Epic Games: Unreal Engine 5 Tech Demo rozbehne notebook s RTX 2080 na 40FPS v 1440p

Epic Games: Unreal Engine 5 Tech Demo rozbehne notebook s RTX 2080 na 40FPS v 1440p

 

Jeden tvrdí jedno a druhý zase iné.

Minulý týždeň nás Epic ohúril úžasným demom svojho nového Unreal Engine 5, ktoré bežalo na devkite konzoly Playstation 5. Demo odprezentovalo hlavne technológie Lumen a Nanite, čo si vyžiadalo daň na výkone a na Playstation 5 fungovalo v dynamickom 1440p rozlíšení a v 30FPS, čo nie je asi to, čo si hráči predstavovali pod pojmom next-gen.

Každopádne ani Playstation 5 a ani Unreal Engine 5 nie sú dokončenými kúskami hardvéru a softvéru a existuje veľký priestor na optimalizáciu. Je však zrejmé, že jedným z kľúčových prvkov tohto enginu bude rýchly SSD disk, pričom primárne ten v Playstation 5 označil šéf Epicu, Tim Sweeney ako obrovský pokrok vpred. Situácia zašla dokonca až tak ďaleko, že sa internetom začali šíriť informácie, že toto demo dokáže rozbehnúť iba Playstation 5 a v takej podobne ho nerozbehnú ani počítače a ani Xbox Series X.

Po niekoľkých dňoch ale asi táto bublina spľasla. Inžinieri Epic Games v Číne mali totiž panelovú diskusiu, kde sa k nim dostala aj otázka smerujúca na toto demo. A jeden z vývojárov enginu povedal: „Našim cieľom je dosiahnuť 60FPS pri takej kvalite, ako sme odprezentovali v deme. Zatiaľ sme ho však nedosiahli a demo funguje v 30FPS. A môžem vás uistiť, že toto demo vieme rozbehnúť aj na tomto notebooku priamo z editora a demo dosiahne 40FPS.“

Následne sa zistilo, že predmetný notebook o ktorom vývojár Epicu hovoril mal v sebe mobilnú verziu RTX 2080 a 970 EVO NVME disk, ktorý sa ani nepribližuje rýchlostiam SSD disku Playstation 5. Zdá sa teda, že aj keď SSD bude v budúcej generácii povinnou výbavou hráčov, tak nároky na rýchlosť SSD disku nebudú až tak brutálne, ako sme si mohli myslieť. A pokojne môžu určite spávať aj fanúšikovia Xbox Series X.

Šéf Epicu Tim Sweeney situáciu okomentoval že Nanite a Lumen bude podporovaný oboma next-gen konzolami a bude vyzerať skvelo aj na jednej a aj na druhej.

Smerom k vyjadreniam svojich čínskych kolegov bol však oveľa zdržanlivejší (a skôr reagoval sarkasticky) a video z prednášky bolo stiahnuté z internetu.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk