RECENZIA: New Tales from the Borderlands - Pohodlný nástupca klasiky od Telltale

RECENZIA: New Tales from the Borderlands - Pohodlný nástupca klasiky od Telltale

Telltale Games, vývojárske štúdio, ktoré pomohlo definovať príbehové adventúry založené na výbere z niekoľkých rozhodnutí, pred štyrmi rokmi nečakane ukončilo svoju činnosť. Teraz sa začínajú objavovať pokračovania niektorých titulov, ktoré ho dostali na mapu herného sveta. Jedným z nich je New Tales from the Borderlands, spinoff akčného RPG Borderlands.

Hoci pôvodný Tales from the Borderlands nebol žiadny zázrak, vďaka vynikajúcemu komediálnemu scenáru a nezabudnuteľnému obsadeniu postáv patril k najlepším hrám od Telltale. Na tento úspech sa teraz snaží nadviazať Gearbox Montreal, ktorý aj za pomoci bývalých vývojárov z Telltale prináša dôstojného nástupcu.

V hre prežijete príbeh troch nových postáv, ktorým zdarne sekundujú aj známe postavy, ako je napríklad Rhys. Spoznáte Anu, vedkyňu z Atlasu, jej brata Octavia, ktorý sa usiluje rýchlo zbohatnúť na povrchu planéty Promethea, a Fran, majiteľku obchodu snažiacu sa prežiť a vyrovnať so svojím hnevom. Ich nepredvídateľné osobnosti presne zapadajú do obsadenia hlavných Borderlands postáv a musím povedať, že všetci ich dabingoví herci odviedli fantastickú prácu.

Príbeh, ktorý zaujme

Príbeh sa točí okolo už spomínanej trojice. Týmto trom sympatickým smoliarom pomôžete v snahe zmeniť svet a možno ho aj zachrániť, keďže Anu po tom, čo uteká z korporácie, kde pracovala, narazí na záhadný kryštál s liečivými vlastnosťami.

Je to solídny príbeh, ktorý sa zaoberá súrodeneckými vzťahmi, tým, že korporácie majú tendenciu viac ničiť ako vytvárať, a tým, prečo sa ľudia rozhodnú robiť správne veci. V typickom Telltale štýle sa stred príbehu vlečie, keďže postavy a dej sa v tretej z piatich kapitol točia na jednom mieste. Napriek tomu sa v posledných kapitolách nachádza kopa skvelých charakterových a príbehových zvratov, ktoré to viac než vynahradia – a tentoraz dostaneme celú hru naraz, nie epizodicky. Anu, Octavio a Fran sú jednoducho svojím spôsobom príťažliví, čo vás udrží v napätí.

Hra v štýle Borderlands

Stále je to však Borderlands hra, ktorá strieľanie vymenila za príbehové rozhodovanie, takže na ceste za úspechom sa objaví veľa násilných a drsných gagov. Nie všetky vtipy vám zrejme sadnú, ale od hrania vás neodradia. Ak vyslovene neznášate humor tejto série, v New Tales from the Borderlands si určite nájdete niečo vtipné, čomu sa zasmejete.

Vývojári zrejme dosť riskovali tým, že sa zamerali na úplne iné postavy a vôbec nenadväzovali na svojho predchodcu. Našťastie, štúdio Gearbox Montreal dokazuje, že univerzum Borderlands je stále plné jedinečných a zaujímavých príbehov, ktoré sa dajú rozprávať, či už vo formáte akcie z pohľadu prvej osoby, alebo príbehovej adventúry.

Funkčný vzorec

Ostáva tu však zaužívaný funkčný vzorec, ktorý štúdio Telltale definovalo a New Tales from the Borderlands sa od neho príliš neodchyľuje. V skutočnosti väčšinu herných prvkov len maskuje. Segmenty, v ktorých sa hráči prechádzajú, sa často obmedzujú na niekoľko interakcií s predmetmi a stláčanie tlačidiel, ktoré sú ešte jednoduchšie ako v starších tituloch od Telltale.

Hacking a minihry so zbraňami môžete dokonca úplne vynechať. Minihra s názvom Vaultlanders sa snaží pridať do hrateľnosti trochu hĺbky prostredníctvom súbojov figúrok, ale spočíva len v stláčaní tlačidla a uhýbaní, keď sa objaví quick-time event. New Tales from the Borderlands má jednoducho v úmysle vyťažiť čo najviac z „rozprávacej“ časti a pri hrateľnosti vlastne nijako neriskovať. Ak ste už hrali niekoľko podobných titulov, je to trochu sklamanie, pretože tento sa nesnaží nejakým zaujímavým spôsobom rozvíjať alebo redefinovať žáner. To je jedna z oblastí, v ktorej sa budú musieť nástupcovia Telltale zlepšiť, ak si chcú udržať relevantnosť a prilákať nových hráčov.

Výmena technológie

Našťastie sú však dobrí v tom, čo robia. New Tales from the Borderlands prináša to, čo by človek očakával od dobrého televízneho seriálu alebo filmu. Všetko je doplnené kreatívnymi výbermi záberov, ktoré zdôrazňujú charaktery postáv a akčné momenty. Vďaka prechodu na Unreal Engine 4 sa nemusíte obávať, že by vám prekážali niektoré technické problémy, ktoré boli v minulosti pre tieto kúsky charakteristické. Zatiaľ čo spoločnosť Telltale Games rozprávala fantastické príbehy, jej proprietárny herný engine Telltale Tool spôsoboval rôzne problémy. Jej hry vždy pôsobili trochu neohrabaným dojmom, s hrubými animáciami a sekaním pri prechode zo záberu do záberu. To všetko je tu vylepšené, pretože Gearbox Montreal používa engine, ktorý používajú aj filmoví tvorcovia.

New Tales from the Borderlands jednoducho vyzerá rovnako ako Borderlands 3, len spôsob interakcie hráčov s hrou a svetom je tu odlišný. A to je len dobre, pretože technické problémy sú jednou zo súčastí dedičstva Telltale, ktoré iste radi ponecháte minulosti.

Naše hodnotenie

Hra síce žáner neposúva vpred a väčšina hrateľnosti mimo quick-time eventov je pomerne zanedbateľná, aj napriek tomu by som ju odporučil nielen fanúšikom série Borderlands. Vďaka zábavnému príbehu, silným postavám, hereckým výkonom a odlišnému enginu zaujme určite aj ostatných hráčov, ktorí nemusia bažiť iba po Telltale hrách.

Klady

  • skvelý a chytľavý príbeh
  • perfektne zvládnutá kamera
  • výborný dabing

Zápory

  • prakticky nulová hrateľnosť
  • žiadna snaha o inováciu

Informácie o hre

NEW TALES FROM THE BORDERLANDS

NEW TALES FROM THE BORDERLANDS 2022

 

  • Platforma: PlayStation 5
  • Žáner: príbehová adventúra
  • Vývojár: Gearbox Software
  • Vydavateľ: 2K Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk