Call of Duty sa ešte v tomto a budúcom roku na PlayStation konzolách objaví

Call of Duty sa ešte v tomto a budúcom roku na PlayStation konzolách objaví

 

Čo sa stane potom vedia len vyvolení!

Jednou zo základných otázok po akvizícií vydavateľstva Activision Blizzard Microsoftom počas minulého týždňa bola otázka exkluzivity série Call of Duty. Samozrejme, konkrétne odpovede nám v súčasnosti nedá nikto, pretože kúpa nie je právne dokončená, no náznaky už tak trochu existujú. Phil Spencer, šéf Microsoft Gaming totiž napísal, že je Microsoft si bude ctiť všetky právne záväzky voči PlayStation a „dúfa v zachovanie Call of Duty na PlayStation.“

Teraz sa nám však už obrázok začína vyjasňovať a to vďaka redaktorovi Bloombergu Jasonovi Schreierovi, ktorý pod rúškom anonymity vyspovedal niekoľko zamestnancov vydavateľstva Activision ohľadom plánov.

A tie znejú teoreticky veľmi jednoducho. Activision plánuje nasledujúce tri Call of Duty vydať aj na konzolách PlayStation. Tieto plány zahŕňajú tohtoročné Call of Duty (pravdepodobne Modern Warfare II) od štúdia Infinity Ward, Call of Duty 2023 od štúdia Treyarch a aj „Warzone II,“ ktorý príde ako súčasť jednej z týchto Call of Dut hier.

Dôvody dávajú perfektný zmysel. Jednak Microsoft ešte oficiálne Activision Blizzard nevlastní a preto nemôže prikázať, aby tohtoročný Modern Warfare II vyšiel iba na Xbox konzolách. Obchod sa má dokončiť najneskôr v júni 2023 a to už bude pripravený na vydanie aj Call of Duty 2023. Zároveň sa v hernom priemysle špekuluje, že presne vydaním Call of Duty 2023 sa skončí marketingová dohoda medzi Sony a Activision Blizzard na propagáciu Call of Duty hier, ktorá logicky zaväzuje, aby hry v tejto sérii vyšli na PlayStation konzolách. Táto iterácia dohody platila od vydania Black Ops Cold War a bola uzavretá na štyri roky.

Čo však bude potom už bude výsostne v rukách Microsoftu. Súčasné vedenie Activisionu totiž zvažuje prerušiť každoročné vydávanie nových dielov v sérii a v tom čase už bude mať hlavné slovo Phil Spencer a jeho tím lídrov Microsoft Gaming. Ak nám však história má čo-to napovedať, tak veľa dôvodov na optimizmus fanúšikovia Call of Duty na PlayStation nemajú. Microsoft totiž po každej akvizícii dodržal kontrakty a multiplatformovo vydal hry ako Wasteland 3, The Outer Worlds, Psychonauts 2 a dokonca vydal hru Deathloop s časovou exkluzivitou na PlayStation 5 (a podobným smerom sa chystá aj GhostWire Tokyo) no po dokončení zmluvných záväzkov sa vývojárske štúdia presunuli exkluzívne na Microsoft platformy. Česť výnimke v podobe Minecraftu.

Úder by to bol určite veľký. Call of Duty sú každoročne na vrchole rebríčka predajov hier na PlayStation konzolách a každá predaná kópia hry a mikrotransakcia prináša do pokladnice Sony tradičný 30% podiel. Sony by tak mohlo prísť o stovky miliónov dolárov ročne a hráči na PlayStation konzolách zas o jednu z najpopulárnejších hier na platforme.

Zdroj: Bloomberg

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk