Ako prvá padla PlayStation 5: Hackeri dosiahli pri prelomení konzoly od Sony prvý míľnik

Ako prvá padla PlayStation 5: Hackeri dosiahli pri prelomení konzoly od Sony prvý míľnik

 

Dôležitý krok.

Ochranné systémy konzol sú veľmi dôležité. Konzoly sú na rozdiel od klasických PC uzavreté systémy a nedovolia fungovanie hier a aplikácií, ktoré nie sú digitálne podpísané. Preto boli vždy lákadlom pre hackerské skupiny, ktoré síce časti nechceli konzoly „hacknúť“ kvôli pirátstvu, no nič to nemení na fakte, že možnosť hrania pirátskych hier bolo vedľajším produktom ich snáh.

A to isté platí aj pre nové konzoly. A po mesiacoch čakania tu máme prvé veľké víťazstvo hackerov. Skupina fail0verflow totiž na sociálnej sieti Twitter zverejnila príspevok s popisom „another one bites the dust“ pri ktorom bol priložený obrázok ukazujúci root kľúče ku konzole PlayStation 5.

„Preklad – získali sme všetky symmetrické root kľúče pre PlayStation 5. Všetky môžu byť získané cez softvér – a to vrátane root kľúčov pre samotné konzoly, keď sa pozriete pozorne.“

Toto neznamená, že ochrana PlayStation 5 bola prelomená. Symmetrické root kľúče však môžu umožniť hackerom dekryptovať súbory, vrátane firmvéru, ktorý môžu následne preskúmavať a hľadať slabé miesta. Tie by ich mali dostať k možnosti, aby na konzole vedeli spustiť digitálne nepodpísaný softvér.

Skupina taktiež tvrdí, že pre Sony nebude jednoduché napraviť tento exploit cez ktorý sa dostali k root kľúčom cez update firmvéru.

Fail0verflow skupina je v PlayStation komunite veľmi známa. Ide totiž o skupinu, ktorej sa ako prvej podarilo prekonať ochranu PlayStation 3 konzoly.

Pre Sony sa však problémy nekončia. Andy Nguyen totiž na sociálnej sieti Twitter ukázal, že sa mu podarilo aktivovať debug mód na PlayStation 5. Našťastie sa však neplánuje o svoje zistenia podeliť s verejnosťou.

Zdroj: Twitter

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk