť vyjašiť (aj v rýchlom režime). To je super. Autá vám však padajú z lootboxov, preto musíte čakať a čakať, až ich nazbierate všetky. Teda, raz za deň sa vám obnoví ponuka kúpy autíčok, ktoré vidíte a viete, čo sú zač.

Po grafickej stránke nie je Hot Wheels Unleashed čo vytknúť. Autá sú krásne vymodelované, na druhej strane, modelovať model nie je až tak zložité, všakže? Tvorcovia veľmi dobre vystihli audiovizuálnu štylizáciu. Hudba sa do hry náramne hodí, grafika jej sekunduje, takže sa máte na čo tešiť. Občas vás potrápi fyzika, ale nad tým som iba mávol rukou, keďže ide o „autíčka“, tak to k tomu patrí.

V hre si za virtuálnu menu viete kupovať aj vybavenie do svojho bytu. Je to pekné a úsmevné, ale príde mi to pomerne zbytočné. Tvorcovia mohli svoju energiu radšej venovať niečomu inému, no možno iba nie som cieľová skupina tohto módu.

Hra pre viac hráčov je fajn, no trpí dnešnou dobou

Ak sa vyberiete do online priestoru, dajte si pozor. Hra by podľa všetkého mala byť cross-platformová a sem-tam narazíte na nepríjemné osoby, ktoré sa vám budú zážitok kaziť. Ak však máte doma na gauči parťáka, s ktorým by ste sa zahrali, odporúčam Split Screen a problém máte vyriešený.

Naše hodnotenie

Hot Wheels Unleashed je skvelou oddychovou a arkádovou pretekárskou záležitosťou. Ak si pozriete obal hry, presne viete, do čoho idete. Pre niekoho môže byť problémom cena, no ak ste kedysi milovali kúsky ako Ignition či Micro Machines, táto novinka by vám nemala chýbať. Tých pár chýb odpustíte a určite sa dočkáte množstva zábavy.

Klady

 • príjemná hrateľnosť
 • pekná grafika
 • kopec autíčok
 • bez mikrotransakcií
 • budovanie vlastných tratí

Zápory

 • náročnosť režimu Time Attack
 • na PlayStation 4 je tvorba tratí trošku nemotorná
 • zbytočné budovanie si bytu
 • zatiaľ iba šesť oblastí
 • cena

Informácie o hre

HOT WHEELS UNLEASHED

HOT WHEELS UNLEASHED 2021

Vyleštite svoje „Angličáky“ a pripravte tie najlepšie dráhy. Prichádza Hot Wheels – simulácia pretekov s miniatúrnymi autami.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Pretekárska simulácia
 • Vývojár: Milestone
 • Vydavateľ: Milestone
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk