Sony má problémy s výrobou čipov pre Playstation 5. Dostupných bude menej kusov konzol a možno sa to odrazí aj na cene

Sony má problémy s výrobou čipov pre Playstation 5. Dostupných bude menej kusov konzol a možno sa to odrazí aj na cene

 

Nečakané problémy.

Nejaký čas dozadu sme vás informovali, že Sony kvôli očakávanému vysokému dopytu po konzolách Playstation 5 zarezervovalo dodatočné kapacity na výrobu konzol a čakalo, že do konca finančného roka 2021 (ten sa končí 31. marca 2021) vyrobí 15 miliónov kusov konzol.

Lenže Sony mení a okolnosti menia. Spoločnosť totiž bola nútená oznámiť, že znižuje odhad počtu vyrobených konzol do konca marca z 15 miliónov na 11 miliónov konzol. Dôvod je ten, že spoločnosť nevie získať dostatok kvalitných čipov, ktoré vedela do svojej novej konzoly osadiť.

Dôvod je zrejmý. Sony sa totiž rozhodlo pre menší čip, ktorý dosahuje oveľa vyššie takty a preto musia byť čipy na jednom waferi doslova v dokonalom stave, aby mohli byť použité v novej konzole. Bloombergu sa podarilo získať informácie, že momentálne je použiteľných iba 50% vyrobených čipov na jednom waferi, čo je veľmi malé číslo. Situácia sa však postupom času zlepšuje, no zatiaľ nebol dosiahnutý ideálny stav.

Akciové trhy zareagovali na túto správu 2,4% poklesom akcií.

Najväčším problémom pre Sony je to však kvôli cene konzoly. Spoločnosti totiž pri výrobe čipov platia za celý wafer a to bez ohľadu na to, koľko čipov je použiteľných. Logicky to teda znamená, že čím menej čipov z jedného wafera, tým vyššia je cena za jeden čip. Čo pochopiteľne znamená, že Sony bude musieť buď „zožrať“ väčšiu stratu na každej predanej konzole, alebo túto cenu prenesie na zákazníka.

Ako dobre vieme, Microsoft už zverejnil cenu svojich konzol. Zatiaľ čo menej výkonná verzia Xbox Series S bude stáť 299€, tak výkonnejšia verzia Xbox Series X bude stáť 499€. Analytik Bloomberg Inteligence Masahiro Wakasugi si myslí, že Sony pre svoje konzoly nasadí cenu 449$ za klasickú verziu Playstation 5 a 400$ za digitálnu verziu. Či to však bude pravda, to sa dozvieme už zajtra.

A ešte jedna zaujímavosť. Herný analytik Daniel Ahmad zverejnil informáciu, že Sony si objednalo 60 nákladných lietadiel Delta 747, aby dokázali dostať dostatočné množstvo kusov konzol do obchodov. Bežne sa takýto tovar prepravuje loďami, čo je menej nákladné, no trvá to dlhšie. Zdá sa teda, že Sony neušetrí ani na distribúcii svojich nových konzol.

UPDATE: Spoločnosť Sony poprela, že by od začiatku výroby menila produkčné plány konzoly Playstation 5. Na druhej strane je však pravdou, že spoločnosť oficiálne nekomentovala ani predchádzajúce správy o navýšení produkcie konzoly. Či teda spoločnosť vyrobí do konca marca 2021 15 miliónov konzol alebo 11 miliónov konzol sa tak dozvieme až na budúci rok. 

Zdroj: Bloomberg 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk