Aký SSD disk je vhodný pre konzolu PlayStation 5?

Aký SSD disk je vhodný pre konzolu PlayStation 5?

 

Sony zverejnilo podrobnosti.

Beta testeri PlayStation 5 operačného systému majú od včera možnosť vložiť do svojej konzoly PlayStation 5 NVMe SSD disk a konečne si tak rozšíriť kapacitu pevného disku o niekoľko sto GB, pričom v tomto prípade ide o nové miesto, na ktoré as dajú inštalovať PlayStation 5 hry (na rozdiel od štandardného externého disku).

Určite však nejde o jednoduchý proces ako v prípade konzol Xbox Series X/S, ktoré sa rozhodli pre vlastný formát, ktorý jednoducho zasuniete do zadnej časti konzoly. Na to, aby ste nainštalovali NVMe SSD disk do PlayStation 5 potrebujete odobrať jednu z bočníc, nájsť šachtu na jeho umiestnenie, odskrutkovať skrutku na kryte, vložiť disk, priskrutkovať ho, zakryť ho krytkou a následne nasadiť bočnicu. Teda, podľa návodu nižšie.

Určite však nemôžete do konzoly vložiť hocijaký NVMe SSD disk, pretože tie podporované musia spĺňať relatívne striktné požiadavky, ktoré sa týkajú najmä rýchlosti. No nie iba tej.

Potrebujete totiž PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD s kapacitou minimálne 250GB a maximálne 4TB. Rýchlosť čítania však musí byť minimálne 5500MB/s.

PlayStation 5 podporuje formáty M.2 2230, 2242, 2260, 2280 and 22110 a Socket 3, alebo tzv. Key M.

Problémy však môže spôsobovať chladenie. Rýchle NVMe SSD disky totiž dokážu vyprodukovať relatívne veľa tepla a to je pochopiteľne potrebné odobrať od čipov preč. Preto sa množstvo rýchlych diskov predáva s pasívnym (a v niektorých prípadoch aj s aktívnym) chladičom. Šachta v PlayStation 5 však nie je nekonečná a preto treba pri kúpe dávať pozor aj na veľkosť chladiča. Sony vo svojom FAQ vyslovene uvádza, že sám užívateľ sa musí presvedčiť, či je disk, ktorý si kúpil vhodný pre konzolu PlayStation 5 a Sony neberie na svoje plecia žiadnu zodpovednosť v tomto ohľade. Na obrázkoch nižšie môžete vidieť, aké maximálne rozmery môže mať chladič na NVMe disk, aby sa do šachty zmestil.

Taktiež je dôležité vedieť, že PlayStation 5 nepodporuje Host Memory Buffer a disky s jeho podporou môžu počas používania v konzole PlayStation 5 vykazovať „pomalší ako očakávaný výkon.“

Oficiálne zatiaľ podporu PlayStation 5 potvrdili disky Seagate FireCuda 530, ktorý ešte nie je v predaji, no jeho cena by mala byť približne 274,99$ za 1TB a podporu hlási aj Western Digital Black SN850, ktorý si s kapacitou 1TB viete na Slovensku kúpiť pod 200€.

Web Eurogamer zeverjnil zoznam diskov, ktoré by mali podporovať PlayStation 5 na základe rýchlostí čítania, no oficiálne potvrdenie od výrobcov zatiaľ chýba. Patrí tam napríklad Gigabyte Aorus NVMe Gen4 7000S, Patriot Viper VP4300, Samsung 980Pro, Sabrent Rocket 4 Plus, Corsair MP600Pro, Adata S70 Gammix a MSI Spatium M480. Niektoré z nich sú však dodávané bez chladiča a tak si k celkovej cene musíte prirátať aj ten.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk