RECENZIA: Sniper Elite 5 - Sám proti tretej ríši, časť piata

RECENZIA: Sniper Elite 5 - Sám proti tretej ríši, časť piata

Séria Sniper Elite je známa svojou priamočiarosťou, ktorá sa nemení už roky. Pointa je vždy jasná – nakopať nacistom zadok vo všetkých možných verziách. Zatiaľ čo niektoré spoločnosti špekulujú s budúcnosťou, pretože hráčom sa vraj zunovali boje v druhej svetovej vojne, Sniper Elite z koľaje nevybočí ani o milimeter. Je to ešte vlastne zaujímavé?

Patrím ku generácii, ktorá vyrastala na tituloch ako Medal of Honor a Call of Duty, zasadených do svetového konfliktu číslo 2. Môžem povedať, že som z takých hier viac-menej vyrástol, stále si však rád zahrám strieľačku z tohto obdobia. Ale za to asi môže nostalgia. Nacisti si to bezpochyby zaslúžia, no nemajú tí druhí predsa len pravdu? Netreba sa posunúť ďalej?

Túto otázku som si kládol celý čas, čo som hral Sniper Elite 5. Môžem povedať, že je dobré mať na trhu takýto titul. Treba vzdelávať mladú generáciu, ukázať im, čo bolo zlé a čo sa stane, ak sa takíto fanatici znova dostanú k moci. Taktiež kvitujem návod, ako s nimi zatočiť, hoci v reálnom svete to asi také jednoduché nebude.

Poďme však späť k hre. Po úvodných titulkoch ma čakala cutscéna, nad ktorou som sa pousmial. Animácie mi prišli zastaralé, no hovorím si, uvidíme, čo zvyšok. Priamo v hre to je už o niečo lepšie. Je síce vidieť, že bola robená na minulú generáciu, no z dôvodu absencie poriadnych next-gen titulov len pokrčíte plecami a hráte ďalej.

Ako sa tak pomaly zoznamujete so starým známym ovládaním, zisťujete, že hra sa síce tvári ako otvorená, ale nie je to tak úplne pravda. Vysadia ma na ostrove, po ktorom si vraj môžem chodiť, ako chcem a plniť úlohy v poradí, v akom si zmyslím, no často narážam na neviditeľné hranice, nepreskočiteľné ploty, nepriechodné kríky. Dosť ma vytáčalo, keď som v diaľke našiel miesto, odkiaľ by som mohol likvidovať nepriateľa z bezpečia, no ukáže sa to ako nedostupná lokalita. Prečo?

Druhá a najviac otravná vec – nenávidím tituly, ktoré zaspali dobu a nachádzajú sa 40 rokov v minulosti. Mám na mysli to, že na zabitie nepriateľského vojaka potrebujete buď 1-2 guľky zo snajperky (čo je v pohode), alebo sedemdesiat kvadriliónov nábojov zo samopalu. Vážne? To nie je súčasnosť. Žiadne kevlarové vesty, titánové výstuže, exoskelety s nepriestrelným sklom. Jediné, čo stojí medzi guľkou a orgánmi, je kus handry a pár centimetrov svalov a kože (možno rebrá). Ako je možné, že vydržia toľko? Okej, na jednej strane nebudem behať po mape ako Superman, no to stačilo ubrať na zdraví hlavného hrdinu.

Scenár jeden proti celej tretej ríši je tiež trošku otravný... Ale to znamená viac cieľov, nie? Áno, presne tak. Na scénu tu prichádza stará známa technika streľby z diaľky. Umelá inteligencia je naozaj blbá a ak sa vám podarí zabíjať náckov zo vzdialenosti väčšej, ako je počuteľnosť vašej flinty, doslova vám chodia ako prasatá na porážku. Spomalené zábery sú čerešničkou na torte, hoci je pravda, že som ich čakal oveľa prepracovanejšie, pričom časom začnete špekulovať, čo ešte môže vyvolať animáciu a kde toho nepriateľa len streliť.

Nakoniec som sa zameral na hlavy a gule. Áno, aj tu môžete strieľať do miešku, čo chlapa podľa legendy okamžite zabije. Hlavne to je väčšia výzva ako mieriť do hlavy, no keď som napr. strieľal z pol kilometra, bol som rád, že som trafil. Miesto som si veľmi nevyberal, keďže v puškohľade som ledva videl živý terč.

Lokality sú zaujímavé a donútia vás meniť taktiku. Nečakajte, že sa vždy bude dať všetko vyriešiť z diaľky alebo potichu. Často spustíte poplach, pričom vtedy treba utekať a schovať sa, prípadne si nájsť dobré miesto, kde vás neobkľúčia. Pripravte sa, že budete zomierať a zo začiatku dosť často, ale nenechajte sa odradiť. V momente, keď tomu prídete na koreň, začne sa zábava. Zbrane si môžete upravovať a lepšie tak prispôsobiť vášmu štýlu. Ako sa budete postupne prebíjať príbehom, zistíte, že ide o klasické klišé, ktoré nenadchne ani neurazí. Najdôležitejšia vec je, že môžete dať dole Hitlera. Séria Sniper Elite je tým už známa a bolo by rúhanie, keby to vývojári nedali aj do najnovšieho dielu. Veď je to vyvrcholenie vojny, ktoré, žiaľ, nebolo dopriate nijakému vojakovi spojeneckých síl. Tak si to môžeme vychutnať aspoň my o 80 rokov neskôr.

Ťažko písať o hre, ktorá je tu s nami už takto dlho a ktorej pokračovania sa točia v kruhu, do ktorého vývojári vždy pridajú niečo nové. Na jednej strane je to stávka na istotu, na strane druhej trošku odpadá zmysel vlastniť každé pokračovanie, ak nie ste ozaj veľký fanúšik. Druhá strana mince je jasná, prilákať ďalšie publikum k tomuto konfliktu. Otázne je, či sa nájde toľko nových hráčov, čo takéto niečo ocenia. Áno, taktika a röntgenové pohľady na zastrelených sú veľké lákadlá. Môžeme len držať palce, aby to stačilo.

Sniper Elite 5 môžete vyskúšať aj v multiplayeri, žiaľ, mne to stále padalo a odpájalo ma. Keďže neviem, či bola chyba na mojej strane, alebo v hre (mal som aj nejaké výpadky internetu), nebudem tento aspekt hodnotiť.

Naše hodnotenie

Z pohľadu človeka, ktorý hral dokopy tri časti, môžem povedať, že Sniper Elite 5 je najprepracovanejší titul zo všetkých a asi aj najlepší, hoci zároveň aj najťažší. Kúpu zrejme nikto nebude ľutovať, aj keď niektoré archaické mechanizmy budú liezť na nervy a môžu viesť až k vypnutiu hry.

Klady

  • Flinty
  • Taktizovanie
  • Röntgenové pohľady

Zápory

  • Obmedzenie otvoreného sveta
  • Nesmrteľní nepriatelia, pokiaľ nestrieľate snajperkou

Informácie o hre

Sniper Elite 5

Sniper Elite 5 2022

Posledná časť oceňovanej série Sniper Elite 5 ponúka neporovnateľný zážitok v taktickom boji, kde sa vžijete do kože snipera. Samozrejmosťou je ikonická kill cam, ktorá bola vylepšená. Prebojujte sa cez doposiaľ najväčšie mapy v sérii s lokalitami zo skutočného sveta, ohromujúcim detailom a vylepšeným systémom...

  • Platforma: PlayStation 5
  • Žáner: Taktická akčná strieľačka
  • Vývojár: Rebellion Software
  • Vydavateľ: Rebellion Developments
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: HYPE

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk