Nedostatok Playstation 5 a Xbox Series X/S konzol je z časti spôsobený súčiastkami za 1$

Nedostatok Playstation 5 a Xbox Series X/S konzol je z časti spôsobený súčiastkami za 1$

 

Malý čip s veľkým dopadom.

Situácia vo sfére výroby produktov, ktoré potrebujú polovodičové čipy je v súčasnej dobe dosť kritická. Fabriky automobiliek kvôli nedostatku čipov pozastavujú výroby a produkty, ktoré sa stíhajú vyrábať sú rozoberané skalpermi, pričom tu máme na mysli primárne PC hardvér a konzoly. Podľa dostupných informácií sa v najbližšom období neočakáva zlepšenie tejto situácie.

Podľa Bloobmbergu však existuje niekoľko súčiastok s ktorými sú momentálne najväčšie problémy a cena týchto súčiastok je približne 1$. Konkrétne ide čipy označené ako „display drivers“ a ďalšie čipy, ktoré majú na starosti manažment prúdu. Práve tieto čipy najviac zdržujú produkciu elektroniky, pretože ich obsahuje takmer každý jeden počítač.

Dôvod, prečo ich je zrazu nedostatok je taktiež celkom zaujímavý. Spoločnosti si totiž mysleli, že pandémia a ekonomické prepady súvisiace s COVID-19 spôsobia menší dopyt po produktoch, ktorú súvisia s počítačmi a nerátali s tým, že sa dopyt prudko zvýši. Keď však zistili, čo sa deje, zrazu začali vytvárať objednávky na dodatočné dodávky takýchto čipov, no to vytvorilo problém na opačnej strane – priamo u výrobcov.

Nakoľko tieto čipy nie sú veľmi komplikované a ďalej sa nevyvíjajú, tak pri ich výrobe sa používajú zastarané výrobné metódy. Navyše, pribudli nové a nové zariadenia, ktoré tieto čipy potrebujú a tak sme sa ocitli presne v tejto situácii.

Navyše, spoločnosti, ktoré vyrábajú tieto čipy odmietajú vytvoriť dodatočné fabriky na výrobu týchto produktov, pretože čakajú, že po období veľkého dopytu sa všetko vráti do normálu: „Existujúce linky sú vylaďované na dokonalú vyťaženosť čo znamená, že základne ovládače pre displeje môžu byť vyrobené za menej ako dolár a viac pokročilé za cenu, ktorá je len o niečo vyššia.“

Takže ak si to dáme všetko dohromady, tak nám z toho vyplýva, že si na bežnú dostupnosť takýchto produktov v obchodoch budeme musieť ešte chvíľu počkať. Alebo zaplatíme sklaperom ich maržu...

Zdroj: Kotaku

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk