Všetky hry, ktoré prídu na Playstation 4 od polovice júla budú fungovať aj na Playstation 5

Všetky hry, ktoré prídu na Playstation 4 od polovice júla budú fungovať aj na Playstation 5

 

Čo však ostatné?

Okolo spätnej kompatibility novej generácie konzol je ešte stále veľa otáznikov. Možno až príliš veľa. Situácia je jasnejšia v tábore zelených, ktorý nám aj vo včerajšom blogovom príspevku objasnili, že na Xbox Series X si budeme môcť zahrať „tisícky hier z predchádzajúcich generácií.“

Sony sa však zatiaľ zmohlo iba na ohlásenie faktu, že Playstation 5 bude spätne kompatibilná, no zdá sa, že systém bude mať od ideálu ďaleko. Asi môžete zabudnúť, že si svoju celú hernú knižnicu spustíte v deň vydania na Playstation 5 a Mark Cerny sľubuje „väčšinu z TOP 100 najhrávanejších hier,“ ktoré budú na Playstation 5 fungovať v deň vydania a ďalšie asi budú pribúdať postupne.

Jedno je však jasné: Každá hra, ktorá príde po polovici júla 2020 na Playstation 4 sa bude dať rozbehnúť aj na Playstation 5. Túto informáciu získal web Eurogamer, ktorému sa podarilo nahliadnuť do „internal Partner website,“ kde sa nachádza informácia, že každá hra, ktorá prejde certifikáciou po 13. júli 2020 bude musieť podporovať aj Playstation 5 verziu rovnakej hry. To znamená, že vývojári takýchto hier sa musia uistiť, že ich hra bude fungovať aj na novej konzole od Sony.

Hra tak musí prejsť testom kompatibility, čo znamená, že kód hry musí byť bez problémov rozbehnúť aj next-gen mašina od Sony a hra musí ponúkať rovnaké funkcie ako Playstation 4 verzia hry a pre hráčov to znamená, že každá hra, ktorá už príde na jeseň 2020 bude pravdepodobne plne spätne kompatibilná a to vrátane očakávaných hier ako Cyberpunk 2077 a Marvel’s Avengers.

Komplikovaným sa celý proces stáva v momente ak vývojár potrebuje svoju hru opatchovať. Ak vyšla hra ešte bez „PS5 checku,“ teda pred 13. júlom, tak ani nasledujúci patch nebude musieť prejsť testovaním kompatibility. No Sony aj tu odporúča, aby sa tento test vykonal. Ak však hra príde po 13. júli 2020, tak každý jeden patch bude musieť prejsť PS5 checkom.

Čo však bude s chystanými Playstation 4 exkluzivitami, Ghost of Tsushima a The Last of Us: Part II? Podľa dokumentu to vyzerá, že hry budú podporvané na Playstation 5 a to aj napriek tomu, že certifikáciou prešli pred 13. júlom

Zároveň to však nevylučuje možnosť „platených patchov.“ Microsoft má svoj program „upgradov zdarma“ s názvom Smart Delivery, no Sony zatiaľ nekonkretizovalo, ako bude pristupovať ku cross-gen hrám, no dá sa predpokladať, že to do veľkej miery bude závisieť od vývojárov a vydavateľov.

Zdroj: Eurogamer

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk