Nová generácia konzol nám s veľkou pravdepodobnosťou zvýši cenu hier

Nová generácia konzol nám s veľkou pravdepodobnosťou zvýši cenu hier

 

Trh totiž nedáva zmysel.

Dnes ráno sme vás informovali, že 70€/$ hry v novej generácii sa pravdepodobne stanú skutočnosťou. Naznačila to spoločnosť 2K Sports, ktorá nacenila next-gen verziu ich športovej hry NBA 2K21 o 10€/$ drahšie, ako old-gen verziu. Pripojila sa tak k dvom náznakom z minulého týždňa, kedy najprv bývalý šéf Sony Worldwide Studios Shawn Layden skonštatoval, že hry sa budú musieť buď skrátiť, alebo sa bude musieť upraviť cena, a následne dostal nový Crash Bandicoot zvýšenú cenovku.

A zdá sa, že ani zďaleka nebudú jediní. Spoločnosť IDG Consulting totiž tvrdí, že viacero herných vydavateľov minimálne uvažuje o tom, že by vydanie AAA hier nesprevádzala súčasná cena, ale o 10€/$ vyššia cena ako v súčasnosti.

Jedným z primárnych dôvodov je fakt, že cena hier sa nepohla už veľmi dlhú dobu, zatiaľ čo náklady na vývoj hier išli nahor niekoľkonásobne: „Naposledy, keď sme zažili zvýšenie cien s príchodom next-gen platforiem bolo v roku 2005 a 2006, kedy sa začala generácia Xbox360 a Playstation 3. Počas tohto času však cena a čas vývoja hier a ďalších faktorov rástli výrazne nahor,“ povedal prezident IDG Yoshio Osaki.

Podľa jeho slov cena vývoja hier od vystúpila za 15 rokov o 200-300% v závislosti od žánru, štúdia a IP, no cena hier sa nemení. Herné spoločnosti však toto všetko dokázali kompenzovať zväčšením potenciálneho publika a aj ďalšími metódami monetizácie, akými sú mikrotransakcie. Pomohol určite aj prechod na digitálnu distribúciu, ktorý zabezpečil, že väčší podiel z predaja ostáva v štúdiu a u vydavateľa.

„Aj keby sme zvýšili cenu na 69,99€/$ pri prechode na next-gen, stále by to bol iba 17% nárast, čo je oproti iným zábavným odvetviam veľmi málo. Aj keď cena vývoja hier a vydávania išla hore, tak cena hier to nereflektovala a ani toto zvýšenie by zvýšené náklady nepokrylo.“

„IDG spolupracuje s mnohými veľkými vydavateľmi a naše informácie hovoria o tom, že ostatní herní vydavatelia tiež uvažujú o zvýšení cien pre next-gen pri niektorých sériách alebo dokonca pri všetkých hrách z rovnakých dôvodov, ako sme uviedli. Nie každá hra bude na next-gen stáť toľko, no mnoho AAA hier sa pre túto cenu určite rozhodne.“

Zdroj: GamesIndustry

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk